چهارشنبه 8 آبان 1398کد مطلب: 13718

محمود ساطع کنش‌گر اجتماعی و فرهنگی و داستان‌نویس کاشانیکاشان فردا – صبح فردا که خورشید از کرانه‌ی شرقی زمین بردمد، نهم آبان‌ماه یک‌هزار و سیصد و نود و هشت است.

و از هزاران اتفاق، یکی هم در عصرگاه این روز، نکوداشت استاد عباس اعتماد فینی در محوطه‌ی باستانی سیلک است که به کوشش اداره میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کاشان،‌ برگزار می‌شود. و نیز رونمایی از کتاب زندگی و خاطرات اعتماد به قلم نویسنده‌ی گیلانی؛ سرکار خانم نسیم مقراضی.

عباس اعتماد به گواهی زندگی و شیوه‌ی زیستش،‌ بیش از نیم قرن، در همراهی هیئت‌های باستان‌شناسی،‌ با عشق و از صمیم جان، کوشیده و از یافته‌های سرزمین‌مان، خاصه در محوطه‌ی باستانی سیلک، نگاه‌داری و میراث‌بانی کرده است.

پیدایی و پیرایی محوطه‌ی باستانی سیلک، با نامِ نام‌آورانی بزرگ چون پروفسور رومن گیرشمن، دکتر صادق شهمیرزادی و شمار فراوانی از باستان‌شناسان و میراث‌یاران درآمیخته است.

بیشتر بخوانیم:
+ در روز جهانی موزه از عباس اعتماد فينی تقدیر شد

مدیران محترم پایگاه سیلک،‌ از آغاز تا هم‌اینک، هر یک به سعی و در حد توان‌شان‌ به همراهی همکاران گرامی‌شان در صیانت و حفاظت از این مجموعه کوشیده‌اند.

‌در تمام این سال‌ها، بیرون از مقایسه در مرتبه و جایگاه علمی، جناب آقای عباس اعتماد فینی،‌ با تجربه و دانشی اکتسابی،‌ با این عزیزان همراه و همگام بوده است و همیشه و همواره خود را تنها طفلی از «اطفال دبستان ایران زمین» دانسته و معرفی کرده‌ است.

و اما بعد؛
در دهه‌های پیشین، نزدیک‌ترین معابر به محوطه‌ی سیلک،‌ به درستی و نیکی،‌ به نامِ نامی امیرکبیر و نیز مولای دادوران، امیرالمومنین (ع) نام‌گذاری شده‌اند. معابر و کوچه‌های منشعب شده از خیابان امیرکبیر،‌ به یادکردِ کارخانجاتِ مخمل و حریر،‌ مخمل و حریر نام‌گذاری شده‌اند.

اقدامی در خور و بایسته‌ی تقدیر. خوشبختانه نام دکتر شهمیرزادی نیز به پاسِ دانش و کوشش‌های شایسته‌‌شان،‌ بر محوری در مجاورت سیلک، ‌نقش بسته ‌است.

با احترام تمام، ‌به تمام کوشندگان و میراث‌یاران گرامی شهرمان،‌ از آن شورای محترم درخواست می‌نماییم کوچه‌های منشعب از خیابان امیرالمومنین را که «ذوالفقار» نام یافته،‌ در یک سو به نامِ «گیرشمن» و در سوی دیگر به نام «اعتماد» نام‌گذاری فرمایند.

بی‌شک،‌ مولای عدالت‌پیشگان،‌ داد و انصاف را بیشتر از شمشیر خود دوست می‌داشته‌اند. شمشیری که در نیام بوده و جز برای عدالت و انصاف برنیامده است. انصاف خواهد بود نامِ این بزرگان در مجاورت سیلک، چون سیلک،‌ مانا و پایدار بماند.

بی‌شک،‌ آفتاب پسینِ فردا روز در کرانه‌ی غربی زمین، غروب خواهد کرد. در باز روزها و شبان آمده‌ی این دیار، انصاف، فهم،‌ دانایی و کوشندگیِ مایِ جمعیِ ما،‌ ‌بازخوانی شده و کنش‌های اندیشه‌ورزانه‌امان سبب خواهد شد حرمت‌گذاری‌مان به هم یک فزونی یابد.

محمود  ساطع – کاشان نیوز

از این نویسنده:
+ نینوا و بی‌نوایی ما

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.