پنج‌شنبه 30 بهمن 1399کد مطلب: 25022

رعایت پروتکل‌ها به معنای نفی روابط اجتماعی نیستکاشان فردا – رعایت پروتکل‌ها به معنای نفی روابط اجتماعی نیست.

یک روانشناس اعلام کرد: بسیاری از رفتارهای اجتنابی مردم که در دوران پاندمی کووید ۱۹ شاهد آن هستیم ناشی از رعایت پروتکل‌ها نیست، بلکه این رفتارها ناشی از انفعال و از دست‌دادن روابط اجتماعی است.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالله امیدی در نخستین همایش ملی مداخلات در بحران و سلامت روان که به صورت مجازی، توسط جمعیت هلال احمر با همکاری سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر شاهد رفتارهای اجتنابی نظیر کاهش تماس با خویشاوندان، از دست دادن روابط اجتماعی ولو در سطح مجازی و به طور کلی آسیب‌های هیجانی هستیم. اگر بخواهیم نسل امروز را از این آسیب‌ها نجات دهیم باید فکری به حال استرس مزمن و مداوم ایجاد شده کنیم.

بیشتر بخوانیم:
+ کنگره موج سوم درمان‌های رفتاری در کاشان برگزار می‌شود

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: رعایت پروتکل‌ها به معنای انفعال و از دست‌دادن روابط اجتماعی نیست. باید فعال‌سازی رفتاری را آغاز کنیم. ما طی پاندمی کووید ۱۹ دائما رفتارهای سلبی و نبایدها را به مردم گوشزد کرده‌ایم اما هیچگاه راهکارها و بایدها را به آن‌ها نگفته‌ایم. ما فاز توان‌بخشی روانی و ذهنی را برای مردم تعریف نکرده‌ایم و باید انسجامی میان دستگاه‌های مختلف در جهت توانبخشی انجام گیرد.

رعایت پروتکل‌ها به معنای نفی روابط اجتماعی نیست

امیدی معتقد است: اگر اعتقاد داشته باشیم که افراد جامعه در شرایط فعلی به علت پروتکل‌های پاندمی کووید ۱۹ نمی‌توانند از ارزش‌هایی نظیر خانواده، سلامتی و … مراقبت کنند، باید بگوییم با جامعه بحرانی مواجهه‌ایم، چراکه مسیر اصلی زندگی تهی شده است و افراد کارایی لازم را ندارند. در چنین شرایطی، آسیب‌ها در زمینه‌هایی که از پیش در جامعه و افراد وجود داشته است، افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به “آسیب آگاهی” در شرایط فعلی گفت: تمام فکر افراد بر روی چگونگی حل مشکلات متمرکز شده است و در واقع درگیر آسیب آگاهی هستند و ما نمی‌توانیم از این افراد انتظار رفتارهای سالم داشته باشیم. حتی در برخی موارد شاهدیم افراد دچار خریدهای هیجانی به دلیل ترس از در دسترس نبودن کالاها می‌شوند که علتش آشفتگی هیجانی ناشی از استرس شرایط پاندمی کووید ۱۹ است که به کاهش هوشیاری رفتارها و افزایش رفتارهای هیجانی منجر شده است.

این روانشناس در پایان با اشاره به اهمیت “ارزش‌ها” در درمان‌های امروزی اختلالات روانشناختی گفت: امرزه باید برای درمان، افراد را به سوی ارزش‌ها هدایت کنیم. امروزه افراد گرفتار رفتارهای ناکارآمد بیشتری شده‌اند و از این رو نیازمند فعال‌سازی رفتاری، بازتعریف ارزش‌ها و کمک به بازگشتن افراد به زندگی هستیم.

کاشان فردا را در اینستاگرام دنبال کنیم:   https://www.instagram.com/kashanefarda.ir

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

sss