سه‌شنبه 7 مرداد 1399کد مطلب: 18413

واکسن دانشگاه آکسفوردکاشان فردا – روز ۲۰ ژوئیه (۳۰ تیر) اعلام شده بود که واکسن آزمایشی دانشگاه آکسفورد در مرحله مقدماتی جواب داده و توانسته است بدن مبتلایان را به ساخت پادتن ترغیب کند.

این واکسن تا کنون فقط بر روی حدود هزار نفر تست شده است، و برای رسیدن به واکسنی که میان میلیون‌ها نفر توزیع شود، دانشمندان باید آن را از مراحل ایمنی بیشتری بگذرانند.

این واکسن از روی یک ویروس سرماخوردگی ساخته شده است که معمولا شامپانزه‌ها را درگیر می‌کند. بنابه گفته متیو اسنیپ، از مدیران پروژه، اول از همه محققان ویروس سرماخوردگی شامپانزه را جدا می‌کنند و آن را به لحاظ ژنتیکی طوری تغییر می‌دهند که قابل سرایت به انسان نباشد. سپس در مرحله بعد ژن‌هایی به ساختار سلولی اضافه می‌کنند که کارشان ساختن پروتئین‌های مخصوص از ویروس کووید-۱۹ یا اصطلاحا گلیکو پروتئین است. سپس آن را به داوطلبان تزریق می‌کنند.

تحقیق پیش از کرونا آغاز شده بود
این تکنیک همان تکنیکی است که دانشمندان آکسفورد پیش از بروز همه‌گیری کرونا درگیر امتحان آن بودند تا برای دو ویروس مرس و ابولا به واکسن برسند. دلیل اینکه این دانشگاه در تلاش برای رسیدن به واکسن کرونا از دیگر موسسات و دانشگاه‌های جهان جلوتر است، نیز به همین مسئله باز می‌گردد.

مرکز پژوهش آکسفورد داوطلبان را از طریق فراخوانی در وب‌سایت خود پیدا می‌کند. این مرکز اکنون برای تکمیل فاز سوم آزمایش خود، که نیاز به ده هزار داوطلب دارد، از ساکنان بریتانیا تقاضا کرده با پرکردن فرم آمادگی خود را اعلام کنند تا واکسن روی آن‌ها نیز تست شود.

مطابق اعلام دکتر اسنیپ، این ۱۰ هزار نفر به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم می‌شوند. یک گروه واکسنی به نام MenACWY را دریافت می کنند (واکسنی مخصوص مننژیت برای نوجوانان که در مقابل ویروس کرونا هیچ مصونیتی ایجاد نمی‌کند) و گروه دیگر واکسن اصلی را که به نام ChAdOx1 nCoV-19 نام‌گذاری شده است.

تزریق واکسن کرونا

گروه نخست نقش گروه کنترل را بازی می‌کنند تا دانشمندان بتوانند از طریق مقایسه به نحوه کارکرد و همچنین اثرات جانبی واکسن پی ببرند. با این حال هیچ کدام از افراد در نهایت مطلع نمی‌شوند که آیا واکسن حقیقی را دریافت کرده‌اند یا جزو گروه کنترل بوده‌اند.

قبل از انجام آزمایش‌ها بر روی داوطلبان، تمامی خطرات احتمالی، ولو با درصد ناچیز، به اطلاع شرکت‌کنندگان رسانده می‌شود. حتی به آنان گفته می‌شود که «به لحاظ تئوری» امکان این هست که واکسن اثرات ویروس کرونا را روی بدن بدتر کند. با این حال و بنابر مقاله منتشره در نشریه لنست تا کنون موردی از سوء اثر جانبی دیده نشده است.

داوطلبان پس از دریافت دوز واکسن‌ها، به لحاظ اثرات جانبی تحت نظر قرار می‌گیرند تا دانشمندان دریابند آیا این افراد احیانا به سرگیجه، دل درد، تهوع و یا نظایر اینها دچار می‌شوند یا نه. پس از اینکه تزریق واکسن به داوطلبان انجام گرفت و معاینات دوره‌ای به عمل آمد، افراد به خانه‌هایشان فرستاده می‌شوند. اما کار اینجا تمام نمی‌شود.

بیشتر بخوانیم:
+ گسترده‌ترین عملیات آزمایش واکسن کرونا در آمریکا آغاز شد

داوطلبان باید نمونه بزاق خود را هفته‌ای یک بار و به مدت چهار ماه در بسته‌ای که با اتیکت «ماده بیولوژیکی نوع بی» علامت‌گذاری شده است با پست سفارشی به آزمایشگاه بفرستند.

این کار به وسیله سرویس تازه پست بریتانیا انجام می‌شود که داوطلبان را قادر می‌سازد در خانه از خود تست گرفته و به آزمایشگاه ارسال کنند. داوطلبان همچنین باید پرسش‌نامه‌هایی درباره حال عمومی خود را به طور مرتب پر کرده و بفرستند.

هرچند نتایج اولیه از تولید واکسن تا کنون مثبت بوده است، با این حال راه درازی تا تولید نهایی آن مانده است.

منبع: یورونیوز

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

sss