جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹
شنبه, 30 فروردین , 1399ساعت : 8:48 ب.ظکد مطلب: 16488

به بهانه توسعه بافت تاریخی آران‌وبیدگل را نابود نکنید

خانه پدری دکتر حسین عظیمی در آران و بیدگلکاشان فردا – محمد مشهدی نوش‌آبادی استاد دانشگاه و پژوهش‌گر ادیان و آیین‌های باستانی، نسبت به تخریب خانه دکتر حسین عظیمی در آران و بیدگل واکنش نشان داد و رقابت‌های محله‌ای در این شهرستان را خسارت‌بار خواند.

مشهدی در مطلبی در کانال تلگرامی خود با بیان این‌که رقابت بین دو قسمت آران و بیدگل گاهی سازنده و اغلب مخرب این شهرستان بویژه برای بافت و آثار تاریخی بوده‌است تاکید کرد: توسعه بی‌رویه خیابان‌ در این شهرستان و محله‌گرایی‌های معمول دمار از روزگار آثار تاریخی شهر درآورده‌است.

این پژوهشگر تاریخ و فرهنگ کاشان با یادآوری این‌که بافت تاریخی آران و بیدگل از بافت‌های باارزش تاریخی کشور است، مدیریت بافت تاریخی آران و بیدگل را نمونه‌‌ای مثال‌زدنی از بی‌برنامه‌گی، بی‌مبالاتی و عوام‌زدگی دانست که پاسخگوی هیچکس نیست.

به نوشته این استاد دانشگاه، میراث فرهنگی اگر در زمینه احیای بافت بودجه‌ای هم صرف می‌کند، عموما غلط و ناهمگون است.

مشهدی به مواردی از تناقض‌ روند‌ها در این خصوص اشاره کرد و نوشت: «از یک طرف بافت و خانه‌ها تخریب می‌شود و از طرف دیگر هزینه‌های هنگفت صرف ساخت فضاهای جدید غلط‌ ساز می‌شود.

یک روز سازه‌ای یادمانی می‌سازند؛ یک روز آن را تخریب می‌کنند‌. روزی محله‌های بی‌مانندی مانند «دربند» و «سرسنگ» را تخریب و از آن خیابان رد می‌کنند و یک‌روز سازه‌های بی‌قواره خلق می‌کنند.

یک‌روز دکتر عظیمی را معرف هویت شهر می‌دانند روز دیگر خانه آن را تخریب می‌کنند.»

مرحوم دکتر «حسین عظیمی» استاد شاخص اقتصاد و توسعه و از نظریه‌پردازان صاحب‌نام اقتصادی ایران متولد آران و بیدگل بود.

به تازگی خانه پدری این چهره برجسته علمی کشور در شهرستان آران و بیدگل تخریب شده است. سبک معماری این خانه گودال باغچه و متعلق به پهلوی اول بوده‌است.

مطالب مرتبط
 • دکتر محمد مشهدی نوش‌آبادی عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان

  کاشان فردا – بحث قربانی‌کردن فرزند در عهد عتیق و قرآن، به لحاظ پدیدارشناختی؛ مبین پایان یک دوره خشونت در قربانی انسانی است که در دین‌های متأخر که از حدود هزاره یکم پیش از میلاد روندی انسانی و اخلاقی را ...

 • تخریب خانه عظیمی در آران و بیدگل

  کاشان فردا – رئیس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل گفت: خانه تاریخی عظیمی که یک خانه با ارزش تاریخی و واجد ثبت درفهرست آثار ملی بود، در ساعت نخست صبح دوشنبه ۶ مردادماه به دلایلی نامعلوم تخریب شده...

 • مسجد علی نوش‌آباد آران و بیدگل

  کاشان فردا – محراب مسجد علی نوش‌آباد یکی از یادگارهای مهم دوره سلجوقی منطقه کاشان و آران و بیدگل است. این محراب از نوع محراب‌های گچی بسیار نفیس این دوران و شبیه به محراب مسجد میان ده قمصر و محراب مسجد...

 • دریاچه نمک

  کاشان فردا – رئیس اداره میراث فرهنگی آران‌وبیدگل گفت: دریاچه نمک به عنوان میراث با ارزش طبیعی، به طور مشترک به نام سه استان ثبت ملی شده است. سید حسین چاکری چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: ای...

 • دکتر محمد مشهدی عضو هیئت علمی و رئیس مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی دانشگاه کاشان

  کاشان فردا – آن‌چه قبل از تحولات علمی چند سده اخیر و پایه‌گذاری طب نوین، به عنوان دانش طب وجود داشته، طب سنتی لقب می‌گیرد. طب سنتی شیوه درمانی عرفی است که به طول تاریخ زندگی بشر، سابقه دارد، زیرا د...

 • 1 دیدگاه
  پاسخی بگذارید
  1. کاشان فردا می گه:
   21:51 مورخه 02 اردیبهشت 99

   برای این مطلب دیدگاهی نوشته شده که با توجه به لحن غیرمودبانه از تایید آن خودداری شد اما توضیحاتی به این شرح در کانال مرکز کاشان‌شناسی دانشگاه کاشان در تایید دیدگاه یادشده به مطلب آقای مشهدی اضافه شده بود:
   «خانه عظیمی که دارای ارزش تاریخی بوده و در این پست به تخریب آن اشاره شده مربوط به یکی از نزدیکان دکتر عظیمی است که در اختیار آموزش و پرورش آران و بیدگل قرار داشته است با بی‌مبالاتی تخریب شده است، اما خانه پدری مرحوم عظیمی در محله دهنو آران خوشبختانه با عنوان خانه‌موزه توسعه آران و بیدگل حفظ شده است.»

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.