سه شنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۸
جمعه, 6 مهر , 1397ساعت : 5:23 ق.ظکد مطلب: 630 تعداد بازدید :76 بازدید

از ضیافت حسینی تا خیابانی‌کردن نذورات

مصطفی جوادیکاشان فردا ـ‌ مصطفی جوادی/ می‌دانیم که نذری‌دادن در هیئات مذهبی، به‌خصوص دهه اول محرم از طرف بانیان ضیافت نبود، بلکه عزاداران حضرت اباعبدالله (ع) غذای نذری را به نیت تبرک و شفا مصرف می‌کردند.

از آن‌جا که در روزهای عاشورا و تاسوعا مردم مشغول عزاداری بودند، فرصتی برای تهیه پیدا نمی‌کردند، به‌همین جهت افرادی وظیفه خود می‌دانستند که از عزاداران پذیرایی کنند و چون این غذا در یک مراسم مذهبی تهیه و توزیع می‌شد، جنبه «تبرک» داشت و عزاداران آن را به نیت «شفا» می‌خوردند و حتی به خوردن لقمه‌ای از این غذای متبرک اکتفا می‌کردند.

این سنت حسنه تا چند سال پیش هم در حسینیه‌ها و تکیه‌ها برگزار می‌شد و بعد از مراسم عزاداری سفره‌ای پهن می‌شد و مردم بعد از پذیرایی تکیه‌ها را ترک می‌کردند.

ازدیاد جمعیت و سبک پذیرایی باعث شد تا امروزه این ضیافت رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد که در برخی از این محافل چندان سنخیتی با جلسات عزاداری و مفهوم نذری‌دادن ندارد.

به مرور زمان در کنار اطعام عزاداران، شربت‌خانه‌ها و چای‌خانه‌ها هم پدید آمدند که حتی اگر به نیت خیر هم باشد بخشی از مراسم عزاداری را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند و حتی گاه باعث مزاحمت برای مردم می‌شود.

همان‌گونه که ذکر شد،پذیرایی از عزاداران و حاضرین در حسینیه و تکیه انجام می‌شده و این‌که علت بستن مسیر عبور و مرور مردم و ایجاد مزاحمت برای عابران و کشاندن بخشی از عزاداران به حاشیه خیابان و پذیرایی با چای نبات و … چه هدفی را دنبال می‌کنند، مشخص نیست.

بخشی از آداب و آیین و فرهنگ عاشورایی در نحوه پذیرایی از عزاداداران حسینی نهفته بود که مبتنی بر کرامت انسانی بود و بی‌شک شان و منزلت دوست‌داران آن حضرت هنگام پخش نذورات محفوظ می‌ماند.

در اندک هیات‌های حسینی، هنوز این سنت پسندیده مرسوم است. به عنوان مثال در یکی از روستاهای کاشان، قبل از هر کس دیگری غذای نذری را برای نیازمندان و مستمندان می‌برند و بعد از آن در حسینیه از هیاتی‌ها پذیرایی می‌شود. این صحنه‌ها را در شهرها کمتر می‌بینیم.

در محرم امسال که سفره بخشی از مردم که همان عزاداران امام حسین(ع) هستند کم رونق‌تر شده، پیشنهاد می‌شود این قشر از جامعه بیشتر دیده شوند و به شکلی آبرومند و ترجیحا در محل عزاداری از آنان پذیرایی انجام شود و بانیان خیر و حاضرین اعم از فقیر و غنی بر سر یک سفره بنشینند و اطعام حسینی را برگزار کنند.

مطالب مرتبط
 • شعر کاشان فردا

  کاشان فردا ـ  روز ۲۷ شهریورماه، سال‌روز جاودانگی شهریار، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ملی شعر و ادب ایران نامیده شده است. روی قبرم بنویسید مسافر بوده است بنویسید که یک مرغ مهاجر بوده است بنویسید زمین ک...

 • محمدمسعود چایچی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

  کاشان فردا – مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان از وقوع ۵۲ حادثه در دهه نخست محرم امسال در این شهر خبر داد. محمدمسعود چایچی گفت: با هدف پیشگیری از حوادث احتمالی در دهه نخست م...

 • آیین ۴۰ منبران

  کاشان فردا – آیین چهل یا ۴۱ منبری یا منبران، عموما هم‌زمان با عصر تاسوعای حسینی در اکثر شهرهای ایران برگزار می‌شود. به گزارش تسنیم، در کاشان آیین چهل منبر توسط زنان و مردان اجرا می‌شود که به این...

 • کانکس تفکیک زباله

  کاشان فردا – معاون خدمات شهری شهرداری کاشان از استقرار اتاقک‌های ویژه تفکیک زباله در نزدیک مساجد و تکایای این شهر در ایام محرم خبر داد. محمدرضا خالدی گفت: در ماه محرم حجم زباله‌ها بیشتر، اما وزن آن ب...

 • دکتر محمد مشهدی عضو هیئت علمی و رئیس مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی دانشگاه کاشان

  کاشان فردا – تاثيراتي كه عاشورا بر انواع هنرها، ورزش‌ها و تفنن‌ها مي‌گذارد، تا امروز نيز قابل پيگيري است. در گذشته آلات و ابزاري براي عزاداري ماه محرم بود كه جنبه مهمي از صنعت و هنر دوران خود را شام...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.