چهارشنبه 5 تیر 1398کد مطلب: 10446

بهمن اورانیکاشان فردا – سازمان‌های بازرسی، شورای رسیدگی به تخلفات اداری و حراست ادارات و دوایر دولتی و نیمه‌دولتی، اگر بر اجرای قوانین و مقررات پافشاری کنند و از هیچ تخلفی چشم‌پوشی نکنند، فساد اداری مهار و با سرعت بیشتری از بین می‌رود.

در این میان شهرداری‌ها که همواره در معرض اتهام فساد مالی و اداری قرار دارند، مستحق نظارت با جدیت بیش‌تری هستند.

اگر دستگاه‌های نظارتی از همان ابتدا بر اجرای قوانین اصرار داشته باشند، دیگر نیازی نیست بعضا با صرف هزینه‌های کلان مالی و معنوی خبر از بازداشت، محاکمه و محکومیت متخلفان بدهیم و فضای روانی جامعه را ملتهب کنیم.

شاید به مصداق ضرب‌المثل «مشت نمونه خروار است» با بررسی شهرداری شاهین‌شهر اصفهان که طی دو دوره چهارم و پنجم شورای شهر سالانه بودجه‌ای حدود ۱۵۰ میلیارد تومان داشته است، ضرورت نظارت و تاکید بر رعایت قوانین و مقررات بیشتر احساس شود.

اگر سازمان‌های نظارتی بر اجرای ماده ۵ قانون استخدام کشوری که مانع از سپردن پست‌های سازمانی به افراد غیر از مستخدمین رسمی و پیمانی است نظارت و تاکید می‌داشتند، امروز شاهد اشغال ۲۰ پست مدیریتی حساس به افراد قراردادی در این شهرداری نبودیم که احتمالا بدون هیچ ردپایی ناگهان محل کارشان را ترک کنند.

اگر دستگاه‌های نظارتی بر حسن اجرای بخشنامه بودجه شهرداری‌ها که پرداخت حقوق و مزایا را محدود به پست‌های سازمانی نموده، اصرار می‌ورزیدند، اکنون ناچار نبودند از مدیرانی که سال‌ها دریافت‌های خارج از عناوین قانونی داشته‌اند، بخواهند همه را بر گردانند.

اگر استانداری بر جذب نیرو، متناسب با درجه و جمعیت شهر، نظارت لازم را می‌نمود و به هر استعلام شهرداری پاسخ مثبت نمی‌داد، اکنون شهرداری شاهین‌شهر که باید کمتر از ۵۰۰ نفر پرسنل داشته باشد، با ازدحام ۱۵۰۰ نفری نیرو مواجه نبود.

اگر شورای تخلفات اداری و حراست استانداری بر اجرای ماده ۸ تخلفات اداری مبنی بر این‌که عدم معرفی کارکنان متخلف نوعی تخلف و جرم محسوب می‌شود، جدیت به خرج دهد، دیگر شاهد تکرار تخلفات نخواهیم بود.

اگر بازرسی استانداری مانع بکار بردن عناوین جعلی دکتر و مهندس، توسط مدیران و کارکنانی که فاقد این علوم هستند بشود، اعتماد عمومی بیشتری ایجاد خواهد شد.

اگر معاونت فنی و عمرانی استانداری، تعریف جامع و کاملی از پروڑه ارائه دهد، دیگر مقام ارشد استان، برای هر فعالیت روزمره‌ی شهرداری‌ها، عزم افتتاح نمی‌کرد و موجب بی‌اعتنایی شهروندان به مفهوم پروڑه‌های عمرانی نمی‌شد.

می‌شود با جدیت و بدون تردید در مقابله با قانون‌گریزی، ادارات، سازمان‌ها و شهرداری‌ها را تا سرحد امنیت و سلامت اداری ارتقاء داد. فقط اگر بخواهند.

بهمن اورانی ـ مشکات‌ آنلاین

از این نویسنده:
+ یک خبر، یک خاطره
+ ضرورت خویشتن‌داری

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.