شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹
دوشنبه, 28 آبان , 1397ساعت : 5:09 ب.ظکد مطلب: 3817

لاجوردی، تاریخ معاصر صنعت کاشان

کاشاکتاب خاندان لاجوردی و لاجوردیانن فردا ـ با وجود پیشینه و اهمیت بالای کاشان در تاریخ، منابع مکتوب تاریخی این شهر همواره کم بوده‌اند. همین کمبود منابع هنوز هم به‌چشم می‌خورد و اندک محققانی هستند که در زمینه تاریخ معاصر کاشان پژوهش کنند.

تاریخ کاشان همواره نقاط تاریکی دارد که پژوهش‌گران را فرامی‌خواند. یکی از این نقاط، شکل‌گیری صنایع بزرگ در کاشان عصر پهلوی به‌دست «خاندان لاجوردی» بود که چراغ آن را «علی‌اصغر سیدی» و «فریدون شیرین‌کام» روشن کردند.

مجموعه کتاب‌های «موقعیت تجار و صاحبان صنایع در ایران عصر پهلوی» در سه جلد از انتشارات گام نو، سه فرد تاثیرگذار در عصر طلایی شکوفایی صنعتی ایران را معرفی می‌کند که می‌تواند منبع خوبی برای علاقه‌مندان به کارآفرینی و توسعه ایران باشد.

خاندان لاجوردی و لاجوردیان نخستین جلد این مجموعه است که در سال ۱۳۸۴ به چاپ رسید و دو جلد دیگر به زندگی «حاج محمدتقی برخوردار» و «رحیم ایروانی» می‌پردازد که در سال ۱۳۸۸ منتشر شدند.

خاندان لاجوردی از اواخر دوره‌ی ناصرالدین‌شاه تا آخر دوره‌ی پهلوی، در بیشتر عرصه‌های اقتصادی اعم از صادرات و واردات، و نیز از سال ۱۳۳۰ به بعد در بخش صنعت و خدمات به‌ویژه صنایع غذایی، نساجی، شوینده، ساختمان، بانک‌داری و بیمه فعال بوده‌اند.

مطالعه‌ی فعالیت‌های لاجوردی‌ها از طریق مقدار سرمایه‌گذاری، ویژگی‌های سرمایه‌داری خانوادگی آنان، جهت‌گیری از تجارت به صنعت و نیز مشارکت آن‌ها در سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، مبنای مطالعه قرار گرفته است.

نویسندگان برای جمع‌آوری اسناد، سفرهای متعددی در سراسر ایران داشته و با اعضای خانواده لاجوردی نیز گفت‌وگو داشتند. یکی از اهداف مهم این کتاب بررسی دگرگونی‌ها در حرکت سرمایه از فعالیت تجاری به فعالیت صنعتی در دوران پهلوی است، تا تبیین بهتری از شکل‌گیری تحولات تاریخ اقتصادی و سیاسی ایران معاصر به‌دست آید.

انتخاب این خانواده بدین منظور صورت گرفته است که تداوم چهار نسل فعالیت در عرصه‌های مختلف اقتصادی، تحولات اقتصادی ـ اجتماعی و سیاسی یک‌صد ساله‌ی اخیر را در فعالیت‌های اقتصادی این خانواده منعکس نموده است.

همچنین خاندان لاجوردی ویژگی‌های یک واحد سرمایه‌گذاری خانوادگی رو به توسعه که مدیریت از مالکیت، با حفظ کنترل رهبر خانواده، جدا می‌گردید، را دارا بود. به عبارت دیگر ویژگی‌های اصلی چون سطح اعتماد، نگرش «پدرسالارانه‌ی» موسس نسبت به کارکنان عضو خانواده و غیرعضو، معمای انتخاب بین منافع شرکت و منافع خانواده‌ی موسس در صورت بروز عدم شایستگی بین اعضای خانواده و انتخاب بین شایسته‌سالاری و جانشینی اعضای عضو، در انتخاب مدیران در این خانواده دیده می‌شد.

در خاندان لاجوردی، تداوم نسلی، یعنی حدود چهار نسل فعالیت اقتصادی بدون انقطاع در چپهنه اقتصادی و اجتماعی و سیاسی ایران معاصر از دوره مشروطیت تا وقوع انقلاب اسلامی دیده می‌شود.

این کتاب پژوهشی را می‌توان نمونه موفقی از تاریخ شفاهی صاحبان صنایع ایرانی دانست که با وجود وضعیت نامناسب نشر در این دهه، چهار بار تجدید چاپ شده است.
مطهره حاجی‌زاده ـ کاشان نیوز

مطالب مرتبط
 • دانشگاه کاشان آماده آغاز سال تحصیلی نو

  کاشان فردا – معاون نوآوری و توسعه اقتصادی دانشگاه کاشان از تبدیل معاونت‌های پژوهشی دانشکده‌های این دانشگاه به معاونت پژوهش و فناوری و کارآفرینی خبر داد. سعید گلابی در نشستی با رئیس دانشگاه کاشان به...

 • سید محمد علوی نوش‌آبادی

  کاشان فردا – سال ۶۶ ما به دوره راهنمایی آمدیم. «حاجی مشرقی» معاون مدرسه «روحی نوش‌آباد» بود. گاهی سر صبحگاه به جای سخنرانی‌های رسمی، با لهجه کاشانی نصیحت‌های پدرانه می‌کرد. خط‌مشی صحبت‌هایش تاکید بر...

 • صندوق کارآفرینی امید

  کاشان فردا – بحران کرونا در آغاز سال ۹۹ بحران بزرگی برای گردشگری در کل دنیا رقم زد که کسب‌و‌کارهای کوچک از آن ضربه بسیاری خوردند. جمشید حمزه زاده، دبیر تشکل‌های ملی گردشگری و رئیس جامعه هتلداران ای...

 • دکتر مسیح دانشوری

  کاشان فردا – نام بیمارستان مسیح دانشوری را بیشتر از هر بیمارستان دیگری می‌خوانیم. بیمارستان جنرال بستری بیماران حاد مبتلا به ویروس کرونا. بیمارستانی که این روزها پزشکانی دارد که برای نجات بیماران با جان خ...

 • سید علی نصر پدر تئاتر نوین ایران

  کاشان فردا – تئاتر مدرن اروپایی در زمان ناصرالدین‌شاه پا به این دیار گذاشت. شاید تا پیش از سفرهای سه‌گانه‌ی این چهارمین پادشاه خاندان قاجار، تئاتر ایران چیزی جز تعزیه و نمایش‌های کوچه‌بازاری نبود....

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.