سه شنبه, ۴ آذر , ۱۳۹۹
جمعه, 7 شهریور , 1399ساعت : 0:00 ق.ظکد مطلب: 19227

هفتم شهریورماه زادروز «منوچهر آریان‌پور» فرهنگ‌نویس کاشانی

منوچهر اریان‌پور زبان‌شناس و فرهنگ‌نویس کاشانیکاشان فردا«منوچهر آریان‌پور» فرزند «عباس آریان‌پور کاشانی»، استاد ادبیات انگلیسی است. وی در هفتم شهریورماه ۱۳۰۸ در کاشان به دنیا آمد.

آریان‌پور تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرهای اصفهان، آبادان، مشهد و تهران گذراند. در ۱۳۲۹ از دبیرستان البرز دیپلم گرفت و به دانشگاه تهران راه یافت. پس از سه سال در رشت زبان و ادبیات انگلیسی لیسانس گرفت.

وی سپس به آمریکا رفت و در دانشگاه کلرادو کارشناسی‌ارشد و دانشنامۀ دکتری (PhD) در رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی گرفت.

در ۱۳۳۷ به ایران بازگشت و رئیس دارالترجمه بانک توسعه صنعت و معدن شد. هم‌زمان در دانش‌سرای عالی با مقام استادیاری به تدریس پرداخت.

در ۱۳۴۰ دوباره به آمریکا رفت و سه سال در دانشگاه‌های بوناویستا و میسوری تدریس کرد.

در ۱۳۴۹ به ایران آمد و تا پیروزی انقلاب اسلامی قائم‌مقام و مدرس مدرسه عالی ترجمه بود. سپس به امریکا مهاجرت کرد و در دانشگاه بوناویستا به تدریس زبان و ادبیات انگلیسی پرداخت.

آریان‌پور در ۱۹۹۵ بازنشسته شد. از آن به بعد ساکن سان‌دیه‌‌گو شد و کار فرهنگ‌نویسی را ادامه داد. وی عضو انجمن استادان دانشگاه آمریکا (AAUP) است.

منوچهر آریان‌پور از سال‌ها پیش در کار فرهنگ‌نویسی دوزبانه با پدرش همکاری داشت و فرهنگ‌نامه‌هایی با نام هردوی آن‌ها منتشر شده است.

سپس، به‌طور مستقل، به‌کار فرهنگ‌نویسی دوزبانۀ انگلیسی و فارسی براساس فرهنگ Webster’s new world ۱۹۹۷ و تألیف و نشر آن پرداخت، از آن جمله است: فرهنگ پیشرو آریان‌پور انگلیسی ـ فارسی (۱‌جلدی، ۱۳۷۷)؛ فرهنگ پیشرو آریان‌پور (۶‌جلدی، با همکاری بهرام دلگشایی، ۱۳۷۷)؛ فرهنگ زودآموز پیشرو آریان‌پور (۱۳۷۸‌)؛ فرهنگ گستردۀ دانشگاهی پیشرو آریان‌پور (۲جلدی، ۱۳۷۹)؛ فرهنگ هدیه پیشرو آریان‌پور (۱۳۷۹)؛ فرهنگ همراه پیشرو آریان‌پور (۱۳۷۸)؛ فرهنگ همسفر پیشرو آریان‌پور (۱۳۷۸).

آریان‌پور در سال ۱۳۷۸ كل اموال موروثي خاندان آريان‌پور كاشاني را به دانشگاه كاشان هدیه کرد. ارزش اين اموال كه شامل چند واحد مسكوني، باغ، زمين و مركز آموزش عالي است، در آن زمان بيش از ۱۰ميليارد تومان برآورد می‌شد.

وی همچنین علاوه بر این‌که حق ‌تأليف كتاب‌هاي خود را پس از مرگ به اين دانشگاه واگذار كرده‌، سالانه جوايزي را براي دانشجويان و دانش‌‌آموختگان رشته زبان انگليسي اين دانشگاه در نظر گرفته‌اند.

مطالب مرتبط
 • حسن نراقی نویسنده و پژوهشگر اجتماعی

  کاشان فردا – حسن نراقی نویسنده و پژوهش‌گر اجتماعی کاشانی فرزند محمد، و از نوادگان فاضلین نراقی دار فانی را وداع گفت. به گزارش کانال تلگرامی نراق شهر من، مرحوم حسن نراقی یکی دو سال پیش در تماس با یکی از ...

 • کاشان فردا – استاد سيد «اكبر حلی» ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۳۵ در محله سوريجان كاشان به‌دنیا آمد. پس از پایان تحصیلات ابتدایی در سال ۱۳۴۸ تحصيلات حوزوی را در مدرسه علمیه آیت‌الله یثربی به مدت یک سال ادامه داد. سپس در ح...

 • منوچهر شیبانی

  کاشان فردا – منوچهر شیبانی در سال ۱۳۰۳ در کاشان به دنیا آمد. پس از آموزش ابتدایی و متوسطه، در دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران به آموزش نقاشی پرداخت و سپس به ایتالیا رفت و رشته طراحی دانشکده هنرهای زیبا...

 • دانشگاه کاشان

  کاشان فردا – معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه کاشان گفت: ۲۹۶۸ دانشجو برای سال تحصیلی ۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشگاه کاشان پذیرفته شدند. قنبرعلی شیخ‌زاده ا...

 • دانشگاه کاشان

  در رتبه‌بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۱؛

  کاشان فردا – دانشگاه کاشان در رتبه‌بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۱، در گروه مهندسی و فناوری رتبه ۲۵۱ تا ۳۰۰ جهانی و رتبه دوم کشور و جامع و در گروه علوم پایه (فیزیک و نجوم، شیمی، محیط زیست و علوم دریایی، آمار و ...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.