چهارشنبه 5 تیر 1398کد مطلب: 10439

هنگامی که قبل از خواب سراغ گوشی می_روید؛ چه اتفاقی در ذهن شما می_افتد؟ - یک پزشککاشان فردا ـ دکتر «دن سیگل» می‌گوید: وقتی به صفحه‌نمایش اسمارت‌فون خیره می‌شوید؛ چشمان خودتان را در معرض جریانی از فوتون‌ها قرار داده‌اید. این فوتون‌ها به مغز شما می‌گویند بیدار باش!.

دکتر سیگل یک پروفسور بالیتی در دانشکده روان‌پزشکی UCLA است. این پروفسور تمام تمرکز و وقت خود را روی کمک به مردم و تشخیص مشکلات جدی آن‌ها در اثر استفاده از اسمارت‌فون‌ها و صفحه‌نمایش‌ها در هنگام خواب کرده است.

بیشتر بخوانیم:
+ خواب راحت مادرها در دوران بارداری

این استاد دانشکده روان‌پزشکی اعتقاد دارد می‌توان با در پیش گرفتن محدودیت‌ها و ترفندهایی برای کنترل استفاده از صفحه‌نمایش‌ها، خواب و زندگی سالم‌تری داشت.

هنگامی که ساعت ۱۰ شب، ۱۱ شب، آخر شب و هر زمانی پیش از خواب، سراغ گوشی می‌رویم؛ این پیام را به ذهن خود رساندیم که اکنون زمان خواب نیست.

در حقیقت یک وضعیت Catch-22 برای خودتان به وجود آوردید. شما سراغ اسمارت‌فون رفتید چون خواب‌ِتان نمی‌برد و شما خواب‌ِتان نمی‌رود چون شروع به استفاده از گوشی کردید.

چه اتفاقی در مغز ما می‌افتد؟
«ملاتونین» یک هورمون در بدن انسان برای تنظیم چرخه خواب و بیداری است. هنوز انسان‌ها به طور کامل تاثیرات هورمون «ملاتونین» را کشف نکردند ولی مشخص شده است وقتی ما این هورمون را دستکاری کرده و به نوعی تقلب می‌کنیم؛ بی‌خوابی یا مشکلات خواب سراغ‌مان می‌آید.

ملاتونین توسط غدد «پینه‌آل» در بدن تولید می‌شود. بنیاد ملی خواب تشریح می‌کند بدن انسان به طور طبیعی وقتی خورشید غروب کرده و تاریکی اتفاق می‌افتد؛ شروع به تولید ملاتونین می‌کند. ملاتونین مکانیزم خواب‌آلودگی را در بدن فعال کرده و افراد هرچه به آخر شب نزدیک‌تر می‌شوند؛ احساس خواب‌آلودگی بیشتری دارند تا این‌که سراغ اسمارت‌فون یا صفحه‌نمایش‌های دیگر می‌روند.

بیشتر بخوانیم:
+ ۲۵ راهکار برای افزایش «اکسی توسین» هورمون عشق

صفحه‌نمایش‌ها به بدن این پیام را می‌‌رسانند که هنوز وقت خواب نشده و تولید ملاتونین را کاهش می‌دهند. اینجا است که بی‌خوابی سراغ انسان می‌آید و هرچه بیشتر از اسمارت‌فون‌ها استفاده کند؛ سطح ملاتونین در بدن کمتر و کمتر می‌شود.

خواب موجب آرامش سیستم عصبی و نورون‌ها است. نورون‌هایی که در طول روز فعال بودند؛ با خواب به استراحت پرداخته یا غیرفعال می‌شوند.

وزن زیاد، سم‌های باقی‌مانده و کاهش قدرت ذهن
شاید تا اینجا همه ما می‌داتستیم چرا بی‌خواب می‌شویم. دکتر سیگل جقیقت بزرگ‌تری را برملا می‌کند. فعالیت نورون‌ها در بدن انسان منجر به تولید «سلول‌های گلیال» می‌شود؛ نوعی ماده سمی که به مرور خستگی به همراه دارند.

هنگامی که قبل از خواب سراغ گوشی می_روید؛ چه اتفاقی در ذهن شما می_افتد؟ - یک پزشک
وقتی گفته می‌شود مردم به ۷ الی ۸ ساعت خواب خوب و با کیفیت نیاز دارند؛ به این دلیل است است که تمام سم‌های سلول‌های گلیال از بین بروند. وقتی کمتر می‌خوابیم؛ هنوز مقداری سم گلیال در بدن و سلول‌ها برای روز بعد باقی مانده است.

البته دکتر سیگل توضیح می‌دهد برخی از مردم به طور ژنتیکی به خواب کمتری نیاز دارند ولی عمده مردم باید ۷ تا ۹ ساعت در طول روز بخوابند تا روز بعد را سرحال و با نشاط آغاز کنند.

این پروفسور روان‌پزشکی می‌گوید بی‌خوابی اصلا نشان شجاعت یا قدرت نیست. وقتی فردی می‌گوید «من سه شبانه‌روز است که نخوابیدم»؛ اصلا خوشحال‌کننده یا تحسین‌برانگیز نیست. این فرد فقط ذهن خود را مختل کرده و قدرت و مهارت‌های آن را از کار انداخته است.

افزون بر این، بی‌خوابی روی سطح ترشح انسولین هم تاثیرگذار است. وقتی بدن انسان بیشتر انسولین ترشح می‌کند؛ اشتهای افراد بیشترشده و دایم دوست دارند بخورند که در نتیجه آن شاهد وزن بیشتر و سوخت‌و‌ساز کمتر یا نامناسب بدن هستیم.

حداقل فاصله زمانی کار با اسمارت‌فون و خواب
در نهایت، دکتر سیگل می‌گوید حداقل فاصله میان استفاده از گوشی و خواب باید یک ساعت باشد. این مدت زمان اجازه می‌دهد به طور طبیعی سطح مناسبی از هورمون ملاتونین به مغز رسیده و بدن را برای خواب و استراحت طولانی آماده کند.

حرف پروفسوری که سال‌ها روی مشکلات خواب کار کرده؛ در یک کلام «خاموش کردن صفحه‌نمایش‌ها در آخر شب» است.

منبع: 1پزشک

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

sss