شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹
سه شنبه, 23 اردیبهشت , 1399ساعت : 10:37 ب.ظکد مطلب: 16969

ثبت خانه «عبدالرزاق‌خان کاشی» در فهرست آثار ملی

خانه عبدالرزاق‌خان کاشیکاشان فردا – رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از ثبت خانه عبدالرزاق خان کاشی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی این اداره؛ مهران سرمدیان گفت: پرونده ثبت این خانه به همراه خانه‌های بعیدی‌نژاد، لذیذی، و نیک‌نام، پس از بررسی و تأیید نهایی اعضای شورای ثبت آثار غیرمنقول، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، ولی در حال حاضر فقط شماره خانه تاریخی عبدالرزاق خان کاشی از طرف وزارت میراث فرهنگی اعلام شده است.

سرمدیان خانه «عبدالرزاق خان کاشی» را از بناهای تاریخی دوره زندیه معرفی و اضافه‌‌کرد: این خانه که دارای ویژگی‌های خاص معماری از قبیل: تقارن، توازن و تناسب چشم‌نوازی در نماهای خانه و دیگر عوامل تزئینی است، به نسبت سه خانه دیگر، دارای قدمت و ارزش معماری بیشتری است و سه خانه دیگر مربوط به دوره قاجار هستند.

خانه تاریخی عبدالرزاق‌خان کاشی

وی تصریح کرد: حفاظت و نگه‌داری از این بناهای تاریخی به دلیل واقع‌شدن در بافت تاریخی و ارزشمند کاشان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و عملیات سامان‌دهی و مرمت آن، به همت مالکین و با نظارت و میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

عبدالرزاق خان کاشی حاکم کاشان در دوره زندیه که مصادف با وقوع زلزله قدرت‌مند و ویران‌گر سال ۱۱۹۲هجری قمری کاشان می‌باشد، بود.

بعد از تخریب عمده شهر کاشان به دستور حاکمان وقت و جدیت و مدیریت این حاکم، کاشان مورد تعمیر و بازسازی عمده قرار می‌گیرد و در کمتر از ۲۰ سال به قول جهانگردان اروپایی در آن زمان، تبدیل به شهری آباد و سرزنده می‌شود.

خانه «عبدالرزاق خان کاشی» در محله گذر «آب‌انبار خان» قرار دارد که باشماره ۳۲۷۹۵ در ۲۴ شهریور ۹۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

با ثبت این چهار اثر تاریخی، تعداد آثار ثبتی شهرستان کاشان در فهرست آثار ملی به ۳۳۳ عدد افزایش یافت.

شایان توجه است کاشان علاوه بر عبدالرزاق‌خان کاشی، یک «ابوالفضل عبدالرزاق کاشانی» ملقب و مشهور به کمال‌الدین کاشانی هم دارد که عارف اواسط سده هفتم هجری بوده است.

مطالب مرتبط
 • دادستان عمومی و انقلاب کاشان:

  کاشان فردا – دادستان کاشان ضمن تاکید بر حفظ ۱۰۰ درصدی خانه تاریخی مقدم گفت: اداره‌کل میراث استان اصفهان در پروژه پارکینگ چارسو کاشان دچار تناقض شده است. روح‌الله دهقانی به تسنیم اعلام کرد: بنده حضورا به ...

 • کارگاه آموزشی نحوه پیشگیری از گسترش ویروس کرونا

  کاشان فردا – شهر کاشان کماکان جزء مناطق خط قرمز از نظر خطر شیوع کرونا طبقه‌بندی شده و فعالیت‌ بخش قابل‌توجهی از مشاغل مشمول محدودیت‌ها است، با این‌حال کاشان خود را برای دوران سپری‌شدن این روز‌ها و ب...

 • ساخت‌وساز در مجاورت خانه بروجردی های کاشان

  مدیرکل میراث فرهنگی استان اعلام کرد؛

  کاشان فردا – پس از انتقادها ساخت‌وساز در همسایگی خانه بروجردی و احتمال نقض حریم باستانی این خانه، مدیرکل میراث فرهنگی استان اعلام کرد کارشناسان میراث فرهنگی بر این ساخت‌وساز نظارت می‌کنند تا شاخصه‌های ...

 • باران، سقف کتابخانه مسجد آقابزرگ کاشان را تخریب کرد

  کاشان فردا – رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان گفت: بخشی از سقف کتاب‌خانه مسجد آقابزرگ کاشان بر اثر نشت یکی از ناودان‌ها و حجم زیاد باران دچار نم‌زدگی و تخریب شده بود که با همکاری اداره کتاب‌خانه‌های عمومی، تولیت مس...

 • مرمت سقف فروریخته بازار کاشان

  کاشان فردا – فرایند به‌سازی و مرمت سقف فروریخته بخشی از بازار تاریخی کاشان، آغاز شد. به گزارش صداوسیما مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: در پی بارندگی‌های بهاره، بخشی از طاق راسته بازار بزازها ه...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.