یکشنبه, ۱۱ آبان , ۱۳۹۹
دوشنبه, 31 شهریور , 1399ساعت : 10:33 ب.ظکد مطلب: 20021

جزییات جایزه تصویرسازی سهراب سپهری و سالانه پرسبوک تشریح شد

نشست خبری نخستین جایزه تصویرسازی اشعار سهراب سپهری1کاشان فردا – جزییات نخستین جایزه تصویرسازی اشعار سهراب سپهری و دهمین سالانه پرسبوک در یک نشست خبری تشریح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری ۲ رویداد هنرهای تجسمی جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری و جشنواره سالانه پرسبوک که در شهر کاشان برگزار می‌شود، امروز ۳۱ شهریور با حضور هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، سعید ابریشمی راد شهردار کاشان، میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان، حسین صدقی دبیر اولین جایزه سال اشعار سهراب سپهری، اردشیر میرمنگره و سعید اسلام‌زاده در ساختمان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

هادی مظفری در ابتدای این نشست گفت: امسال کاشان میزبان دو رویداد سراسری و چندین رویداد استانی خواهد بود. در این میان، تعدادی از هنرمندان شاخص هنرهای جدید که فاصله‌های هنری را برداشتند و اعتقاد به کار گروهی دارند، قدم جلو گذاشتند و مثمرثمر بودند.

وی افزود: برای رویداد جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری، تعدادی از اشعار سهراب مشخص شده و هنرمندان با نگاه‌های متفاوت می‌توانند به خلق اثر بپردازند.

سعید ابریشمی‌راد شهردار کاشان در این نشست گفت: سال‌ها است که شهرها به دنبال برندسازی هستند و کاشان با قدمتی هفت هزارساله به عنوان مهد زندگی اجتماعی در فلات ایران این افتخار را دارد که با هنرمندانش معرفی شده است و در صددیم تا برندینگ این شهر را به شهر رویدادهای هنری تبدیل کنیم.

وی یادآور شد: در این فصل که نقاش طبیعت نگارگری زیبایی را در طبیعت به نمایش می‌گذارد، چندین اتفاق را شاهد خواهیم بود و همچنین در طول سال رویدادهای متعددی داریم که از جمله آنها می‌توانم به نخستین جشنواره موسیقی منطقه‌ای و جشنواره تئاتر ملی مهر اشاره کنم و همچنین به خاطر عظمت سیلک، سمفونی سیلک را نیز اجرا خواهیم کرد.

حسین صدقی دبیر اولین جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری نیز به مهمترین شعر سهراب سپهری برای تصویرسازی هنرمندان در این جایزه اشاره کرد و گفت: وقتی نام کاشان می‌آید «شعر اهل کاشانم» سهراب سپهری بیشتر از همه اشعارش در ذهن می‌آید.

شهرداری کاشان با همکاری اداره کل ارشاد کاشان، با این رویکرد بر آن شدند که اولین جایزه سال تصویرگری سهراب سپهری را برگزار کنند. مهلت ارسال آثار به این جایزه، ۲۰ آبان است و در آذرماه نیز برگزیدگان معرفی می‌شوند. همچنین مشارکت و میزبانی دهمین دوره سالانه پرسبوک را اواخر مهرماه خواهیم داشت.

نشست خبری نخستین جایزه تصویرسازی اشعار سهراب سپهری
وی بیان کرد: شناسایی هنرمندان و ایجاد بستر مناسب برای فعالیت هنرمندان کشور به ویژه هنرمندان کاشانی و اصفهانی با موضوع تصویرسازی اشعار سهراب سپهری مدنظر قرار گرفت. داورانی که برای این رویداد معرفی کردیم در دو مرحله کارها را ارزیابی می‌کنند و داوران نهایی جایزه نیز، محسن حسن‌پور، علی بوذری و مرتضی اسماعیلی سهی هستند.

به گفته صدقی، سه تن از اساتید تصویرگر کمال طباطبایی، پژمان رحیمی‌زاده و نرگس محمدی سه کارگاه در جایزه تصویرسازی سهراب سپهری را برگزار می‌کنند.

مظفری در ادامه درباره دهمین سالانه پرسبوک نیز توضیح داد: دهمین سالانه پرسبوک به طراحی و دبیری ندا درزی‌پور در خانه صاحب از مجموعه خانه منوچهری کاشان برگزار خواهد شد. عنوان این رویداد «دستکار» و با رویکرد بر صنایع دستی میزبان ۱۲ هنرمند مدعو و ۶ هنرمند به صورت مشارکتی است که به صورت اجرای زنده و چیدمان در فضای خانه صاحب به اجرا می‌پردازند. کارگاه‌های عملی و حضوری و کارگاه‌های آنلاین روش‌های چاپ روی پارچه و نشست‌های خبری مرتبط نیز از دیگر برنامه‌های سالانه پرسبوک است.

مدیرکل دفتر تجسمی تاکید کرد: اینکه هنرمندان و مسئولان فرهنگی هنری کاشان خلاقیت به خرج دادند و به واسطه سهراب سپهری، پلی بین شعر و نقاشی سهراب زدند، اتفاقی خلاقانه رخ داده است و امیدواریم این جایزه به صورت جدی در عرصه ملی و بین‌المللی نقش ایفا کند کما اینکه آثار سهراب در حراج‌های بین‌المللی فروش می‌رود و این ظرفیت بین‌المللی نیز وجود دارد.

شهردار کاشان در پاسخ به پیشنهاد یکی از خبرنگاران که بر تأسیس بنیاد سهراب سپهری به منظور صیانت از آثار تجسمی و برندینگ این هنرمند تاکید کرد، گفت: اتفاقاً ما روی سه شخصیت ممتاز و منحصربفرد کاشانی؛ سهراب سپهری، علامه فیض کاشانی و محتشم کاشانی در حال کار هستیم اما فارغ از اینکه به چه جمع‌بندی برسیم، فعلاً درصددیم هنرمندان به خلق اثر درباره آنها بپردازند. شاید این پیشنهاد شما درباره تأسیس یک بنیاد برای سهراب در دستور کار قرار بگیرد.

وی همچنین درباره تعامل با موزه هنرهای معاصر کرمان که برخی آثار و ابزار سهراب را در اختیار دارد، بیان کرد: شاید کمتر از ۱۰ روز پیش با دوستان کرمانی صحبت کردیم تا این مورد نیز به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.

دبیر جایزه تصویرسازی اشعار سهراب سپهری نیز درباره معیارهای انتخاب اشعار برای این جایزه گفت: سهراب، شاعری فردگرا و با نگاه به رویدادهای پیرامون انسان کنونی که در نگاه بشر امروز مغفول مانده بود و خیلی از اتفاقات امروز را در اشعارش پیش‌بینی کرده بود. به سبب پیشه نقاشی و نگاه خاصش، اشعارش تصویری هستند و چون جایزه سال سهراب است، مبنای ما این نیست که همه اشعار مورد کار هنرمندان قرار بگیرد.

وی افزود: این اشعار توسط ادیبان کاشانی انتخاب شدند و اشعاری که ظرفیت تصویری بالایی داشتند و نگاهی نو به آنها وجود داشت که به نوعی افق‌های نو را بتوان از طریق آنها نمایان کرد، انتخاب شدند.

میثم نمکی رئیس اداره ارشاد کاشان نیز در سخنانی گفت: کاشان، منظومه‌ای درخشان در سپهر ایران است و در هر شاخه‌ای از هنر مورد توجه است. به همین منظور سعی می‌کنیم در هنرهای تجسمی از ظرفیت‌های مختلف بهره بگیریم. سهراب و نگاه متفاوت او به طبیعت و اشعارش، دارای ظرفیتی جهانی است و همچنین معرفت ادبی را خلق کرد که در کوتاه‌ترین زمان به عنوان الگو قرار گرفت. رویکردی که مدیریت شهری و اداره ارشاد کاشان به سهراب سپهری داشته، به خاطر جامعیت این هنرمند است.

مطالب مرتبط
 • دفن سیما و منظر خانه بروجردی‌های کاشان

  درخواست شماری از فعالان میراث فرهنگی از مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان؛

  کاشان فردا – شماری از فعالان میراث فرهنگی در بیانیه‌ای خواستار جلوگیری از ساخت مجتمع تجاری در حریم منظر خانه بروجردی‌های کاشان شدند. در این بیانیه خطاب به فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی استان ...

 • کاشان فردا – در پی شهادت دکتر محمد زراع، رئیس بیمارستان لبافی‌نژاد تهران و رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی کاشان، شهردار کاشان در پیامی شهادت این شهید مدافع سلامت را تسلیت گفت. به گزارش شهرداری کاشان متن ...

 • دکتر عبدالرضا مدرس‌زاده عضو شورای هنری شهر کاشان

   کاشان فردا – در میان شاعران نامدار معاصر؛ شاید بتوان به‌درستی سهراب سپهری را شاعری با بیشترین هنجارگریزی و سنت‌شکنی در حوزه زبان و تصویر دانست که برآمده از سبک شخصی زندگی اوست به عبارت دیگر شعر س...

 • اتاق آبی

  کاشان فردا – سال اول دبستان بود. کلاس بزرگ بود. یک اطاق پنجدری و روشن بود. آفتاب آمده بود تو. بیرون پاییز بود. دست ما به «پاییز» نمی‌رسید. شکوه بیرون کلاس بر ما حرام بود. سرهای ما تو کتاب بود. معلم د...

 • پروژه زیرگذر کاشان

  از طریق بازگشایی و احداث بلوار شهید معمار فراهم می‌شود؛

  کاشان فردا – شهردار کاشان گفت: دسترسی شهروندان نوش‌آباد و سفیدشهر از طریق احداث ادامه بلوار شهید معمار به میدان جهاد، تا بزرگ‌راه امیر کبیر فراهم می‌شود. سعید ابریشمی‌راد در برنامه صبح سیلک رادیو کاشان ...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.