چهارشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۹
یکشنبه, 12 اسفند , 1397ساعت : 10:37 ق.ظکد مطلب: 6496

با تدریس پیشگام فلسفه برای کودکان؛

نخستین کارگاه فلسفه برای کودکان در کاشان برگزار شد

کارگاه فلسفه برای کودکان با تدریس دکتر یحیی قائدی کاشان فردا – برای نخستین بار در کاشان، کارگاه فلسفه برای کودکان (فبک) با اجرا و تدریس یحیی قائدی و با حضور والدین، مربیان مهد و پیش‌دبستانی و مدارس ابتدایی در کاشان برگزار شد.

به گزارش کاشان نیوز؛ قائدی در این کارگاه سعی کرد با پرسش و پاسخ و با تقسیم شرکت‌کنندگان به گروه‌های کوچک‌تر برخی چالش‌های ساده در حوزه آموزش فلسفه به کودک را مدل‌سازی و با جهت‌دهی پرسش و پاسخ افراد، شرکت‌کنندگان کارگاه را با سرفصل‌های فبک آشنا کند.

قائدی در کانال تلگرامی خود درباره کارگاه کاشان نوشته است: «پس از صبحانه به اتفاق آقای ‌سهرابی به سمت محل گردهمایی رفتیم. کمی طول کشید تا برنامه آغاز شود. پس از سخن کوتاه خانم محبوبه خادمی مدیر اجرایی همایش و اجرای رویا نوبت من شد.

نخست جلو و در میان جمعیت بدون آن‌که بدانند، گوش‌دادن را چک کردم و نتیجه کم و کماکان مثل‌ سابق بود: مردم در گوش‌دادن مهارت ندارند. بعد یک ساعت به صورت در هم تنیده مشکلات نظام آموزشی و توانایی فبک برای غلبه بر آن‌ها را توضیح دادم. ضمن این‌که گاهی از مشارکت حضار استفاده می‌کردم. به سبب نقص فنی در آنتراکت مجبور شدم پرسش و پاسخ را هم انجام دهم.

پس از انتراکت با حدود ۱۰۰ نفر یک اجرا انجام دادم. هر کس باید پرسشی را مطرح می‌کرد، که مدام او را درگیر کرده است. سپس کل جمعیت به 10 گروه تقسیم شدند. گروه‌های ده‌نفره باید یک پرسش را انتخاب و فرد منتخب را روی سن می‌فرستادند. آن‌جا‌ با آن ده نفر گفت‌وگوی فبکی انجام شد و این پرسش به کمک همه شرکت‌کنندگان انتخاب شد؛ «چگونه رسالت‌مان را در زندگی پیدا کنیم.؟»

پنج، شش پاسخ بررسی شد و آشکار شد که هیچ پاسخی مقبولیت عام ندارد و در نهایت از همه شرکت‌کنندگان خواسته شد در دو جمله احساس و آموخته‌شان را بگویند و از ده نفر روی سن خواسته‌شد، بخواننند.»

قائدی پیشگام فلسفه برای کودکان در ایران شناخته می‌شود و تاکنون هزاران مربی تربیت کرده است. ولی به گفته‌ی وی هنوز در این زمینه جای کار بسیاری وجود دارد. وی معتقد است که باید کودک را پرسش‌گر و منتقد تربیت کرد.

این کارگاه صبح جمعه با همکاری دانشگاه کاشان، موزه عروسک کاشان و مرکز پرورش نیروی انسانی درخش در مرکز پردیس خواهران دانشگاه کاشان اجرا شد.

مطالب مرتبط
 • دانشگاه کاشان

  کاشان فردا – رئیس دانشگاه کاشان از قرارگرفتن این دانشگاه در طرح ملی ارتقاء ۵ دانشگاه برتر کشور در تراز بین‌المللی خبر داد. عباس زراعت تشریح کرد: در قوانین و اسناد بالادستی کشور و مصوبات دولت، مقرر گردیده اس...

 • دکتر مسعود صلواتی نیاسر عضو هیئت علمی گروه شیمی ایران و سرآمد علمی ۹۸ کشور

  کاشان فردا – معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان اعلام کرد: «مسعود صلواتی نیاسر» به عنوان یکی از ۱۰۰ نفر محقق سرآمد علمی کشور انتخاب شد. مجید منعم‌زاده گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هد...

 • برگزاری دفاع تمام الکترونیکی تحصیلات تکمیلی دانشگاه کاشان

  کاشان فردا – مدیر گروه مطالعات معماری و هنر دانشگاه کاشان از برگزاری دومین نشست آنلاین دفاع از پایان‌نامه‌ دانشجویی در این دانشگاه خبر داد. امیرحسین چیت‌سازیان گفت: جلسه دفاعیه پایان‌نامه «زهرا م...

 • برگزاری دفاع تمام الکترونیکی تحصیلات تکمیلی دانشگاه کاشان

  کاشان فردا –  با توجه به محدودیت‌های برگزاری نشست‌های حضوری دفاع ناشی از همه‌گیری کرونا و بر اساس ابلاغیه‌های وزارت علوم و مصوبه ستاد بحران دانشگاه کاشان، نخستین جلسه تمام الکترونیکی دفاع تحصیلات تکمیلی ...

 • دکتر محمد الماسی عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان

  کاشان فردا – محمد الماسی کاشی عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان در بین ۱۶ تن از استادان نمونه منتخب دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور قرار گرفت. وزارت علوم چهارشنبه اسامی ۱۶ تن از استادان نمونه منتخب دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های ک...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.