دوشنبه, ۲۷ آبان , ۱۳۹۸
چهارشنبه, 8 آبان , 1398ساعت : 3:10 ب.ظکد مطلب: 13718 تعداد بازدید :302 بازدید

به پاس خدمات شایسته میراث‌بانِ سیلک

محمود ساطع کنش‌گر اجتماعی و فرهنگی و داستان‌نویس کاشانیکاشان فردا – صبح فردا که خورشید از کرانه‌ی شرقی زمین بردمد، نهم آبان‌ماه یک‌هزار و سیصد و نود و هشت است.

و از هزاران اتفاق، یکی هم در عصرگاه این روز، نکوداشت استاد عباس اعتماد فینی در محوطه‌ی باستانی سیلک است که به کوشش اداره میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کاشان،‌ برگزار می‌شود. و نیز رونمایی از کتاب زندگی و خاطرات اعتماد به قلم نویسنده‌ی گیلانی؛ سرکار خانم نسیم مقراضی.

عباس اعتماد به گواهی زندگی و شیوه‌ی زیستش،‌ بیش از نیم قرن، در همراهی هیئت‌های باستان‌شناسی،‌ با عشق و از صمیم جان، کوشیده و از یافته‌های سرزمین‌مان، خاصه در محوطه‌ی باستانی سیلک، نگاه‌داری و میراث‌بانی کرده است.

پیدایی و پیرایی محوطه‌ی باستانی سیلک، با نامِ نام‌آورانی بزرگ چون پروفسور رومن گیرشمن، دکتر صادق شهمیرزادی و شمار فراوانی از باستان‌شناسان و میراث‌یاران درآمیخته است.

بیشتر بخوانیم:
+ در روز جهانی موزه از عباس اعتماد فينی تقدیر شد

مدیران محترم پایگاه سیلک،‌ از آغاز تا هم‌اینک، هر یک به سعی و در حد توان‌شان‌ به همراهی همکاران گرامی‌شان در صیانت و حفاظت از این مجموعه کوشیده‌اند.

‌در تمام این سال‌ها، بیرون از مقایسه در مرتبه و جایگاه علمی، جناب آقای عباس اعتماد فینی،‌ با تجربه و دانشی اکتسابی،‌ با این عزیزان همراه و همگام بوده است و همیشه و همواره خود را تنها طفلی از «اطفال دبستان ایران زمین» دانسته و معرفی کرده‌ است.

و اما بعد؛
در دهه‌های پیشین، نزدیک‌ترین معابر به محوطه‌ی سیلک،‌ به درستی و نیکی،‌ به نامِ نامی امیرکبیر و نیز مولای دادوران، امیرالمومنین (ع) نام‌گذاری شده‌اند. معابر و کوچه‌های منشعب شده از خیابان امیرکبیر،‌ به یادکردِ کارخانجاتِ مخمل و حریر،‌ مخمل و حریر نام‌گذاری شده‌اند.

اقدامی در خور و بایسته‌ی تقدیر. خوشبختانه نام دکتر شهمیرزادی نیز به پاسِ دانش و کوشش‌های شایسته‌‌شان،‌ بر محوری در مجاورت سیلک، ‌نقش بسته ‌است.

با احترام تمام، ‌به تمام کوشندگان و میراث‌یاران گرامی شهرمان،‌ از آن شورای محترم درخواست می‌نماییم کوچه‌های منشعب از خیابان امیرالمومنین را که «ذوالفقار» نام یافته،‌ در یک سو به نامِ «گیرشمن» و در سوی دیگر به نام «اعتماد» نام‌گذاری فرمایند.

بی‌شک،‌ مولای عدالت‌پیشگان،‌ داد و انصاف را بیشتر از شمشیر خود دوست می‌داشته‌اند. شمشیری که در نیام بوده و جز برای عدالت و انصاف برنیامده است. انصاف خواهد بود نامِ این بزرگان در مجاورت سیلک، چون سیلک،‌ مانا و پایدار بماند.

بی‌شک،‌ آفتاب پسینِ فردا روز در کرانه‌ی غربی زمین، غروب خواهد کرد. در باز روزها و شبان آمده‌ی این دیار، انصاف، فهم،‌ دانایی و کوشندگیِ مایِ جمعیِ ما،‌ ‌بازخوانی شده و کنش‌های اندیشه‌ورزانه‌امان سبب خواهد شد حرمت‌گذاری‌مان به هم یک فزونی یابد.

محمود  ساطع – کاشان نیوز

از این نویسنده:
+ نینوا و بی‌نوایی ما

مطالب مرتبط
 • سعید غلامیان مدیر مسئول کاشان نیوز

  کاشان فردا –  دادسرای کاشان «حسین فرخ‌یار» عضو هیئت علمی گروه معماری دانشگاه آزادکاشان و «سعید غلامیان» مدیر مسئول کاشان نیوز را از اتهام توهین و افترا تبرئه کرد. به گزارش کاشان نیوز، با انتشار مصاحب...

 • کسب رتبه برتر مقاله عباسعلی اخوان ارمکی در کنگره امام علی پژوهی

  سومین کنگره علمی امام علی‌پژوهی؛

  کاشان فردا – یک پژوهش‌گر کاشانی در سومین کنگره امام علی‌پژوهش موفق به کسب رتبه برتر شد. به گزارش کاشان نیوز به نقل از سایت مرکز تحقیقات امام علی (ع) مقاله «بررسی تطبیقی فرهنگ صلح از دیدگاه حضرت ...

 • یادمان حسن تفضلی

  کاشان فردا – نامش حسن و شهرتش تفضلی است؛ فرزند عبدالرحیم. وقتی در جست‌وجوگر گوگل نامش را وارد می‌کنیم؛ لقب پدر نساجی ایران را می‌بینیم که برای کاشان افتخاری است. او مؤسس یک مجموعه صنعتی است که نزدیک ب...

 • جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران

  رئیس موزه ملی ایران خبر داد؛

  کاشان فردا – رئیس موزه ملی ایران با اشاره به اهمیت جهانی سیلک کاشان گفت: در هفته‌های آینده سمیناری با عنوان «سیلک، قلب تاریخ» در موزه لوور فرانسه برگزار می‌شود. به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، ...

 • سیف‌الله امنیان معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی

  معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی کشور:

  کاشان فردا – معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی کشور عملکرد شهرداری کاشان در حوزه میراث فرهنگی خصوصاً در زمینه به‌سازی و بازآفرینی بافت تاریخی و محافظت از سیلک را قابل قبول و شایسته تقدیر دانست. سیف‌الله امینیان د...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.