شنبه 13 دی 1399کد مطلب: 23207

رئیس میراث فرهنگی آران و بیدگل خبر داد؛

تکمیل پرونده ثبت جهانی کاروانسرای مرنجابکاشان فردا – رئیس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل از تکمیل و آماده‌شدن پرونده ثبت جهانی کاروانسرای مرنجاب این شهرستان خبر داد.

سید حسین چاکری به ایرنا گفت: کاروانسرای مرنجاب ظرفیتی بی‌نظیر در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی ایران محسوب می‌شود و پرونده ثبت جهانی این اثر به زودی به یونسکو ارسال خواهد شد.

وی اظهار داشت: کارشناسان اداره کل ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۲ هفته پیش از این کاروانسرا بازدید و فیلم‌برداری و مستندنگاری این اثر را تکمیل کردند.

بیشتر بخوانیم:
+ تبدیل «مرنجاب» به قطب کویرنوردی کشور

به گفته این مسوول حوزه میراث فرهنگی، سال گذشته نیز نمایندگان یونسکو در بازدید از کاروانسرای مرنجاب، معیارهای این کاروانسرا را برای ثبت جهانی تایید کرده‌بودند.

چاکری افزود: کاروانسرای مرنجاب دارای سه هزار و ۵۰۰ مترمربع زیربنا با ۲۹ اتاق است که سال ۱۳۹۴ در مزاینده‌ای از سوی صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی کشور به مدت ۱۲ سال به شرکت تعاونی توسعه و عمران دهیاری‌های روستاهای آران و بیدگل واگذار شد.

وی خاطرنشان کرد: قدمت این قلعه یا کاروانسرا که در کویر مرنجاب و در مسیر جاده ابریشم احداث شده، به دوره صفویه باز می‌گردد و کاروان‌های مسافر خراسان، اصفهان و ری برای استراحت در مسیر از آن استفاده می‌کردند.

تکمیل پرونده ثبت جهانی کاروانسرای مرنجاب
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل اظهار داشت: دریاچه نمک در این شهرستان که سال گذشته به ثبت ملی رسید، گزینه دیگری برای ثبت جهانی است که در قالب پیشنهاد به اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان ارسال شده است.

کاروانسرای مرنجاب با ۸۵۰ متر ارتفاع از سطح آب های آزاد در حاشیه جنوبی دریاچه نمک و فاصله ۵۰ کیلومتری از شمال شرق شهرستان آران و بیدگل قرار دارد.

این کاروانسرای تاریخی که به محلی برای اسکان گردشگران تبدیل شده، سال ۱۳۸۴ در فهرست میراث ملی نیز به ثبت رسیده است.

آران و بیدگل دارای افزون بر ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده و ۱۴۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی ثبت شده است.

کاشان فردا را در اینستاگرام دنبال کنیم:   https://www.instagram.com/kashanefarda.ir

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.