پنج‌شنبه 4 دی 1399کد مطلب: 22814

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی خبر داد؛

پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستیکاشان فردا –  معاون صنایع ‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی با بیان اینکه چادرشب‌بافی قاسم‌آباد و زیلوبافی در کاشان احیا شده، گفت: تلاش ما در راستای جلوگیری از منسوخ‌شدن رشته‌های در حال فراموشی و احیا و باززنده‌سازی آن‌هاست.

به گزارش ایرنا از میراث آریا، «پویا محمودیان» در حاشیه آیین گشایش نمایشگاه آثار مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع ‌دستی گفت: نخستین بار است که چنین رویدادی در حوزه باززنده‌سازی رشته‌های صنایع‌ دستی در حال فراموشی رخ داده است.

وی با بیان اینکه بسترسازی برای برگزاری این نمایشگاه از خردادماه ۹۹ انجام شد، افزود: فراخوان مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع‌دستی از مردادماه ۹۹ به صورت رسمی منتشر شد و نتیجه آن، نمایش ۲۵۳ اثر از ۶۲ پیشه فراموش‌‌شده است که در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت که در حقیقت، نتیجه زحمات هنرمندان و صنعت‌گرانی بوده که در این حوزه‌ها کار کردند.

محمودیان تصریح کرد: از طریق فراخوان عمومی، ۱۷۰ اثر از استان‌های مختلف به دبیرخانه رسید و ۲۰ اثر نیز از آثار پیش‌کسوتان رشته‌های مختلف در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

میبد شهر جهانی زیلو
وی ادامه داد: میبد را به عنوان شهر جهانی زیلو ثبت کردیم اما در کاشان نیز سابقاً زیلوبافی یکی از رشته‌های صنایع‌دستی بوده که بنا به دلایل مختلف به فراموشی سپرده شده است، اما در این نمایشگاه، همان‌طور که می‌بینید زیلوی کاشان دوباره احیا شده است.

محمودیان، هدف از برگزاری این نمایشگاه را احیای رشته‌ها و محصولات صنایع‌دستی خواند و تصریح کرد: امیدواریم این نمایشگاه بتواند برای تمامی کسانی که در کسب و کارهای اقتصادی این حوزه کار می‌کنند، الگوی مناسبی باشد.

معاون صنایع ‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی افزود: چادرشب‌بافی در روستای قاسم‌آباد گیلان در حال فراموشی بود، اما اکنون نه تنها احیا و کاربردی شده، بلکه به جایی رسیده که این شهر به عنوان شهر جهانی چادرشب‌بافی در شورای جهانی‌صنایع‌دستی ثبت شده است.

بیشتر بخوانیم:
+ آموزش صنایع دستی ویژه بانوان محمد‌آباد

محمودیان اظهار امیدواری کرد که با الگوسازی که در این نمایشگاه انجام می‌شود و دستاوردهای آن را بتوانند در پایان نمایشگاه در اختیار تمامی کسانی که در حوزه تولید، فروش و آموزش صنایع‌دستی مشغول به فعالیت هستند، قرار دهند تا رونق و نگاه تازه‌ای در این رشته‌ها ایجاد شود.

وی افزود: بعد از برگزاری این نمایشگاه، تصمیم داریم میزگردها و نشست‌ها تخصصی و علمی در راستای نتایج این نمایشگاه با صاحب‌نظران این حوزه برگزار کنیم؛ همچنین برگزاری یک مسابقه بزرگ طراحی را در فضای مجازی بعد از پایان این نمایشگاه اعلام می‌کنیم که شامل طراحی در تمامی رشته‌های صنایع‌دستی می‌شود که از طریق فضای مجازی انجام و داوری خواهد ‌شد.

محمودیان تصریح کرد: اختتامیه نمایشگاه با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار می‌شود و با توجه به تاکیداتی که دکتر مونسان به دو مقوله باززنده‌سازی و تجاری‌سازی دارند، از برگزیدگان تقدیر می‌شود.

وی ادامه داد: نمایشگاه امروز، دستاورد نشست‌هایی است که از سال ۹۷ به صورت مستمر با ۳۱ استان در حوزه احیا و باززنده‌سازی رشته‌های مختلف برگزار شده است. اولویت ما این است که با استفاده از ابزارهای مختلف مانند برگزاری مسابقات، نمایشگاه‌ها و نشست‌های علمی از منسوخ‌شدن رشته‌های در حال فراموشی جلوگیری کنیم و به احیا و باززنده‌سازی آن‌ها بپردازیم.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: رشته‌های صنایع‌دستی، ما را صدرنشین جهانی کرده و گنج پنهان کشورمان است و مثالی برای دستان توانمند صنعتگران و هنرمندانی است که با یک پیشینه چندهزار ساله این هنر را به ما منتقل کردند و وظیفه ماست که از این رشته‌ها پاسداری کنیم و آنها را زنده نگه داریم.

نمایشگاه ۲۵۳ اثر از مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع‌دستی با محوریت رشته‌های احیا شده و در حال فراموشی با حضور پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل دفتر پژوهش‌های فرهنگی ظهر چهارشنبه سوم دی‌ماه در موزه ملی ایران افتتاح شد.

علاقه‌مندان برای دیدن نمایشگاه آثار مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع‌دستی، می‌توانند تا هشتم دی‌ از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به موزه ملی ایران در خیابان سی ‌تیر مراجعه کنند.

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.