سه‌شنبه 5 شهریور 1398کد مطلب: 12115

سعید ابریشمی‌راد در شورای شهر کاشانکاشان فردا – شهردار کاشان گفت:فرهنگ‌سازی با آموزش همراه است و آموزش گاهی باید با تکلیف و اجبار همراه باشد.

به گزارش کاشلان آنلاین، سعید ابریشمی‌راد که نشست شورای شهر سخن می‌گفت با بایان این‌که خداوند نیز در قرآن پیرامون برخی آموزه‌های دینی از «تکلیف» سخن می‌گوید، تاکید کرد: درباره برخی حوزه‌های فرهنگ شهروندی مانند تفکیک و ساعت بیرون گذاشتن زباله و پسماند، باید تعارف را کنار بگذاریم و شهروندان را مکلف کنیم به برخی قوانین گردن بگذارند.

وی با اشاره به این که در راستای ورود خانم‌های خانه‌دار به فرهنگ‌سازی شهری با حدود 35 نفر از خانم‌های مبلغه و مروج احکام در کاشان ارتباط گرفتیم تصریح کرد: در یکی از شبهای رمضان سال در نشستی با این عده دیدگاه‌های خود در زمینه لزوم تبیین آموزه‌های فرهنگ شهروندی را در بین خانم‌های شهر مطرح و گفتیم به نظر ما امروز در کنار بیان امر به معروف و احکام الهی بایستی به این موارد اجتماعی نیز پرداخته بشود چرا که سرمایه‌های عمومی و حوزه سلامت جامعه جزو حق‌الناس است.

بیشتر بخوانیم:
+ دانشگاه و زباله
+ سرانه تولید زباله در کاشان از برخی کلان‌شهرها بیشتر است

ابریشمی‌راد افزود: پیرو آن جلسه، به 14 تن از بانوان شاغل در شهرداری و عضو بسیج نیز آموزش‌هایی درباره نحوه برخورد درست با موضوع زباله و پسماند دادیم و حتی با هماهنگی شرکت بازیافت، آن‌ها را به سایت دفع پسماند و زباله هم بردیم و بعد از این رخداد بود که موضوع فعالیت 12 خودروی جمع‌آوری بازیافت در خیابان‌ها جدی‌تر شد. هم‌اکنون این 14 بانوی شاغل در شهرداری در برخی جلسات مذهبی ویژه بانوان شرکت و در دقایق انتهایی این جلسات درباره برخی آموزه‌های فرهنگ شهروندی صحبت می‌کنند.

وی در ادامه از توزیع سه هزار جلد کتاب آموزشی کودک با موضوع پسماند برای مهرماه در مدارس خبر داد و تصریح کرد: طرح دیگری که در مهرماه برای مدارس در نظر داریم «شهریاران جوان» نام دارد که با مشارکت «سفاو» و آموزش و پرورش با هدف آموزش فرهنگ شهروندی اجرایی خواهد شد.

شهردار کاشان پیرامون برخی حواشی جمع آوری زباله و پسماند نیز یادآور شد: وقتی قرار شد منطقه مسکن مهر پایلوت بعضی تغییر نگرش‌ها باشد، نخست با معتمدین آن‌جا صحبت و نظر آن‌ها گرفته شد که خود این جمع مایل بودند ما بیاییم و در مساجد این منطقه پیبشنهادات خود را مطرح کنیم و صحبت اهالی و معتمدین را هم بشنویم که بخشی از نتایج این گفت‌وگوها به برگزاری جُنگ‌های پراستقبال شادی طی چند شب در پارک مسکن مهر با موضوع تبیین فرهنگ شهروندی و نحوه برخورد صحیح با جمع‌آوری پسماند و زباله منتهی شد.

ابریشمی‌راد تصریح کرد: اگر توقع داریم اتفاقات خوب در شهر بیفتد نمی‌توانیم هر جور که میل‌مان بود رفتار کنیم و بعد از مسئولین بخواهیم که پاسخ‌گو باشند، لذا در این مورد مجموع پیشنهادها بدین شکل بود که پس از جمع‌شدن فان‌ها مطابق نمونه استقبال شده در اصفهان، هر کدام از آپارتمان‌ها باکس‌هایی توری شکل طراحی کنند که وقتی زباله در ساعات مقرر داخل نایلون و دربسته در آن قرار می‌گیرد از گزند جانوران هم در امان باشد و مأموران تنظیف هم آنها را جمع آوری کنند.

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.