چهارشنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۸
سه شنبه, 30 مهر , 1398ساعت : 2:32 ق.ظکد مطلب: 13490 تعداد بازدید :163 بازدید

‌آن‌که امروز باد می‌کارد، فردا توفان درو خواهد کرد

امیرحمزه قنبریکاشان فردا – این روزها توسعه معنای غریبی در کاشان دارد. فراموش کرده‌ایم که رشد و نمو جامعه در گرو همگرایی و همدلی تحقق می‌یابد نه نفاق و خط‌کشی‌های اشتباه.

یکی از مهم‌ترین و تاثیر‌گذارترین مسائل در تعریف توسعه پایدار، جامعه‌پذیری و حس تعلق داشتن در حرکت برای رسیدن به یک نفع عمومی است. نفعی که ما را به تمام ابعاد توسعه اعم از توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و انسانی وصل می‌کند.

اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم، مردم سهم خود از جامعه‌پذیری را به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده‌اند، اما این عدم توسعه‌یافتگی در کاشان ظاهرا آبش از جایی دیگر گل‌آلود است.

مسئولینی که نفع عمومی را به نفع خصوصی تغییر داده‌اند مسئول رکود توسعه کاشان در یک دهه اخیرند.

در جایی که جهل جای خود را به عقل، و عمل جای خود را به شعار می‌دهد، دستاوردی جز استبداد رای و ایجاد بن‌بست‌های توسعه‌ای برای شهر و شهروندان نمی‌توان متصور بود.

متاسفانه صندلی قدرت و عطش مقام و منزلت همت مسئولین محترم را نشانه گرفته و دَرِ تلاش برای استفاده از نیروهای جوان و نخبه در معادلات و عبور از بن‌بست‌های توسعه‌ای را بسته و گویی که حضور نخبگان جوان را در حل مشکلات شهر حرام می‌دانند.

از سال ۱۳۸۶ که فعالیت‌های اجتماعی خودم را در حوزه نمایندگی جامعه جوان شهرستان، استان و کشور آغاز نمودم، همیشه معتقد بوده‌ام مدیران باید به این باور برسند که دوران تصمیم‌گیری برای جامعه جوان پشت درهای بسته پایان یافته و اگر به جامعه جوان با دید قهری و سلیقه‌ای نگاه شود، نه تنها مسیر پیشرفت و توسعه جامعه هموار نخواهد شد، بلکه موجب زوال و نابودی جامعه چه در سطح کلان و چه در سطح خرد را مهیا می‌سازد.

پس در نتیجه فضا باید برای حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی و مشاوره‌ای بدون هرگونه تشویش و نگرانی باز باشد تا جوانان و نخبگان بتوانند در محیطی آرام و فعال، توانایی‌های خود را بروز دهند و از آن به نفع جامعه استفاده کنند.

هر چند که هنوز هم بر این باور استوارم اما متاسفانه تلاشی از سوی مسئولین برای باور به این موضوع مهم را حداقل در شهر کاشان شاهد نیستم.

برخی مدیران ما در قالب شعار جوان‌گرایی و توجه به نخبگان به لمپن‌پروری روی آورده‌اند که این خود باعث حذف نیروهای جوان نخبه و با انگیزه می‌شود.

این روزها توجه به بعضی افراد به نام جوانان نخبه، همان چماق شعبان جعفری‌ست برای قلع‌وقمع مخالفین در دست برخی مسئولان که داعی تقدس‌گرایی و مردم‌محوری‌شان گوش فلک را کر کرده است.

جریان‌سازی با استفاده از احساسات مردم و عوام‌فریبی و ابزار قراردادن عده‌ای که نه هویت و ثابت‌قدمی و تدین دارند و نه تخصص، صرفا برای توسعه قدرت نفوذ عالی‌جنابان بر مسند قدرت است، نه توسعه و تحقق کاشان بزرگ که آرزوی همه دلسوزان این کهن خطه زرخیز است.

مسئولی که امروز باد می‌کارد قطعا باید فردا در انتظار درو‌کردن توفانی باشد که هم خود او را و هم کاشان را متضرر خواهد ساخت. اگر امروز نخبگان پا در مهلکه این بازار مکاره نمی‌گذارند از روی ترس نیست، بلکه نگرانی آن‌ها سبک مدیریت و سیاست‌های یک بام و دو هوایی است که نیروی نخبه را به جای آن‌که از دانشگاه و مجامع علمی، حوزوی و فرهنگی پیدا کند، به سراغ گروه‌های تلگرامی رفته و بسته به سلیقه خود «نخبه‌یابی» (بخوانید لمپن‌پروری) را گسترش داده و جذب می‌کند.

کاشان این روزها بیشتر از هر زمان دیگری تشنه مودت و همدلی‌ست برای توسعه، برای آبادانی و برای به آغوش کشیدن فرزندان نخبه خویش. نگذاریم که دوره مدیریت شما با این جمله مزین شود: «به کاشان، مسلخ توسعه پایدار خوش آمدید!»

امیرحمزه قنبری – کاشان آنلاین

مطالب مرتبط
 • پوشیدن کاور آتش‌نشانی توسط محمدطاها

  کاشان فردا – بیمارستان همیشه هم محل بروز اضطراب و نگرانی و غصه و گاهی هم شیون و زاری نیست. گاهی اوقات از دل راه‌روهای یک بیمارستان می‌توان صدای شادی و خنده پدری را شنید که از تولد نخستین فرزندش توان گنجایش در ...

 • مجید شمس در پاسخ به ادعاهای هاشمی طاهری:

  کاشان فردا – به دنبال انتشار اظهارات اخیر علی هاشمی طاهری در یکی از رسانه‌های محلی علیه شهرداری با محتوای دفاع از برخی مطالبات پرسنل نهاد شهری و از آن جا که برخی انتقادات هاشمی طاهری به شکل نانوشته طی...

 • طرح جامع گردش‌گری منطقه کاشان تدوین می‌شود

  کاشان فردا – رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از تهیه و تدوین طرح جامع گردشگری کاشان خبر داد. به گزارش روابط عمومی این اداره؛ مهران سرمدیان هدف از این طرح را شناسائی ظرفیت‌ها، نقاط ضعف و قوت، و نیازسنجی...

 • مهدی سلطانی‌راد

  کاشان فردا – ساختمان زرد رنگ و بزرگ بلوار شهید خادمی کاشان، در حالی چند روز قبل میزبان پنجمین نشست خبری فرماندار شهرستان بود، که روند این نشست کمی تا قسمتی به گونه‌ای پیش رفت که مطلوب میزبان بود. گوینده...

 • پرده عاشورا در چهاراه

  کاشان فردا – مدت‌ها پیش در یک رسانه محلی خواندم که درباره کاشان و احوالات عمومی امروز آن از عبارت «شهر بحران‌ها» یاد شده بود. نویسنده برای بیان مراد خود از به‌کاربردن این عبارت، از ماجراهایی همانند «سرداد...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.