یکشنبه 2 آذر 1399کد مطلب: 21997

برج عشق‌آباد و برج‌های منفرد نوش‌آباد در حال تعمیرکاشان فردا – یک پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی گفت: برج‌های دوطبقه یکی از پدیده‌های معماری در نوش‌آباد و مزرعه‌های اطراف آن است که کاربردهای نگهبانی و اقامت‌گاه موقت برای کشاورزان داشته، و اکنو در آستانه ویرانی است.

محمد مشهدی نوش‌آبادی به ایسنا اظهار کرد: برج‌های منفرد نوش‌آباد، عموماً در دوره قاجار ساخته شده‌اند و حدود ۱۰ برج هنوز باقی‌مانده که در حال تخریب است.

بیشتر بخوانیم:
+ خار بی‌توجهی در چشم میراث کاشان

وی افزود: این برج‌ها حدود ۴ تا ۵ متر قطر و ۶ متر ارتفاع دارند و  از خشت و گل که در طاق چشمه‌های گرد آن، گچ و گاهی آجر هم به کار می‌رود و داخل آن گاهی با کاه‌گل اندود می‌شود، ساخته‌شده‌اند.

نویسنده کتاب تاریخ نوش‌آباد، تصریح کرد: معمولاً در پیشانی برج با ایجاد فضای خالی بین خشت‌ها ترکیبی هندسی به انگیزه تزئین پدید می‌آوردند. راه ورودی به طبقه دوم در کنار دیوار داخل طبقه اول به صورت منحنی تعبیه شده و راه پشت‌بام نیز بدین ترتیب در طبقه دوم قرار دارد.

وی در مورد کاربرد این برج‌ها تأکید کرد: برج‌های داخلی با باروی سمت شمال و شمال غربی نوش‌آباد از ورود شن به آبادی جلوگیری می‌کردند و گویا در میانه دیوار بارو قرار داشته که امروز از آن باروها تقریباً چیزی نمانده است.

مشهدی گفت: مهم‌ترین برج‌های منفرد نوش‌آباد در داخل بافت تاریخی قرار دارند که برج جلوخان و آثار باقی مانده از برج خانه سید مصطفی عبدالهی ‌(امین آقاباشی) در جانب شمالی خیابان نیایش، دو برج در جانب جنوبی خیابان نیایش و شرق خیابان امام فعلی وجود داشت، یکی هم در محله جویباره که اکنون هر سه به کلی نابود شده‌اند. برج دشت محمدآباد واقع در شمال شرقی نوش‌آباد و دشت‌های بالادست آن نیز مخروبه و نیمه مخروبه شده‌اند.

این پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی افزود: در دیگر مناطق کاشان نیز برج‌های منفرد یافت می‌شود که برج بزرگ و زیبای حسین‌آباد واقع در باغ شاکر آران و بیدگل و برج چاله‌قاپ نیاسر نمونه‌هایی از این برج‌ها است.

مشهدی نوش‌آبادی اظهار کرد: در قلعه خشتی و مستحکم سی‌زان واقع در بافت تاریخی نوش‌آباد، ۹ برج وجود داشته که امروز شالوده ۵ برج آن تقریباً سالم است و احتیاج به مرمت دارد و برج میان دیواره شمالی نیمه ویران است.

وی در مورد برج‌های قلعه سیزان نوش‌آباد تصریح کرد: این برج‌ها بسیار مستحکم و بلند هستند و طبقه اول آن از کف دیواره قلعه آغاز می‌شود که در آن سوراخ‌هایی برای دیده‌بانی و احیاناً پرتاب گلوله به سمت بیرون تعیبه شده که سازه‌ای چشمگیر است و می‌توان کاربردهای گردشگری زیادی برای آن تعریف کرد.

این پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی گفت: برج عشق‌آباد که روبروی دشت اقبالیه و در مسیر کاشان قرار دارد با همت دوست‌داران میراث تاریخی مرمت شد. این مرمت شامل زیربندی و استحکام تا مرمت دیواره و طاق‌ها با مصالحی مانند آجر بود که در نهایت کل بنا با کاه‌گل پر شد که یادمانی از معماری گذشته مردم این سامان است

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.