یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
پنجشنبه, 7 شهریور , 1398ساعت : 4:00 ق.ظکد مطلب: 12168

«همزر» خیلی شبیه «کال جنی» و «تنگه واشی» است

علی‌اکبر ارشدی ابیانه در همزرکاشان فردا – از انتهای روستای سار که یک روستای کوهستانی در ۴۰ کیلومتری کاشان است، با حدود ۳ ساعت پیاده‌روی وارد یک محدوده جنگلی می‌شویم که در دره‌ای طولانی بین دو کوه و با جذابیت خاصی قرارگرفته است و انتهای این دره به مشکات می‌رسد و به جنگل حمزه معروف و مورد توجه طبیعت‌گردان و کوهنوردان است.

در ابتدای ورود به جنگل با درختان دست‌کاشت انار و مو و گردو و انجیر و سماق و…روبه‌رو می‌شویم که در مالکیت مردم سار است و هرچه به‌طرف داخل جنگل حرکت می‌کنیم، از تراکم درخت‌های دست‌کاشت کاسته می‌شود، و پوشش گیاهی طبیعی منطقه مانند بید و تک‌درختان چنار و گز و …ظاهر می‌شوند. (به نظر می‌رسد که بوته‌های گز بومی منطقه نیست و پس از بذرپاشی در بیابان‌های اطراف توسط باد و حیوانات به این مکان آمده است)

ازنظر پوشش جانوری هم در طول مسیر من عقاب و بز کوهی و روباه و کبک و قورباغه را مشاهده کردم.

از چشمه‌ی سار با حدود ۲ ساعت پیاده‌روی می‌توان مسیر این جنگل را پیمود البته درختان خشک‌شده در طول جنگل بازدارنده است و جاری‌شدن سیل در سال ۱۳۸۸ موجب ایجاد خساراتی به این جنگل گردیده است.

در میان جنگل و در سمت راست خود روستای «کِه» (قِه) را داریم که می‌توان از داخل جنگل با حدود ۳ ساعت پیاده‌روی سنگین از مسیر شمالی روستا که کوهستانی و با شیب تند است وارد این روستا شد.

بعد از ۲ ساعت پیاده‌روی در داخل جنگل به انتهای آن می‌رسیم و اگر حدود ۵ ساعت دیگر پیاده‌روی داشته باشیم، شهر مشکات (مشکان) نمایان می‌شود.

در انتهای این جنگل یک حوضچه کوچک و یک حوضچه بزرگ که هر دو بسیار زیبا، جذاب و پر آب هستند مشاهده می‌شود که ادامه مسیر از این قسمت را غیرممکن می‌کند و مجبور هستید برای رسیدن به دره‌ای که شما را به مشکات می‌رساند، از دامنه سمت راست که شیب تندی هم دارد به‌سختی بالا رفته و وارد دره شوید. از این مسیر به بعد پوشش گیاهی ضعیف گشته و بوته‌های بادام‌کوهی ظاهر می‌شوند.

در طول مسیر آبشارهای زیبا و ۲ آبخوان نیز وجود دارد. (آبخوان‌داری مجموعه‌ای از عملیات مکانیکی است که با مهار و نفوذ سیلاب بر روی عرصه‌های آبخوان موجب احیاء کمی و کیفی منابع آب‌وخاک، تقلیل و حتی حذف خسارت‌های مستقیم و غیرمستقیم و در نتیجه بهینه‌سازی محیط‌زیست می‌شود)

دیواره‌های سنگی بلند در اطراف و رودخانه زیبای کف دره همراه با آبشارهای جذاب و حوضچه‌های پر آب مشابهت ضعیفی از این منطقه با تنگه واشی شمال و کال جنی (دره جنی) طبس را نشان می‌دهد.

من سال گذشته یک گزارش کوهنوردی ۹ ساعته از مشکات به روستای قه و عبور از جنگل نوشته بودم و نام جنگل را طبق معمول حمزه ذکر کردم که آقای عمارتی از پیشکسوتان کوهنوردی منطقه تذکر دادند که حمزه غلط است و همزر درست است و همین عاملی شد که کلمه را ریشه‌یابی کنم با تعدادی از اهالی محل صحبت کردم و آن‌ها هم با کلمه همزر آشنا بودند اما جواب دقیقی نداشتند و بیشتر محل را به نام حمزه می‌شناختند.

اخیراً کتاب تاریخ کاشان که توسط عبدالرحیم ابن محمد ضرابی تاریخ‌نگار عصر قاجاریه نوشته‌شده است و چاپ اول آن در سال ۱۳۳۵ چاپ‌شده است توسط آقای عاطفی به دستم رسید. در این کتاب در صفحات ۷ و ۲۷ و ۲۸ و ۳۰ و ۵۶ و ۶۷ و ۶۸ و ۹۲ و ۱۵۳ و…از کلمه همزر استفاده‌شده است و از مزرعه و رودخانه با نام همزر در این مکان یاد می‌کند و در صفحه ۶۷ و ۶۸ نوشته‌شده است که: «رودخانه هشتم همزر است و آن‌چنان است که از کوه‌های مزرعه اکبرآباد که آن‌طرفش رودخانه وِسف و شاه‌اسماعیل و بلوک قم است الی دهنه رودخانه مزبوره همه رودخانه‌ها هم وصل می‌شوند و سیل بزرگی برخاسته و سراشیب از مزرعه همزر گذشته و سر به‌ جلگه و همواری کاشان می‌گذارد. این آب از وسط مزرعه «همزر که متعلق به اهالی سار است » گذشته و در انتها به قریه مشکان و نصرآباد رسیده و وارد کویر و دریای نمک می‌شود.»

بامطالعه صفحات مربوط به این مکان و دقت در این کتاب که بهترین سند تاریخی است به این نتیجه رسیدم که کلمه حمزه برای این جنگل غلط مصطلح است و جنگل همزر صحیح است.

علی‌اکبر ارشدی‌ابیانه – کاشان نیوز

از این نویسنده:
+ به بهانه روز جهانی مسجد

مطالب مرتبط
 • محمود ساطع کنشگر فرهنگی اجتماعی کاشان

  کاشان فردا – این روزها،‌ دوباره در باغ تاریخی فین کاشان درختی از پای درآمد. بریده شد و بر خاک افتاد. اتفاقی که در این دو دهه، برای صدوبیست درخت چند صدساله دیگر این باغ رخ داد. مرگامرگ درختان،‌ اند...

 • علی‌اکبر ارشدی ابیانه

  کاشان فردا – در سمت غرب ابیانه و در حدود ۱۵ کیلومتری قهرود مزرعه‌ای‏ ییلاقی و خوش آب‌وهوا به‌نام گهبالا (گهه بالا -جهق بالا) وجود دارد. در این مزرعه آثار قلعه مخروبه‌ای به نام قلعه شکاکی هست که وضع ...

 • بهروز هاشمی

  کاشان فردا ـ با خرده‌ریزش، کم‌وزیاد، به‌احتمال چند قرنی از فرمان شاه می‌گذرد. حتماً شاهی بوده با سبیل‌های از بناگوش دررفته و پاهای روی پا انداخته که در میان تمامی نوکران و چاکران داد زده: «اراده کرده‌ای...

 • صداوسیما

  کاشان فردا – چرا سرعت اینترنت کم‌وزیاد می‌شود و چرا در بعضی جاها آنتن قطع می‌شود؟ آیا این مشکلات راه‌حلی ندارد؟ چرا هر اپراتور تلفن همراه یک نقشه دارد که نشان می‌دهد پوشش دیتا و آنتن‌دهی‌اش محدود به کجا می...

 • کاشان فردا

  کاشان فردا – بخشی از سقف بازار سنتی کاشان در محله میانچال ریزش کرد. به گزارش کاشان نیوز؛ روز جمعه ۲۲ فروردین‌ماه  ۹۹ قسمتی از سقف بازار میانچال کاشان به دلیل بارش باران ریزش کرد. بازار کاشان مربوط به دوره...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.