سه‌شنبه 25 تیر 1398کد مطلب: 11041

مهدی عرشی روزنامه‌نگاه و سردبیر پایگاه خبری اهل کاشانمکاشان فردا – بخش نیاسر یکی از بخش‌های چهارگانه شهرستان کاشان که از اهمیت ویژه‌ای در حوزه‌های اقتصادی و گردشگری برخوردار است، حدود 16ماه است که بخشدار ندارد.

بخش نیاسر کاشان متشکل از شهر نیاسر و ۱۷ روستا است و بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن ۹۵ جمعیت آن ۱۱ هزار و ۸۲۱ نفر به ثبت رسیده است که از این تعداد ۲۳۱۹ نفر جمعیت شهر نیاسر و ۹۵۰۲ نفر جمعیت روستایی این بخش هستند.

«حسینعلی معظمی» بخشدار سابق نیاسر که ۳۰ فرودین ۹۴ با حکم «رسول زرگرپور» استاندار وقت اصفهان به عنوان بخشدار نیاسر معارفه شده بود، در پایان سال ۹۶ بازنشسته شد و پس از بازنشستگی وی هیچ مراسم تودیع و معارفه‌ای برای معرفی بخشدار جدید نیاسر صورت نگرفته است.

بیشتر بخوانیم:
+ ورود بدون اطلاع استاندار مرکزی به بخش نیاسر کاشان

پس از گذشت چهار ماه از بازنشستگی معظمی، مدتی کوتاه «محمدرضا قاسمی»، بخشدار فعلی بخش مرکزی کاشان همزمان امور محوله بخش نیاسر را پیگیری می‌کرد تا این‌که در مردادماه سال گذشته «مومنیان» فرماندار سابق کاشان طی حکمی مسئولیت‌ها و امور محوله بخش نیاسر را به «علیرضا قطبی» کارشناس حوزه معاونت سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرمانداری کاشان واگذار کرد.

با انتخاب «علی اکبر مرتضایی» به عنوان فرماندار جدید کاشان همچنان قطبی با این حکم انجام وظایف و مسئولیت‌های بخشداری نیاسر را به عهده دارد.

هر چند در سایت فرمانداری کاشان علیرضا قطبی با عنوان سرپرست بخشداری نیاسر معرفی شده است، ولی طبق قانون انتصاب بخشدارها با ابلاغ وزیر کشور و امضای استاندار باید باشد ولی قطبی در این مدت یک‌ساله هیچ‌گونه حکمی با امضای استاندار قبلی و فعلی ندارد و تنها با امضای مومنیان فرماندار سابق کاشان مسئولیت بخشداری نیاسر به وی داده شده است.

این نکته هم قابل ذکر است حتی اگر عنوان سرپرست بخشداری نیاسر برای قطبی قانونی در نظر گرفته شود، براساس قانون مدیریت خدمات کشوری سرپرستی سازمان‌ها و ادارات دولتی یک دوره سه ماهه بوده که یک دوره نیز قابل تمدید است و پس از آن وجاهت قانونی ندارد.

البته «محسن مهرعلیزاده»در اواخر روزهای مسئولیت خود در استانداری اصفهان در مهرماه سال ۹۷ در یک اقدامی قابل تامل ۱۰ نفر را به سازمان امور استخدامی برای سرپرستی فرمانداری و بخشداری‌های استان اصفهان معرفی کرد که در بین این اسامی نام «ثمانه محمودآبادی» به عنوان بخشدار نیاسر دیده می‌شد هرچند هیچ واکنش خاصی در کاشان از سوی مسئولی در این زمینه و معرفی محمودآبادی برای بخشداری نیاسر صورت نگرفت و تنها در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی خبر انتصاب یک زن به عنوان بخشدار نیاسر اطلاع‌رسانی شد.

پس از اقدام مهرعلیزاده، «ابوالفضل ابوترابی» نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس این کار استاندار اصفهان را غیر‌قانونی دانست و گفت: مهرعلیزاده در نامه خود به تهران این لیست را معرفی کرده تا افراد مذکور به صورت قراردادی، خارج از ضوابط قانونی و بدون حتی یک روز کار اداری، به سمت بخشداری و معاون فرمانداری منصوب شوند.

به هرحال این موضوع هم دیگر پیگیری نشد و با رفتن مهرعلیزاده از استانداری اصفهان مراسم تودیع و معارفه «عباس رضایی» به عنوان استاندار جدید اصفهان در تاریخ هفتم آذر انجام شد ولی با آمدن رضایی نیز تاکنون هیچ اتفاقی جدیدی در تعیین بخشدار نیاسر نیفتاد تا یکی از بخش‌های مهم و استراتژیک منطقه کاشان در حوزه‌های مذهبی، اقتصادی و گردشگری از داشتن مسئول قانونی محروم باشد.

سوال اینجا است چرا دولت یا استانداری اصفهان بعد از ۱۶ ماه هیچ اقدامی برای تعیین بخشدار نیاسر نمی‌کند؟ آیا معرفی یک فرد برای این مسئولیت پس از ۱۶ ماه همچنان نیازمند رایزنی‌ها و انجام پروسه‌ طولانی است؟ آیا تعیین یک بخشدار با حکم قانونی نمی‌تواند در حل مطالبات مردمی بخش نیاسر بویژه در منطقه اردهال که مواردی زیادی از آن‌ها نیز در رسانه‌های محلی بیان می‌شود کمکی کند؟

و با توجه به این‌که در سالی هستیم که یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی را پیش‌رو داریم، مسئولان دولتی باید هرچه زودتر درباره وضعیت بخشداری نیاسر اقدامات قانونی را انجام دهند.

مهدی عرشی ـ پایگاه خبری اهل کاشانم

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

sss