پنج‌شنبه 23 خرداد 1398کد مطلب: 9845

وحید حاج‌سعیدی روزنامه‌نگار و طنزنویسکاشان فردا –  راستش را بخواهید، ما ایرانی‌ها نسبت به مقوله «وقت» حساسیت زیادی داریم و تا جایی که بتوانیم از وقتِ‌مان نهایت استفاده را می‌بریم و اگر خدای ناکرده چند لحظه از وقت‌ِمان جایی مثل ماندن در ترافیک روزانه، صف سبد کالا، صف پمپ بنزین، صف پوشک، صف رب ، صف مرغ و گوشت و … تلف شود، حسابی خجالت می‌کشیم و شرمنده می‌شویم.

به قولی «قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند . . . بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم» و ادامه ماجرا … در همین راستا و به منظور استفاده بهینه و هوشمندانه از وقت، اقدامات زیادی انجام داده‌ایم.

به عنوان مثال در مبحث رانندگی، حاضریم در هفته به اندازه یک بوئینگ ۷۳۷ کشته بدهیم، ولی ذره ای از سرعت‌ِمان نکاهیم و سر ساعت به مقصد برسیم. و حاضر نیستیم وقت‌ِمان را به خاطر مسائل پیش‌پا‌افتاده‌ای مثل رعایت سرعت مجاز، رعایت حق تقدم، رانندگی در بین خطوط و این سوسول‌بازی‌های روشنفکرانه تلف کنیم!

در بحث ادامه تحصیل، به جای اتلاف وقت در نوشتن پایان‌نامه، سعی می‌کنیم با حضور چند دقیقه‌ای در یک کافی‌نت و با دانلود یک پایان‌نامه قال قضیه را بکنیم و در حقش دعا…

اما اوج وقت‌شناسی ما در قرارهای کاری، جلسات ادارات و همایش‌ها و سخنرانی‌ها نمود پیدا می‌کند؛ تا جایی که در دستور کار اکثر جلسات یا در دعوت‌نامه همایش‌ها، ساعت شروع برنامه را نیم ساعت یا حتی یک ساعت زودتر قید می‌کنیم تا جلسه راس ساعت شروع شود!

اما با وجود این دقت نظر در استفاده بهینه از وقت، در انجام برخی امور چندان به اجرای سر وقت اعتقادی نداریم و به قولی حالا حالاها وقت هست!

مثلاً اجرای طرح رتبه‌بندی فرهنگیان که الان چند سالی است که زونکن آن از کشوی وزرای مختلف بیرون می‌آید و پس از زدودن گرد و غبار دوباره در کشو قرار می‌گیرد. البته نه این‌که دوستان قصد اجرای آن را نداشته باشند، بلکه موعد اجرا که فرا می‌رسد یک نفر کله‌اش را از پنجره حسابداری بیرون می‌آورد و عنوان می‌کند بودجه‌ای برای اجرای طرح رتبه‌بندی نداریم!

این لابه‌لا استعفای وزرا و چرخیدن وزارت‌خانه بی در و پیکر آموزش و پرورش با سرپرست، مزید بر آن می‌شود تا کسی پیگیر بودجه برای اجرای این طرح نباشد! خدا به همه‌تان خیر بدهد که حقوق مدیران بی سروصدا تا ۲۳ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند ولی تا سخن از افزایش حقوق فرهنگیان می‌شود، وقت تمام می‌شود و وزارت‌خانه با سرپرست اداره می‌شود که قعطاً انجام پروژه سنگینی نظیر رتبه‌بندی فرهنگیان از توان سرپرست خارج است!

وقت همگی به خیر و شادی…

وحید حاج‌سعیدی – کاشان نیوز

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.