یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
شنبه, 12 مرداد , 1398ساعت : 1:50 ق.ظکد مطلب: 11532

قاچاق چوب در آران‌ و بیدگل ۹۰ درصد کاهش یافت

قاچاق چوب و قطع درختان تاغ در آران و بیدگلکاشان فردا – قاچاق چوب و قطع درختان در شهرستان آران‌وبیدگل از ابتدای سال‌جاری تاکنون کاهش ۹۰ درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته داشته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران‌وبیدگل روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: افزایش جریمه قطع هر اصله درخت از ۲ به ۳۰ میلیون ریال، افزایش گشت‌های منابع طبیعی، متلاشی‌شدن چند گروه سابقه‌دار قاچاقچی و اطلاع‌رسانی رسانه‌ها از جمله علت‌های این کاهش چشمگیر قاچاق چوب در شهرستان است.

رضا شفیعی افزود: آمار قطع درختان تاغ در مدت مشابه سال گذشته افزون‌ بر ۶۰۰ اصله درخت با وزن ۳.۲ تن بود که در این زمینه چهار نفر از متخلفان هم دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده بودند.

وی بیان کرد: با وجود کاهش صورت‌گرفته، از ابتدای سال‌جاری تا کنون ۶۶ اصله درخت تاغ به وزن ۲۸۰ کیلوگرم از سوی قاچاق‌چیان چوب یا در نتیجه ناآگاهی شهروندان قطع شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران‌وبیدگل تصریح کرد: سودجویان به دلیل دوام آتش و گران‌بودن زغال چوب تاغ نسبت به قطع درختان اقدام می‌کنند که این امر موجب تخریب جنگل‌های دست‌کاشت شهرستان می‌شود.

وی با اشاره به اقلیم کویری آران و بیدگل، بر اهمیت نگه‌داری از جنگل‌های دست‌کاشت بیابانی برای جلوگیری از هجوم شن‌های روان تاکید کرد و گفت: فعالیت سودجویان و قطع درختان در سال‌های گذشته موجب از بین‌رفتن بخشی از تاغ‌زارهای این شهرستان شده است.

شفیعی اضافه کرد: شهرستان آران‌وبیدگل با برخورداری از افزون‌ بر ۱۰۰ هزار هکتار جنگل‌ دست‌کاشت تاغ، نزدیک به ۴۰ درصد از تاغ‌زارهای استان اصفهان را دارد که باید به صورت ویژه از جانب دولت مورد توجه قرار بگیرد.

آران و بیدگل با گستره ۶۱۰ هزار هکتاری، ۱۰۲ هزار هکتار کانون بحران دارد و یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و توفان‌های ماسه‌ای کشور به‌شمار می‌آید.

مطالب مرتبط
 • محکومیت قاچاقچی چوب به کاشت نهال

  در آران و بیدگل اتفاق افتاد؛

  کاشان فردا – حساب توییتری گزارشگران سبز از محکومیت یک قاچاقچی سابقه‌دار چوب تاغ در آران و بیدگل به کاشت چهار هزار و ۵۰۰ اصله نهال و مقابله با آفت در ۴۰۰ هکتار از جنگل‌های تاغ خبر داد. جنگل‌های دست...

 • نشست خبری رضا شیعی رئیس اداره منابع طبیعی آران و بیدگل

  به مناسیت هفته منایع طبیعی؛

  کاشان فردا – رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران و بیدگل از توزیع ۱۰ هزار نهال رایگان در هفته منابع طبیعی در بین شهروندان این شهرستان خبر داد. رضا شفیعی در نشست خبری بمناسبت هفته منابع طبی...

 • ۲ قاچاقچی چوب در آران‌ و بیدگل دستگیر شدند

  کاشان فردا – رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران‌ و بیدگل از دستگیری ۲ قاچاقچی سابقه‌دار چوب تاغ در این شهرستان خبر داد. رضا شفیعی به ایرنا گفت: این متخلفان شب گذشته در محدوده جنگل‌های دست‌کا...

 • خسارت طوفان شن به برخی از تاسیسات انتقال برق آران و بیدگل

  کاشان فردا – طوفان شن به برخی از تاسیسات انتقال برق آران و بیدگل خسارت زد. به گزارش صداوسیما؛ مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان گفت: وقوع طوفان شن روز گذشته با سرعت 60 تا 70 کیلومتر در ساعت در آران و بیدگ...

 • قلمه‌کاری کانون‌های فرسایش بادی در آران و بیدگل

  رئیس اداره منابع طبیعی آران و بیدگل خبرداد:

  کاشان فردا – رئیس اداره منابع طبیعی آران و بیدگل از قلمه‌کاری بیش از دو هکتار از کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در این شهرستان خبر داد. به گزارش صداوسیما؛ رضا شفیعی گفت: برای اجرای این عملیات قلمه بیش ...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.