شنبه 1 خرداد 1400کد مطلب: 25873

عباسعلی کحال آبفای کاشان

کاشان فردا – عباسعلی کحال مدیر دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی و مسئول امور فرهنگی و دینی شرکت آب و فاضلاب کاشان در  صدای پای آب، ویژه‌برنامه رادیویی آبفای کاشان مدیریت مصرف را تنها راه برون‌رفت از وضعیت بحرانی آب در منطقه کاشان دانست، و وضعیت کاهش بارندگی در منطقه کاشان را فاجعه‌آمیز خواند.

وی با بیان این‌که آب پایه‌ای‌ترین منبع طبیعی و حیاتی‌ترین ماده تضمین‌کننده زندگی بر کره زمین است تاکید کرد: وضعیت منابع آب و شیوه‌های مصرف، آینده بشر را با بیم‌ها و امیدهایی همراه کرده است، تا آنجا که می‌توان گفت یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جامعه بشری در عصر حاضر به‌دست آوردن آب کافی و باکیفیت است.

مدیر امور فرهنگی آبفا کاشان افزود:کشور ما از لحاظ جغرافیایی، در منطقه خشک و نیمه‌خشک واقع شده و کم‌آبی یک واقعیت سرزمینی است، از طرفی رشد بی‌رویه جمعیت و گسترش بخش‌های کشاورزی و صنعت موجب افزایش تقاضا و سبب ایجاد بحران‌های جدی در حوزه‌ی منابع آب شده است. در بسیاری از نقاط کشور با چالش‌ها و مشکلاتی در حوزه حفاظت و استفاده صحیح از منابع آبی دست به گریبان هستیم، چالش‌هایی که می‌تواند  مخاطرات اساسی برای ادامه زندگی به همراه داشته باشد.

برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی در کاشان
کحال گفت: متوسط بارندگی در ایران یک سوم متوسط میزان بارندگی در جهان و در گذشته در حدود ۲۵۰ میلی‌متر در سال بوده است که در سال‌های اخیر به حدود ۲۰۰ میلی‌متر در سال کاهش یافته است.

وی افزد: در منطقه ما میزان بارندگی در شرایط عادی و نرمال یک دوم کشور و یک ششم جهان است؛ یعنی به طور متوسط ۱۳۴ میلی‌متر در سال. از طرفی تبخیر هم در منطقه ما ۲ هزار و ۳۰۰ میلی‌متر در سال است. میزان ذخیره آب یا اصطلاحا آورده‌ی  ما در دشت کاشان سالیانه  ۴۰۰ میلیون مترمکعب است، در حالیکه  میزان برداشت ما ۴۴۰ میلیون مترمکعب است؛ یعنی اینکه ما سالیانه ۴۰ میلیون مترمکعب از منابع آب استراتژیک خود را که میلیون‌ها سال طول کشیده تا ذخیره شده اضافه برداشت می‌کنیم.

بیشتر بخوانیم:
+ روابط عمومی هنر هشتم است

مدیر روابط عمومی آبفا ادامه داد: باز متاسفانه میزان بارش‌ها در سال زراعی جاری 64/7 میلی‌متر گزارش شده که نسبت به مشابه سال قبل ۶۷ درصد و نسبت به درازمدت ۴۹ درصد کاهش بارندگی در حوزه آبریز دشت کاشان داشته‌ایم که این یک فاجعه است.

تابستان سخت در پیش است
 کحال با اشاره به گرمای بالای تابستان کاشان گفت: طبیعتا تابستان سختی را در پیش رو داریم و در صورت عدم صرفه‌جویی، مشکلاتی را در تامین آب شرب به ویژه در مناطق روستایی داریم.

وی افزود: برای عبور از بحران خشکسالی و کم‌آبی چند راهکار وجود دارد. بخشی از این راهکارها، عملیاتی و مهندسی است. مثل اصلاح شبکه و انشعابات، مدیریت مخازن، تله‌متری، هوشمندسازی و کنترل فشار و سایر موارد که دوستان ما در حوزه‌های مختلف فنی و مهندسی در ستاد و شهرهای تابعه به صورت مداوم و با جدیت و تلاش مضاعف در حال پیگیری و انجام آن هستند.

مهمان برنامه صدای پای آب تصریح کرد: راهکار بعدی آموزش همگانی برای مصرف بهینه آب است. از همان ابتدای تاسیس آبفای کاشان این موضوع در دستور کار روابط عمومی قرار گرفت و به منظور بالابردن سطح سواد آبی و افزایش میزان مسئولیت‌پذیری آحاد جامعه، طرح‌های فرهنگی متعددی متناسب با اقشار مختلف جامعه اجرا شد.

وی ادامه داد: همراهی مردم با این آموزش‌ها سبب شده در سالیان گذشته با وجود افزایش تعداد مشترکین، شاهد کاهش ۵ درصدی مصرف آب شرب در بخش خانگی باشیم.

مدارس، مساجد و دانشگاه‌ها، همراه با آبفا
مدیر امور فرهنگی آبفای کاشان گفت: در انجام فعالیت‌های فرهنگی کودکان و نوجوانان مهم‌ترین گروه هدف ما بودند. با همکاری آموزش و پرورش برنامه‌های خوبی در مدارس دو شهرستان اجرا شد؛ برنامه‌هایی  مانند جشنواره‌های مختلف فرهنگی- هنری با موضوع جشن دوستی با آب، جشنواره فراگیری نخستین واژه آب، برگزاری مسابقات نقاشی، تشکیل گروه‌های حامیان آب، آموزش مربیان و اولیای مدارس، تهیه و توزیع محصولات فرهنگی با درج شعارهای صرفه‌جویی در آب متناسب با سن دانش‌آموزان، هماهنگی درخصوص بازدید دانش‌آموزان از تاسیسات آبفا و آشنایی آنان با چگونگی استحصال آب، تقدیر از برگزیدگان مسابقات و تقدیر از مربیان حامی آب و نصب سایبان کولر و شیرآلات کاهنده آب در مدارس.

وی افزود: روحانیون همکاری خوبی با آبفا برای آموزش شهروندان داشته‌اند. با مرکز رسیدگی به امور مساجد، ستاد اقامه نماز، ستاد برگزاری مراسم نمازجمعه، اداره تبلیغات اسلامی و مرکز خدمات حوزه های علمیه منطقه کاشان برنامه‌هایی به منظور تبیین اهمیت صحیح مصرف آب و پرهیز از اسراف‌کردن از منظر تعالیم دینی اجرا شده و شاهد مطرح‌شدن مباحث تاثیرگذاری در مساجد و هیئت‌ها بوده‌ایم.

کحال ادامه داد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیز همکاری تنگاتنگی با ما داشته‌اند. تفاهم‌نامه‌هایی با دانشگاه‌ کاشان، دانشگاه آزاد، دانشگاه جامع علمی کاربردی و سایر دانشگاه‌ها در قالب ارائه پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری جلسات هم‌اندیشی و همایش‌های تخصصی، بازدیدهای علمی و غیره داشته‌ایم.

بسیج در میدان آب
مدیر امور فرهنگی آبفای کاشان گفت: تفاهم‌نامه‌هایی را با مرکز بسیج اساتید دانشگاه‌های کاشان و حوزه بسیج ادارات داشته‌ایم تا از توان و ظرفیت نیروهای بسیجی بتوانیم بهره ببریم.

وی افزود: اصحاب رسانبه نقش به‌سزایی در آموزش شهروندان داشته و همکاری آنان با آبفا ستودنی است. تلاش کرده‌ایم با برگزاری نشست‌های خبری، کارگاه‌های آموزشی، تورهای یک روزه و بازدید از پروژه‌های در دست اجرای شرکت از این ظرفیت شهرستان نیز برای آموزش شهروندان بهره ببریم.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب با اشاره به جایگاه ویژه هنرمندان در شهرستان کاشان تصریح کرد: اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی در بوستان‌ها و پارک‌ها با استفاده از ظرفیت هنرمندان و همچنین همکاری با سمن‌هایی مانند جمعیت کویر سبز از موفق‌ترین برنامه‌های ما بوده است.

وی ادامه داد: تهیه، تولید و پخش صدها مورد انیمیشن، موشن‌گرافی، تیزر و فیلم کوتاه در فضای مجازی، چاپ و توزیع ده‌ها هزار بروشور و بسته‌های واشر آب و پرلاتور در اماکن عمومی و دولتی، مساجد، نمازجمعه با استفاده از همین ظرفیت محقق شده است.

کحال تاکید کرد: موضوع آب، موضوع یک اداره یا شرکت نیست. موضوع همه مردم است و هرگونه کم‌کاری در این زمینه می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد و لذا از همه آنان که مسئولیت اجتماعی دارند دعوت می‌کنیم که به کمک و یاری روابط عمومی آبفا بیایند.

وی افزود: روابط عمومی آبفا از هر نوع طرح و پیشنهادی که در این حوزه باشد حمایت کرده و از جامعه هنری می‌خواهد طرح‌های خود را به این روابط عمومی ارائه کنند.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب گفت:  به خاطر پدیده تغییر اقلیم ناچار به سازگاری خود با این شرایط هستیم. تنها راه برون‌رفت از مشکلات ناشی از کم‌آبی، مدیریت مصرف بهینه آب است. ما باید نوع نگرش و رفتارمان را نسبت به آب به عنوان کالایی ارزان‌قیمت که همیشه در دسترس هست تغییر دهیم.

راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف
کحال با بیان این‌که با ۱۰ تا ۲۰ درصد صرفه‌جویی می توانیم به راحتی و بدون هیچ مشکلی پیک مصرف را پشت سر بگذاریم و ان‌شاالله از تابستان عبور کنیم افزود: در فصل گرما کولرها مصرف‌کننده‌های عمده آب هستند.هر کولر آبی روزانه حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر آب مصرف می‌کند. در فصل گرم و با شروع فعالیت کولرها حدود ۲۶ درصد مصرف آب افزایش دارد. بنابراین کنترل کردن شناور و مخازن کولرها لازم است و در صورت نشتی حتما نسبت به رفع عیب اقدام گردد.

مدیر روابط عمومی آبفا کاشان تصریح کرد: راهکار بعدی که خیلی در مصرف آب موثر است،  استفاده از سرشیرهای کاهنده آب و تعویض سردوش‌های کاهنده آب است که می‌تواند مصرف آب را تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

 

کاشان فردا را در اینستاگرام دنبال کنید.

www.instagram.com/kashanefarda.ir

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.