دوشنبه 2 تیر 1399کد مطلب: 17657

آتش‌سوزی خودروکاشان فردا – مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان ضمن هشدار درباره نگه‌داری ضدعفونی‌کننده‌های حاوی الکل در خودرو تأکید کرد: شهروندان مواد ضدعفونی‌کننده را داخل خودرو رها نکنند.

روح‌الله فدائی یادآور شد: پس از همه‌گیری کرونا موادضدعفونی‌کننده حاوی الکل یکی از موادی است که شهروندان برای ضدعفونی‌کردن دست‌ها و سطوح از آن استفاده می‌کنند. به طوری که در بسیاری از خودروها ضدعفونی‌کننده‌های الکلی موجود است.

بیشتر بخوانیم:
+ هشدار آتش‌نشانی کاشان در مورد آتش‌سوزی مزارع

فدائی هشدار داد: هر چند این مواد خودبه‌خود آتش نمی‌گیرد، اما اگر تحت شرایط خاصی در معرض نور خورشید قرار بگیرند، امکان آتش‌گرفتن آن‌ها وجود دارد. بر این اساس اسپری‌های ضدعفونی‌کننده، بطری‌ها و ظروف حاوی الکل که در خودرو نگه‌داری می‌شوند، ممکن است منفجر یا دچار آتش‌سوزی شوند.

وی با بیان این‌که الکل قدرت انفجار زیادی ندارد اما در شرایط خاص باعث آتش‌سوزی می‌شود، عنوان کرد: اگر الکل در فضای بسته‌ای مثل خودرو زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار گیرد، سرعت تبخیرش افزایش پیدا می‌کند و ترکیب قابل اشتعالی را ایجاد می‌کند، در این شرایط اگر از منبعی حرارتی مثل فندک و کبریت استفاده شود بخار الکل موجب وقوع حریق می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی کاشان افزود: در شرایطی که مواد ضدعفونی‌کننده حاوی الکل داخل خودرو در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند، شیشه‌ها مثل ذره‌بین عمل می‌کنند و حرارت را چندین برابر افزایش می‌دهند. پس خطر این دسته از آتش سوزی‌ها وجود دارد.

فدائی با تأکید بر عدم دسترسی کودکان به مواد ضدعفونی گفت: همچنین سایر افراد، زمانی که قصد دارند دست‌های خود و سطوح داخل خودرو را ضدعفونی کنند بهتر است پنجره‌ها باز باشد یا در صورت امکان این اقدام را خارج از فضای خودرو انجام دهند.

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.