سه‌شنبه 18 آذر 1399کد مطلب: 22364

دبیر پویش مردمی «کاشان، شهر دوچرخه‌ها» عنوان کرد:

محمود ساطع نویسنده و فعال فرهنگی اجتماعی کاشانکاشان فردا«محمود ساطع» کنشگر فرهنگی- اجتماعی کاشان با اشاره به برنامه‌های تعاملی پویش «کاشان، شهر دوچرخه‌ها»، رک دوچرخه اتوبوس‌ها را امکان خوبی برای شهروندان دانست تا بخشی از مسیر را با دوچرخه طی کنند و در محورهایی مثل باغ فین هم گردشگری شهری را فعال کند.

ساطع در گفت‌وگو با برنامه صبح سلیک رادیو کاشان با بیان وضعیت امروزی خودرومحوری شهر کاشان خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۸۰ نشست با حضور مسئولان شهری، گروه‌های مختلف فرهنگی- اجتماعی و اصناف شهر برای فرهنگ‌سازی و ترویج دوچرخه‌سواری برگزار شده است.

بیشتر بخوانیم:
+ تجهیز اتوبوس‌های شهری کاشان، به رک دوچرخه

وی کوچه‌های گذشته کاشان را محلی ایمن و آرام برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری خواند و با اشاره به طرح دو ساله همگرایی برای ترویج فرهنگ دوچرخه‌سواری، یادآور شد: امروزه با گسترش فرهنگ خودرومحوری نیاز به فضای سبز و محیط بازی برای کودکان و نوجوانان در شهر احساس می‌شود و از طرف دیگر به خاطر فضای محدود تردد، خط ویژه‌ای برای دوچرخه‌سواری وجود ندارد.

ساطع ویژگی‌های شهر انسان‌محور را با یاد‌آوری بخش‌های از کتاب «شهر انسانی» برشمرد و تصریح کرد: در شهر انسانی، معابر ابتدا برای تردد عابر پیاده اولویت دارد، سپس برای دوچرخه و حمل و نقل شهری و حرکت خودروها در آخر قرار می‌گیرد.

این پژوهشگر، مجموعه‌های ورزشی- فرهنگی بانوان را مکان مناسب و ایمنی برای دوچرخه‌سواری دختران و بانوان دانست و تأکید کرد: با تعریف پروژه‌های مسیرهای پیاده‌روی؛ مانند محور میانی بلوار دانش، خانواده‌های زیادی از این مسیر استقبال می‌کنند و چقدر خوب است خیابان‌های شهر تاریخی ما برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری توسعه پیدا کند.

ساطع افزود: با طراحی مسیرهای ایمن برای دوچرخه‌سواری دانش‌آموزان مدارس می‌توان از حجم بالای ترافیک خودروهای سرویس مدارس کاست و کاری کرد که این دانش‌آموزان مانند نسل‌های گذشته زندگی را لمس کنند.

توجه به حمل و نقل پاک و استفاده از دوچرخه با توجه به افزایش گارهای گلخانه‌ای در جهان به شدت مورد توجه سازمان‌های مردم‌نهاد جهان قرار‌گرفته و دولتمردان جهان نیز تلاش‌هایی را برای کاهش آلودگی محیط زیست آغاز کرده‌اند که از جمله آن‌ها تسهیل دوچرخه‌سواری برای همگان در سطح شهرهاست.

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.