جمعه, ۹ اسفند , ۱۳۹۸
پنجشنبه, 11 بهمن , 1397ساعت : 10:01 ب.ظکد مطلب: 5498

وظیفه خبرنگار چیست؟

زهرا جلوداریانکاشان امروز ـ امروز وزیر مسکن و شهرسازی برای کلنگ‌زنی چند پروژه‌ی، از جمله طرح ترافیکی زیرگذر کاشان به این منطقه آمدند. اما حضور و همراهی خبرنگاران دراین مراسم چشمگیر نبود. علت چیست؟
شاید عدم شناخت جایگاه خبرنگاران باعث این بی‌انگیزه‌گی باشد.

یکی از خبرنگاران، در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی زیرگذر مدخل‌شهر، پیگیر مصاحبه با وزیر در خصوص فرودگاه کاشان و … بود، که در این حین از برنامه کاشانه نیز با همراهی جمعیت شلوغ روابط عمومی شهرداری کاشان به اتفاق این خبرنگار موفق به مصاحبه با وزیر شدند. اما سوال‌های خبرنگار ناتمام ماند.

نکته حائز اهمیت، انعکاس این مصاحبه، همراه با فایل تصویری و متن تنها از دوربین این خبرنگار بود، که با اعتراض شدید روابط عمومی شهرداری در فضای مجازی مواجه شد؛ که «باید خبر را به نام روابط عمومی شهرداری کاشان منتشر کنید.»

شاید عدم شناخت صحیح جایگاه خبرنگاران، باعث می‌شود تا برخی روابط عمومی‌ها خود را رقیب خبرنگاران بدانند. آیا روابط عمومی شلوع شهرداری کاشان، برنامه‌ی دیگری برای اطلاع‌رسانی از سفر یک روزه وزیر نداشت؟

با این برخورد‌ها هست که پی‌می‌بریم چرا در این دوره خبرنگاران در انعکاس اخبار شهرداری کاشان بی‌انگیزه هستند. برنامه کاشانه که از روز نخست هم مورد استقبال و قبول مردم نبود، در این دوره نیز تنها در هدردادن زمان مفید مصاحبه خبرنگاران با مسولین ـ به‌ویژه مسئولین کشوری ـ نقش موثری دارد و در نهایت هیچ بازخوردی ندارد.

اما هنوز نمی‌دانیم این روابط عمومی پرجمعیت شهرداری کاشان که با جذب نیروهایی که تاکنون سابقه‌ی رسانه‌یی و اداری نداشتند، چه اهدافی دنبال می‌کند؟
این روابط عمومی که بدنبال ارسال خبر، تنها از کانال شهرداری کاشان است، دیگر روابط عمومی مفهومی ندارد و این‌گونه نشان می‌دهند که دیگر نیازی به خبررسانی خبرنگاران ندارند.

اما مگر به‌غیر از چند تصویر از پروژه‌های شهرداری که شبیه آلبوم خاطرات است، عملکرد دیگری هم دارند؟ و به‌راستی هزینه این همه نیرو در این حوزه و برنامه کاشانه از چه محلی تامین و پرداخت می‌شود؟ و چه تولید مهم و موثری دارند که اگر خبرنگاران در کوشه و کنار شهر باز اخبار شهرداری را کار نکنند، انگار هیچ خبری در این شهر نیست؟
***
خبرنگار واسطه‌یی بین مردم و مسولین است و آنچه که از قلم خبرنگاران مطرح می‌شود را هیچ زمان روابط عمومی‌ها نمی‌توانند منعکس کنند، چون هیچ زمان تعریف از خودکردن مورد پسند و مورد قبول نخواهد بود.

اگر روابط عمومی یک اداره، حتی یک نفر اما کاربلد و حرفه‌ای باشد، می‌تواند با جذب خبرنگاران و رسانه اطلاع‌رسانی درخور و شایسته شهروندان داشته باشد. اما اگر غیر از این باشد، و تنها بر جمعیت این دفتر افزوده شود، نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه یک معضل و تنها هزینه‌ای مضاعف برای آن اداره خواهد داشت.

زهرا جلوداریان ـ کانال باخبرنگاران ـ با اندکی تغییر

مطالب مرتبط
 • بازار تاریخی کاشان

  مدیر درآمد شهرداری کاشان:

  کاشان فردا – مدیر درآمد شهرداری کاشان با اشاره به نقش اصناف و بازاریان در تحولات مختلف تاریخی از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی گفت: شهروند بدون نیازهایش قابل تعریف نیست و جریان پویایی و سرزندگی شهر ...

 • بتن ریزی پروژه زیرگذر کاشان

  پروژه زیرگذر کاشان شتاب می گیرد؛

  کاشان فردا _ با اجرای ۱۲۰۰  مترمکعب بتن‌ریزی تنها در ۱۲ ساعت، بی‌سابقه‌ترین حجم فعالیت در پروژه زیرگذر،  بزرگ‌ترین پروژه ترافیکی-عمرانی تاریخ شهر کاشان رقم خورد. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کاشان گفت: این حجم...

 • تقدیم بودجه ۹۹ شهرداری کاشان از سوی سعید‌ ابریشمی‌راد به علی رسول‌زاده

  در نشست علنی یک‌صد‌و سی‌و‌هفتم؛

  کاشان فردا ـ شهردار کاشان لایحه بودجه سال ۹۹ شهرداری کاشان را برای تصویب به شورای شهر تقدیم کرد. سعید ابریشمی‌راد، در صد‌وسی‌‌وهفتمین نشست رسمی شورای شهر کاشان، لایحه بودجه ۶۰۱ میلیارد و ۴۵۲ میلیون تومانی سال...

 • سعید ابریشمی‌راد شهردار کاشان در سخنرانی پیش از نماز جمعه

  در دهه فجر صورت می‌گیرد؛

  کاشان فردا – شهرداری کاشان اعلام کرد: فرایند ساخت بزرگ‌ترین مجموعه تفریحی گردشگری کاشان در دهه فجر کلنگ‌زنی و آغاز می‌شود. سعید ابریشمی‌راد ضمن اشاره به اخذ مجوز تملک بیش از ۶۰ هکتار از اراضی‌ شهری ...

 • پاک کردن جی‌میل

  کاشان فردا – فضای جی‌میل من پر شده، چگونه به آسانی و به سرعت با پاک کردن برخی ایمیل‌ها، فضای لازم را باز و خالی کنم؟ زمانی سرویس‌های ایمیل رایگان، فضای بسیار محدودی ارائه می‌دادند. به طوری که کار ما ...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.