یکشنبه 12 بهمن 1399کد مطلب: 24412

سازمان نظام پزشکی اعتبار واکسن کرونای روسی را رد کردکاشان فردا – سازمان نظام پزشکی اعتبار واکسن کرونای روسی را رد کرد.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی ایران تاکید کرد که واکسن کرونا باید تاییدیه سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی کشور را داشته باشد و یادآور شد: مسئولیت هر نوع واردات واکسن و تزریق آن با وزارت بهداشت است.

به گزارش فانا، حسین کرمانپور درباره واردات واکسن روسی کرونا به کشور که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارد، گفت: هر واکسنی که معتبر باشد و از نظر مجامع علمی و داخلی از جمله سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی کشور تاییدیه داشته باشد، از روز اول گفتیم هر واکسنی با این دو مشخصه به کشور وارد شود قابل استفاده است و مورد تایید است. اگر بخواهیم واکسن کرونا را از خارج از کشور وارد کنیم حتما باید این دو خصوصیت را داشته باشد.

بیشتر بخوانیم:
+ اعلام کارایی «واکسن مدرنا» در برابر گونه‌های جدید ویروس کرونا

+ واکسن فایزر و تبعات حقوقی

وی در پاسخ به اینکه واکسن روسی کرونا تنها مورد تایید سازمان غذا و داروی کشور است و تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارد، پس اگر واکسنی یکی از این دو خصوصیتی که اشاره کردید را نداشته باشد آیا می توان به کشور وارد کرد، گفت: وزارت بهداشت ایران به عنوان مرجع اعلام این موضوع است و مسئولیتش را هم قاعدتا می‌پذیرد و کاری به نظام پزشکی کشور ندارد.

نظام پزشکی یک سازمان غیرحاکمیتی پزشکان است. مسئولیت هر نوع واردات واکسن و تزریق آن با وزارت بهداشت است و طبیعتا کسانی که نخواهند واکسن مصوبه سازمان بهداشت جهانی را داشته باشند مسئولیتش را باید بپذیرند و بقیه هم این واکسن را تزریق کنند.

دکتر کرمانپور در واکنش به اینکه برای پزشکان نظر سازمان نظام پزشکی در مورد واکسن وارداتی مهم است، گفت: بیانیه‌ای در این خصوص آماده می‌کنیم و طی روزهای آینده نظر سازمان را اعلام خواهیم کرد. ما معتقدیم باید واکسن کرونا دو خصوصیت مورد اشاره را داشته باشد.

وی درباره آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا از سوی سازمان نظام پزشکی کشور، گفت: سازمان نظام پزشکی کشور نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشت که رئیس‌جمهور دستور موکد دادند وزارت بهداشت اجازه دهد ما هم در واردات واکسن به آنها کمک کنیم.

نامه‌ای هم به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت نوشتیم که وزیر تلویحا عنوان کردند که واردات واکسن از سوی سازمان نظام پزشکی مشکلی ندارد ولی به صورت کتبی تا این لحظه نامه‌ای از سوی وزارت بهداشت دریافت نکرده‌ایم که مجوز برای واردات بدهند ولی ما اقداماتی انجام داده‌ایم و منابع را شناسایی کردیم به مجرد اینکه وزارت بهداشت اجازه دهد ما اقدام به واردات می‌کنیم البته تا وزارت بهداشت مجوز واردات ندهد منابع خود را برای واردات واکسن کرونا اعلام نمی‌کنیم.

وی در پایان در پاسخ به اینکه آیا ویال آزمایشگاهی واکسنی که قرار است وارد کنید به دستتان رسیده است که سازمان غذا و دارو آن را تست و اجازه واردات دهد، گفت: در همین هفته به دستمان می‌رسد.

همچنین دکتر مینو محرز متخصص عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا واردات واکسن روسی برای این را «بدشانسی» خوانده و شخصا اعلام کرده این واکسن را تزریق نخواهد کرد.

کاشان فردا را در اینستاگرام دنبال کنیم:   https://www.instagram.com/kashanefarda.ir

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.