شنبه 12 مرداد 1398کد مطلب: 11532

قاچاق چوب و قطع درختان تاغ در آران و بیدگلکاشان فردا – قاچاق چوب در آران‌ و بیدگل ۹۰ درصد کاهش یافت.

قاچاق چوب و قطع درختان در شهرستان آران‌وبیدگل از ابتدای سال‌جاری تاکنون کاهش ۹۰ درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته داشته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران‌وبیدگل روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: افزایش جریمه قطع هر اصله درخت از ۲ به ۳۰ میلیون ریال، افزایش گشت‌های منابع طبیعی، متلاشی‌شدن چند گروه سابقه‌دار قاچاقچی و اطلاع‌رسانی رسانه‌ها از جمله علت‌های این کاهش چشمگیر قاچاق چوب در شهرستان است.

رضا شفیعی افزود: آمار قطع درختان تاغ در مدت مشابه سال گذشته افزون‌ بر ۶۰۰ اصله درخت با وزن ۳.۲ تن بود که در این زمینه چهار نفر از متخلفان هم دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده بودند.

وی بیان کرد: با وجود کاهش صورت‌گرفته، از ابتدای سال‌جاری تا کنون ۶۶ اصله درخت تاغ به وزن ۲۸۰ کیلوگرم از سوی قاچاق‌چیان چوب یا در نتیجه ناآگاهی شهروندان قطع شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران‌وبیدگل تصریح کرد: سودجویان به دلیل دوام آتش و گران‌بودن زغال چوب تاغ نسبت به قطع درختان اقدام می‌کنند که این امر موجب تخریب جنگل‌های دست‌کاشت شهرستان می‌شود.

وی با اشاره به اقلیم کویری آران و بیدگل، بر اهمیت نگه‌داری از جنگل‌های دست‌کاشت بیابانی برای جلوگیری از هجوم شن‌های روان تاکید کرد و گفت: فعالیت سودجویان و قطع درختان در سال‌های گذشته موجب از بین‌رفتن بخشی از تاغ‌زارهای این شهرستان شده است.

شفیعی اضافه کرد: شهرستان آران‌وبیدگل با برخورداری از افزون‌ بر ۱۰۰ هزار هکتار جنگل‌ دست‌کاشت تاغ، نزدیک به ۴۰ درصد از تاغ‌زارهای استان اصفهان را دارد که باید به صورت ویژه از جانب دولت مورد توجه قرار بگیرد.

آران و بیدگل با گستره ۶۱۰ هزار هکتاری، ۱۰۲ هزار هکتار کانون بحران دارد و یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و توفان‌های ماسه‌ای کشور به‌شمار می‌آید.

کاشان فردا را در اینستاگرام دنبال کنیم:   https://www.instagram.com/kashanefarda.ir

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.