سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹
چهارشنبه, 8 آبان , 1398ساعت : 3:10 ب.ظکد مطلب: 13718

به پاس خدمات شایسته میراث‌بانِ سیلک

محمود ساطع کنش‌گر اجتماعی و فرهنگی و داستان‌نویس کاشانیکاشان فردا – صبح فردا که خورشید از کرانه‌ی شرقی زمین بردمد، نهم آبان‌ماه یک‌هزار و سیصد و نود و هشت است.

و از هزاران اتفاق، یکی هم در عصرگاه این روز، نکوداشت استاد عباس اعتماد فینی در محوطه‌ی باستانی سیلک است که به کوشش اداره میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کاشان،‌ برگزار می‌شود. و نیز رونمایی از کتاب زندگی و خاطرات اعتماد به قلم نویسنده‌ی گیلانی؛ سرکار خانم نسیم مقراضی.

عباس اعتماد به گواهی زندگی و شیوه‌ی زیستش،‌ بیش از نیم قرن، در همراهی هیئت‌های باستان‌شناسی،‌ با عشق و از صمیم جان، کوشیده و از یافته‌های سرزمین‌مان، خاصه در محوطه‌ی باستانی سیلک، نگاه‌داری و میراث‌بانی کرده است.

پیدایی و پیرایی محوطه‌ی باستانی سیلک، با نامِ نام‌آورانی بزرگ چون پروفسور رومن گیرشمن، دکتر صادق شهمیرزادی و شمار فراوانی از باستان‌شناسان و میراث‌یاران درآمیخته است.

بیشتر بخوانیم:
+ در روز جهانی موزه از عباس اعتماد فينی تقدیر شد

مدیران محترم پایگاه سیلک،‌ از آغاز تا هم‌اینک، هر یک به سعی و در حد توان‌شان‌ به همراهی همکاران گرامی‌شان در صیانت و حفاظت از این مجموعه کوشیده‌اند.

‌در تمام این سال‌ها، بیرون از مقایسه در مرتبه و جایگاه علمی، جناب آقای عباس اعتماد فینی،‌ با تجربه و دانشی اکتسابی،‌ با این عزیزان همراه و همگام بوده است و همیشه و همواره خود را تنها طفلی از «اطفال دبستان ایران زمین» دانسته و معرفی کرده‌ است.

و اما بعد؛
در دهه‌های پیشین، نزدیک‌ترین معابر به محوطه‌ی سیلک،‌ به درستی و نیکی،‌ به نامِ نامی امیرکبیر و نیز مولای دادوران، امیرالمومنین (ع) نام‌گذاری شده‌اند. معابر و کوچه‌های منشعب شده از خیابان امیرکبیر،‌ به یادکردِ کارخانجاتِ مخمل و حریر،‌ مخمل و حریر نام‌گذاری شده‌اند.

اقدامی در خور و بایسته‌ی تقدیر. خوشبختانه نام دکتر شهمیرزادی نیز به پاسِ دانش و کوشش‌های شایسته‌‌شان،‌ بر محوری در مجاورت سیلک، ‌نقش بسته ‌است.

با احترام تمام، ‌به تمام کوشندگان و میراث‌یاران گرامی شهرمان،‌ از آن شورای محترم درخواست می‌نماییم کوچه‌های منشعب از خیابان امیرالمومنین را که «ذوالفقار» نام یافته،‌ در یک سو به نامِ «گیرشمن» و در سوی دیگر به نام «اعتماد» نام‌گذاری فرمایند.

بی‌شک،‌ مولای عدالت‌پیشگان،‌ داد و انصاف را بیشتر از شمشیر خود دوست می‌داشته‌اند. شمشیری که در نیام بوده و جز برای عدالت و انصاف برنیامده است. انصاف خواهد بود نامِ این بزرگان در مجاورت سیلک، چون سیلک،‌ مانا و پایدار بماند.

بی‌شک،‌ آفتاب پسینِ فردا روز در کرانه‌ی غربی زمین، غروب خواهد کرد. در باز روزها و شبان آمده‌ی این دیار، انصاف، فهم،‌ دانایی و کوشندگیِ مایِ جمعیِ ما،‌ ‌بازخوانی شده و کنش‌های اندیشه‌ورزانه‌امان سبب خواهد شد حرمت‌گذاری‌مان به هم یک فزونی یابد.

محمود  ساطع – کاشان نیوز

از این نویسنده:
+ نینوا و بی‌نوایی ما

مطالب مرتبط
 • تپه‌های سیلک کاشان

  کاشان فردا – سرپرست پایگاه میراث فرهنگی سیلک کاشان با اشاره به اهمیت این محوطه باستانی در خاورمیانه گفت: تنها یک درصد این محوطه کاوش شده و برای انجام فصل‌های جدید کاوش نیازمند تکنولوژی و حضور متخصص...

 • چهارمین شماره فصل‌نامه کاج سبز

  کاشان فردا – چهارمین شماره از فصل‌نامه کاج سبز در کاشان منتشر شد. در این شماره که به موضوع کارخانه‌ی شماره‌ی یک اختصاص یافته است، روایات، خاطرات، گفت‌وگوهایی از کارخانه شماره یک ریسندگی و بافندگی ک...

 • محمود ساطع کنش‌گر اجتماعی و فرهنگی و داستان‌نویس کاشانی

  کاشان فردا – نخستین تعریفی که از شهر کاشان ارائه می‌شود، تاریخی‌گری آن است؛ کاشان شهری تاریخی است. موزه نیز در تعریف به جایی گفته می‌شود که «مجموعه‌ای از آثار باستانی و صنعتی و اشیاء با ارزش را ب...

 • عفت پدرام‌فر عضو شورای شهر کاشان

  کاشان فردا – عضو شورای شهر کاشان گفت: بخش زیادی از نظرات و نیازهای بانوان شهر به کمبود زیرساخت‌های رفاهی و فرهنگی در کنار ساخت بازارچه های عرضه صنایع دستی خانگی مختص این قشر برمی‌گردد. عفت پدرام‌فر در گفت...

 • صداوسیما

  کاشان فردا – چرا سرعت اینترنت کم‌وزیاد می‌شود و چرا در بعضی جاها آنتن قطع می‌شود؟ آیا این مشکلات راه‌حلی ندارد؟ چرا هر اپراتور تلفن همراه یک نقشه دارد که نشان می‌دهد پوشش دیتا و آنتن‌دهی‌اش محدود به کجا می...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.