سه‌شنبه 13 شهریور 1397کد مطلب: 108

معاون بهداشتی دانشگاه، از پایان پروژه ملی سنجش گاز رادیواکتیو رادون شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه، دکتر سید علیرضا مروجی گفت: دتکتورهای (کیت شمارنده) سنجش گاز رادیواکتیو رادون از تاریخ ۱ اسفندماه ۹۶ در 115 منزل مسکونی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل مستقر شد.

وی افزود: همزمان با کلیه شهرستان‌های استان اصفهان، 15 اکیپ از کارشناسان گروه مهندسی بهداشت محیط در یک بازه زمانی 48 ساعته دتکتورهای (کیت شمارنده) سنجش گاز رادیواکتیو از منازل را جمع‌آوری و برای بررسی و استخراج نتایج به سازمان انرژی اتمی ارسال کردند.

مروجی تصریح کرد: این پروژه جزیی از نقشه ملی رادون ایران است که قرار است نتایج آن در آیین‌نامه‌های طراحی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه، با بیان این‌که گاز رادون ذره «آلفا» تولید می‌کند، گفت: دانسیته رادون از هوا سنگین‌تر است به همین دلیل این گاز در قسمت‌های پایین ساختمان‌ها جمع می‌شود.

وی، در مورد آسیب‌پذیری گاز رادون گفت: بیش از 50 درصد آسیب‌هایی که انسان از تشعشعات طبیعی دریافت می‌کند تنها به گاز رادون مربوط می‌شود و شرایط و محل زندگی نیز در میزان پرتوگیری بدن از این گاز مهم است.

مروجی ادامه داد: خطر گاز رادون به ویژه در مناطقی که شرایط بهداشتی مناسب نیست و نیز در محیط‌های بسته که گاز در داخل منازل تجمع می‌یابد بیشتر است و همچنین در منازل نوساز که ممکن است طراحی تهویه آن‌ها مناسب نباشد، رادون می‌تواند خطرساز باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه، ستن ورودی‌های اصلی رادون از قسمت‌های زیرین ساختمان (ایزولاسیون، شفته آهک و ….)، ایجاد فشار مثبت در خانه (تهویه مصنوعی) و تهویه هوا به طور طبیعی را از جمله اقدامات لازم جهت کاهش گاز رادون برشمرد.

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.