یکشنبه 18 آبان 1399کد مطلب: 21493

واکسن آنفلوآنزا ممکن است در جلوگیری از ابتلا به کرونا کمک کندکاشان فرداواکسن آنفلوآنزا خطر ابتلا به آنفلوآنزا را تا ۶۰ درصد کاهش می‌دهد و همچنین در صورت ابتلا، در کاهش طول مدت این بیماری موثر است، اما این واکسن یک مزیت مهم دیگر نیز ممکن است داشته باشد: کاهش خطر ابتلا به کووید۱۹.

به گزارش دویچه‌وله به نقل از ساینتیفیک آمریکن، محققان داده‌های حدود ۱۰ هزار و ۶۰۰ کارمند مرکز پزشکی دانشگاه رادبود در هلند را بررسی کردند و دریافتند تنها ۱.۳۳ درصد از افرادی که پاییز و زمستان گذشته علیه آنفلوآنزا واکسینه شده بودند، به کرونا مبتلا شدند و این میزان در میان واکسینه‌نشده‌ها، ۲.۲۳ درصد بود.

بیشتر بخوانیم:
+ احتمال آماده‌شدن واکسن کرونای آکسفورد تا دو ماه دیگر

دو مطالعه در ایتالیا نیز روند مشابهی را نشان داد. میزان ابتلا به کووید۱۹ در میان ایتالیایی‌های بالای ۶۵ سال واکسینه‌شده علیه آنفلوآنزا، بسیار کمتر از سایرین بوده است.

این یافته‌ها همچنین با تحقیقات قبلی مطابقت دارد که نشان داده بود حتی واکسن‌هایی که یک ویروس خاص مانند سرخک یا فلج‌اطفال را هدف قرار می‌دهند، نیز می‌توانند به بدن برای مبارزه با سایر مهاجمان از جمله ویروس کرونا کمک کنند.

وقتی فرد بیمار می‌شود، سیستم ایمنی بدن پروتئین‌های آنتی‌بادی می‌سازد که آن ویروس را تشخیص داده و خنثی می‌کند، و اگر ویروس دوباره به بدن حمله کند، آنرا به یاد می‌آورد؛ چیزی که به عنوان پاسخ ایمنی تطبیقی شناخته می‌شود. اما بدنی ک پاسخ ایمنی ذاتی هم دارد: حمله و از بین‌بردن عامل مهاجم (پاتوژن) در ساعات و روزهای اولیه ورود عفونت به بدن از طریق گلبول‌های سفید خون.

واکسن‌ها می‌توانند به تقویت پاسخ ایمنی ذاتی کمک کنند. در حقیقت این نوع مصونیت آموخته‌شده باعث می‌شود سلول‌ها بتوانند سریع‌تر و موثرتر در برابر ویروس‌های بیماری‌زای آینده واکنش نشان دهند.

به گفته محققان نتایج این تحقیق بسیار هیجان‌انگیز است، اما هنوز شواهد بیشتری برای اثبات تاثیر احتمالی واکسن آنفلوآنزا مورد نیاز است.

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.