سه شنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, 1 خرداد , 1398ساعت : 4:59 ب.ظکد مطلب: 9242

با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان؛

آزمایشگاه حفاظت و مرمت موزه ملی باغ فین کاشان گشایش یافت

گشایش آزمایشگاه حفاظت و مرمت موزه ملی باغ فین کاشانکاشان فردا – در آیین ویژه‌ای با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان آزمایشگاه حفاظت و مرمت موزه ملی باغ فین کاشان گشایش یافت. در حاشیه این آیین نیز از موزه‌داران و مجموعه‌داران کاشان تقدیر شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان در این آیین  که در چهارمین روز از هفته میراث فرهنگی در مجموعه جهانی باغ موزه فین کاشان برگزار شده بود تاکید کرد: موزه و میراث فرهنگی پیوندی ناگسستنی دارند و هر یک بدون دیگری ناقص است، موزه‌ها زبان گویا رسا و راویان میراث فرهنگی هستند و فراتر از کارکردهای فرهنگی بهره‌برداری شایسته‌ای برای اهداف گردشگری نیز دارند.

به گزارش روابط عمومی این اداره مهران سرمدیان گفت: موزه‌ها بنا به کارکردی که امروزه در انتقال مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از داشته‌ها و دست‌آوردهای دیروز دارند، ملت‌ها را نیز به امروز پیوند می‌زنند و به عنوان یک زبان فراملی موجب ایجاد تقویت و تفاهم در میان ملل و اقوام می‌شوند.

سرمدیان اظهارداشت: جای بسی خوشبختی است که تعامل سازنده و آموزنده مردم آگاه و فرهنگ‌دوست ایران اسلامی با موزه‌ها، سایت‌های تاریخی وجلوه‌های میراث فرهنگی کشورمان روز بروز بیشتر و عمیق‌تر می‌گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان@ راه‌اندازی آزمایشگاه حفاظت و مرمت موزه ملی کاشان را از پروژه‌های ضروری و مهمی دانست که در راستای حفاظت و مرمت اشیاء منقول، مکشوفات باستان‌شناسی منطقه شمال استان اصفهان در شهرستا‌ن‌های کاشان، نطنز و آران و بیدگل و نگهداری و مرمت نسخ خطی و دیگر مکتوبات ارزشمند، بسیار مؤثر خواهد بود.

سرمدیان گفت: آغاز کار پروژه این آزمایشگاه از مراحل ساخت‌وساز، مرمت و تکمیل و تجهیز با اعتباری بیش از 300 میلیون تومان از سال 1396 شروع و در اسفند 1397 به پایان رسیده است.

در این آیین از موزه‌داران برتر کاشان، مدیران، مؤسسان و فعالان در موزه‌های منوچهر شیبانی، باغ موزه گلاب کاشان، عروسک و خیمه‌شب‌بازی ، مردم‌شناسی برزک و مجموعه اسناد مکتوب و مطبوعات تجلیل شد.

از برنامه‌های دیگر این مراسم تقدیر و تجلیل از برخی پیش‌کسوتان معماری سنتی و فعالان حوزه میراث فرهنگی و مدیرعاملین انجمن‌های دوستداران میراث فرهنگی روستای کمال‌الملک کله و شهر برزک بود.

مطالب مرتبط
 • دادستان عمومی و انقلاب کاشان:

  کاشان فردا – دادستان کاشان ضمن تاکید بر حفظ ۱۰۰ درصدی خانه تاریخی مقدم گفت: اداره‌کل میراث استان اصفهان در پروژه پارکینگ چارسو کاشان دچار تناقض شده است. روح‌الله دهقانی به تسنیم اعلام کرد: بنده حضورا به ...

 • خانه تاریخی عبدالرزاق‌خان کاشی

  کاشان فردا – رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از ثبت خانه عبدالرزاق خان کاشی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد. به گزارش روابط عمومی این اداره؛ مهران سرمدیان گفت: پرونده ثبت این خانه به همراه خانه‌های بعیدی‌نژا...

 • کارگاه آموزشی نحوه پیشگیری از گسترش ویروس کرونا

  کاشان فردا – شهر کاشان کماکان جزء مناطق خط قرمز از نظر خطر شیوع کرونا طبقه‌بندی شده و فعالیت‌ بخش قابل‌توجهی از مشاغل مشمول محدودیت‌ها است، با این‌حال کاشان خود را برای دوران سپری‌شدن این روز‌ها و ب...

 • باران، سقف کتابخانه مسجد آقابزرگ کاشان را تخریب کرد

  کاشان فردا – رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان گفت: بخشی از سقف کتاب‌خانه مسجد آقابزرگ کاشان بر اثر نشت یکی از ناودان‌ها و حجم زیاد باران دچار نم‌زدگی و تخریب شده بود که با همکاری اداره کتاب‌خانه‌های عمومی، تولیت مس...

 • مرمت سقف فروریخته بازار کاشان

  کاشان فردا – فرایند به‌سازی و مرمت سقف فروریخته بخشی از بازار تاریخی کاشان، آغاز شد. به گزارش صداوسیما مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: در پی بارندگی‌های بهاره، بخشی از طاق راسته بازار بزازها ه...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.