سه‌شنبه 2 دی 1399کد مطلب: 22751

تاکید رئیس سازمان نظام پزشکی ایران: 

زمان‌بندی تهیه و بکارگیری واکسن کرونا فایزرکاشان فردا – ۵۰ میلیون دوز واکسن باید ظرف سه ماه تامین و تزریق شود.

رئيس سازمان نظام پزشکی ایران با تاکید بر ضرورت خرید سریع واکسن کرونا گفته است که باید ۵۰ میلیون واکسن در طول دوره سه ماهه تامین و تزریق شود.

دکتر محمدرضا ظفرقندی در یک نشست خبری که روز سه‌شنبه اول دی‌ماه برگزار شد، تامین واکسن را «حیاتی، قهری و قطعی» خوانده و از مسئولان دولتی خواست که دست بخش خصوصی را در این زمینه باز نگه دارند.

او همچنین به تلاش‌های هفت شرکت داخلی در زمینه تولید واکسن اشاره کرده ولی گفته است که رسیدن به «دانش فنی» تولید واکسن با «تولید انبوه» واکسن متفاوت است و با توجه به محدودیت‌های ارزی، زمان تهیه و تولید در ایران مشخص نیست.

شهریورماه گذشته دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران، در یک مصاحبه؛ تولید هر نوع واکسن در ایران را غیرممکن دانسته و گفت بود که «روی واکسن کرونای تولید داخل زیاد حساب باز نکنید».

او علت این موضوع را «ندادن تکنولوژی تولید واکسن توسط کشورهای غربی» دانسته و ضمنا گفته‌بود دولت ایران هم برای سرمایه‌گذاری در این زمینه پول ندارد.

۵۰ میلیون دوز واکسن باید ظرف سه ماه تامین و تزریق شود
این درحالی بود که یک‌ماه قبل از آن اعلام شد بود که «از سه مسیر تست حیوانی واکسن کرونا انجام شده» و طی «یکی دو هفته آینده تست انسانی آن شروع می‌شود» ولی  دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت گفته‌بود واکسن کرونایی ایرانی اگر همه مراحل را پاس کند، ممکن است آبان سال آینده به دست آید.

در همین حال رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران ادعای ساخت واکسن کرونا در ایران را «پاک‌کردن صورت مسئله» عنوان کرد.

علی امیر سوادکوهی شنبه، ۲۲ آذر، در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر این که «قرار نیست همه کشورها واکسن‌سازی داشته باشند» گفت: «کشور پیشرفته‌ای مانند فرانسه هم قدرت ساخت واکسن را ندارد، اما واکسن را از شرکت فایزر رزرو می‌کند.»

پیشتر نیز برخی از منتقدان داخلی سیاست‌های وزارت بهداشت در مورد تولید «واکسن ایرانی کرونا» گفته بودند که این واکسن تا اواخر بهار در دسترس نخواهد بود. این در حالی است که تا آن زمان شش ماه فاصله وجود دارد و بسیاری می‌توانند مبتلا و قربانی شوند.

طی هفته‌های اخیر مراجع مختلف توصیه کرده‌اند که وزارت بهداشت و درمان خرید خرید واکسن‌های موجود بویژه فایزر- بیون‌تک را در دستور کار قرار دهد که کارایی آن تا ۹۵ درصد ثابت شده است

علاوه بر انتقادات کارشناسان، کاربران ایرانی یکشنبه شب ۳۰ آذر و همزمان با شب یلدا، طوفانی توئیتری با هشتگ «واکسن بخرید» برای مبارزه با کرونا به راه انداختند و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند که این موضوع را با فوریت در دستور کار خود قرار دهند.

کاشان فردا را در اینستاگرام دنبال کنیم:   https://www.instagram.com/kashanefarda.ir

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.