دوشنبه, ۲۷ آبان , ۱۳۹۸
یکشنبه, 28 مهر , 1398ساعت : 9:45 ق.ظکد مطلب: 13452 تعداد بازدید :128 بازدید

چطور در سرماخوردگی، گرفتگی بینی‌ خود را رفع کنیم

چطور هنگام سرماخوردگی، گرفتگی بینی‌ خود را رفع کنیم؟!کاشان فردا – خب، تا فصل سرما می‌رسد، مراجعه شدید مردم به پزشکان برای سرماخوردگی هم شروع می‌شود.

در این بین بسیاری از این مراجعات از دید پزشکی کاملا بی‌مورد هستند. به نظر می‌رسد که تا تب بالا، خلط زیاد، گلودرد شدید، تنگی‌نفس، کاهش اشتهای شدید وجود نداشته باشد، باید هر آدم عادی‌ای با یک سری کارهای مراقبتی ساده بتواند از پس سرماخوردگی‌اش برآید.

اما من به کرات بیمارانی را می‌بینم که تا اتمام دوره سرماخوردگی‌شان به سه چهار پزشک هم مراجعه کرده‌اند.

پزشک‌ها هم در این میان در بد شرایطی گیر می‌کنند، اگر نگاهی به شما بیندازند و یک سری دستورهای مثل مصرف مایعات زیاد یا استراحت بدهند و به تجویز استامینوفن و یک داروی آنتی‌هیستامینی اکتفا کنند، بیماران مدعی می‌شوند که پس چرا پول ویزیت داده‌ایم!

بیمار با نارضایتی مطب را ترک می‌کند، به یک پزشک دیگر مراجعه می‌کند، احتمالا عملکردش از سوی پزشک همکار زیر سؤال می‌رود و بیمار آسوده و راضی بعد یکی دو تزریق عضلانی، بیرون می‌آید.

از آن سو، اگر در قدم اول، پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک‌های دیگر تجویز کنند، کسانی پیدا می‌شوند که از بی‌دانشی و بی‌تعهدی آن‌ها به خاطر تجویز بیش از حد دارو، شاکی می‌شوند.

از سوی دیگر نظر بگیرید که هر سال در فصل سرما، چه‌قدر مصرف داروی اضافی از سوی ایرانی‌ها، به سیستم بیمه ایران فشار وارد می‌آورد.

متأسفانه در ایران چون سیستم بهداشتی- درمانی بسیار آشفته است، بیمار می‌تواند هر وقت که خواست به هر پزشکی که تمایل داشت مراجعه کند، او به خود اجازه می‌دهد که از پزشک تقاضای درمان تزریقی کند و هیچ ملاحظه‌ای نمی‌کند.

این چرخه معیوب باید زمانی شکسته شود و چاره‌اش مسئولانه عمل‌کردن «همه»، از وزارت‌خانه بهداشت گرفته تا پزشکان و بیماران است.

بیماران باید قبول کنند که سرماخوردگی برای خودش دوره نقاهتی دارد و هیچ چیز جای استراحت و تغذیه خوب و مایع‌درمانی را نمی‌گیرد.

گرفتگی بینی
هنگام سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا آلرژی، عروق موجود در مخاط بینی متسع می‌شوند و فضای بیشتری اشغال می‌کنند و همین باعث گرفتگی بینی می‌شود.

۱– بینی‌تان را محکم نگیرید (فین نکنید!)
بدترین اشتباه این است که وقتی بینی‌تان گرفته و ترشحی ندارد، مرتب دستمال را جلوی بینی بگیرید و فین کنید، این کار التهاب مخاط بینی را بیشتر می‌کند. فقط وقتی که ترشحی دارید، بینی‌تان را آرام بگیرید.

بینی خود را نگیرید

۲– از داروهای ضدالتهابی ساده یا آنتی‌هیستامین‌های برای برطرف کردن گرفتگی بینی‌ استفاده کنید
بسیاری از داروهای آنتی‌هیستامینی از نظر قانونی بدون نسخه پزشک هم قابل تهیه هستند. البته در کشور ما متأسفانه بسیاری از داروخانه آنتی‌بیوتیک‌های قوی هم بدون نسخه می‌ٰفروشند!

در هر صورت سر خود آنتی‌بیوتیک نخورید و از داروهای آنتی‌هیستامینی ساده که همان قرص سرماخوردگی یا آنتی‌هیستامین دکونژستان باشد استفاده کنید.

۳– از اسپری نمکی یا سالین برای برطرف‌کردن گرفتگی بینی‌ استفاده کنید. اسپری نمکی داروی ایمنی است. لطفا از خرید قطره‌های قوی بازکننده بینی بدون نسخه خودداری کنید (مثلا قطره فنیل افرین)، چون عوارض خاص خودشان را دارند. اما اسپری نمکی را می‌توانید خودتان تهیه کنید و استفاده کنید.

تازه اصلا نیازی به رفتن به داروخانه نیست. شما می‌توانید یک چهارم چایخوری نمک را داخل یک فنجان آب حل کنید و بعد این محلول را با سرنگ بکشید و داخل بینی‌تان کنید.

روش استفاده از اسپری نمکی یا محلول نمک‌ دست‌ساز این است که روی دست‌شویی خم شوید، به آرامی محلول را وارد بینی کنید، اجازه دهید وارد حفرات بینی‌تان شود و بعد بازگشت کند و داخل سینک بریزد.

۴– حمام بخار آب
حمام بخار آب شیوه سنتی خوبی برای برطرف‌کردن گرفتگی بینی است. به علاوه شما می‌توانید از مرطوب‌کننده هوا یا دستگاه بخور هم استفاده کنید. اما یادتان باشد در استفاده از بخورها هم نباید زیاده‌روی کنید.

۵-برای برطرف کردن گرفتگی بینی‌ تا می‌توانید مایعات گرم بنوشید
چای و سوپ به مراتب بهتر از سرم‌ تزریقی عمل می‌کنند. این هم یکی از عجایب و شگفتی‌ها در کشور ماست که بسیاری از بیماران که در حین سرماخوردگی قادر به خوردن و نوشیدن هستند، مدام تقاضای سرم تزریقی می‌کنند، غالبا هم هیچ استدلالی را نمی‌پذیرند و به تأثیر معجزه‌آسای سرم اعتقاد دارند.

۶– کمپرس آب گرم
آب را تا حدی گرم کنید که دست‌ِتان بتواند دمای آن را تحمل کند، بعد دستمالی را با آن مرطوب کنید و آن را روی پل بینی و پیشانی خود بگذارید. وقتی که گرمای دستمال کم شد، تعویض‌اش کنید.

کسانی که سینوزیت دارند، می‌دانند که این کار چقدر تسکین‌دهنده است.

۷– بالشی زیر سر بگذارید و زیر سر خود را بلند کنید
بعضی از چیزهای آنه‌قدر مسلم و بدیهی به نظر می‌رسند که آدم فکر می‌کند ارزش یادآوری و نوشتن را ندارند. اما در کمال تعجب، خیلی اوقات والدین بچه‌ها یا اصلا بالغین، همین نکات ساده را رعایت نمی‌کنند.

۸– از چسب بینی استفاده کنید
حتی می‌توانید نوارچسب‌های مخصوص بینی تهیه کنید، آن‌ها را روی پل بینی بچسبانید، طوری که حرفات بینی شما را متسع‌تر کنند.

۹– غذای ادویه‌دار بخورید
فلفل و خردل و زنجبیل در غذایتان استفاده کنید. اینها تا حدی کار همان داروهای ضدالتهابی را می‌کنند. عسل هم یک داروی خوراکی ضدالتهاب طبیعی است.

نکته: بعضی از بیماران در مورد مصرف شیر و لبنیات در دوره سرماخوردگی می‌پرسند. در این مورد از نظر پزشکی نظر قاطعی وجود ندارد. خیلی‌ها می‌توانند بدون مشکل شیر و لبنیات در دوره سرماخوردگی بخورند، اما به نظر می‌رسد که برخی‌ها ناسازگاری خاصی با لبنیات در این دوره دارند که احتمالا به خاطر پروتئین beta-CM-7 است که تولید مخاط را بیشتر می‌کند. در هر صورت این مطلب متناقض است و شما اگر طبق تجربه خودتان در سرماخوردگی‌های قبلی، شیر وضعیت‌تان را بدتر می‌کرد، می‌توانید از مصرف آن پرهیز کنید، باقی افراد می‌توانند همچنان از آن استفاده کنند.

۱۰– هر گرفتگی بینی‌ای به خاطر سرماخورگی نیست
گرفتگی مزمن بینی شما می‌تواند به خاطر سرماخوردگی نباشد.

لوزه سوم (ادنوئید)، انحراف‌های بینی، پولیپ‌ها، انواع آلرژی‌های شامل حساست‌های فصلی مثل تب یونجه، یا آلرژی‌های دیگر هم می‌توانند گرفتگی بینی ایجاد کنند. در بیماری رینیت وازوموتور حتی استرس بیمار (در کنار محرک‌های دیگر مثل گرد و غبار و گرده گیاهان و دود) هم می‌تواند باعث گرفتگی بینی‌ شود.

منبع: 1پزشک

مطالب مرتبط
 • امکان چت با افراد نزدیک در یک مکان در تلگرام

  کاشان فردا ـ تلگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار و محبوب است. کاربران توسط این پیام‌رسان، امکان چت‌کردن با یک‌دیگر، فعالیت در گروه‌های مختلف و حضور در کانال‌های متنوع را دارند. به‌تازگی قابلیتی به این...

 • ایسوس Zenfone Max Plus

  کاشان فردا – این روزها در ایران، بازار گوشی‌های اقتصادی و رده میانی خیلی داغ‌تر از گوشی‌های پرچم‌دار است. غالب کاربران می‌خواهند گوشی‌های قدیمی خود را به‌روز کنند و طبیعا یک اسمارت‌‌فون جدید می‌خواهند ول...

 • لمس گوشی همراه و انتقال میکروب

  اسمارت‌فون‌های خود را هر هفته تمییز کنید؛

  کاشان فردا – اسمارت‌فون‌ها (گوشی تلفن) همراه همیشگی ما شده‌اند. از صبح زود تا آخر شب؛ در میز صبحانه و نهار و شام؛ پای تلویزیون؛ در محل کار و تاکسی و مترو؛ در رخت‌خواب و حتا در سرویس بهداشتی و حم...

 • خواب آسوده برای زنان باردار

  کاشان فردا – خوب می‌دانیم که با وجود یک کوچولوی پر جنب‌و‌جوش در شکم و تغییرات هورمونی سنگین ناشی از بارداری، شاید اختلالاتی در روند استراحت شما ایجاد شود. در این دوران گاهی سخت خوابتان می‌برد و حتی ...

 • نخستین عکس از سیاهچاله

  برای نخستین‌بار در تاریخ؛

  کاشان فردا – گروهی از دانشمندان برای نخستین‌بار امروز چهارشنبه ۲۱ فروردین‌ماه برابر با ۱۰ آوریل، تصاویری یکپارچه از سیاه‌چاله‌ها را منتشر می‌کنند. این دستاورد بی‌سابقه، حاصل همکاری زنجیره‌ای از تلسکوپ‌های غول...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.