دوشنبه 20 آبان 1398کد مطلب: 13909

بررسی دلایل افزایش قیمت نان در گفت‌وگو با معاون فرماندار؛

نانواییکاشان فردا «مسعود خاندایی» معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری کاشان از مردم خواست بر عملکرد نانوایی‌ها نظارت کرده و تخلفات احتمالی را گزارش کنند.

وی افزود: مردم اگر در هر مقطعی متوجه شدند وزن چانه نان کم است، نان بی‌کیفیت است یا رعایت نکات بهداشتی نشده، به دستگاه بازرسی ما اطلاع دهند و مطمئن باشند همه اطلاع‌رسانی‌ها ثبت، ضبط و پیگیری می‌شود. اداره تعزیرات پیگیر تخلفات است و ما نیز بر پیگیری‌های آن‌ها نظارت می‌کنیم.

بیشتر بخوانیم:
+ نانوایی‌های متخلف تعطیل می‌شوند

خاندایی درباره افزایش قیمت نان گفت: بر اساس بخشنامه‌ای که وزارت صمت به مجموعه ادارات کل استان‌ها اعلام کرده، تاکید ‌شده که با هماهنگی فرمانداران نسبت به افزایش قیمت نان اقدام کنند، چراکه در چهار پنج سال گذشته هیچ افزایشی در قیمت نان در سطح کشور نداشتیم و قیمت نان‌ و آرد ثابت بود.

معاون برنامه‌ریزی فرمانداری کاشان ادامه داد: از سال ۱۳۹۲ به بعد، شاهد افزایش قیمت کالاها و از جمله خدمات دولتی مثل آب، برق، گاز و سایر کالاهایی که توسط دولت تأمین می‌شود، بودیم، به‌تبع حقوق کارگران هم در این مدت افزایش پیدا کرد.

نانواها هم از این قاعده مستثنا نبودند. آن‌ها پیش از افزایش قیمت نان، به مرحله زیان‌دهی رسیده بودند. زمانی که یک واحد تولیدی و صنعتی زیان‌ده می‌شود، مجبور است دست به کارهای دیگری بزند. ما پیش‌ازاین شاهد افزایش تخلفات در نانوایی‌ها به شکل کم‌فروشی یا گران‌فروشی بودیم.

گفته می‌شد که مجبور به این کار هستیم تا بتوانیم هزینه و درآمدمان را متناسب کنیم. وی تصریح کرد: نانوایی‌ها به‌عنوان واحدهایی که صرفه و صلاح اقتصادی نداشتند فعالیت می‌کردند؛ اما این بخشنامه، نانوایی‌ها را نجات داد.

خاندایی درباره نرخ مصوب شده نان گفت: ازآنجاکه ارزش پول ملی ما کاهش پیدا کرده، نمی‌شد وقتی نان لواش ۲۲۰ تومان است، ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش پیدا کند و بشود ۲۸۸ تومان یا ۳۰۶ تومان. عدد را به ۳۰۰ تومان رند کردیم، چراکه بسیاری از نانواها، سنتی فکر کرده و در برابر نصب کارت‌خوان مقاومت می‌کنند.

پیش‌ازاین وزن چانه نان لواش، بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ گرم متغیر بود، اما در حال حاضر وزن چانه را روی ۱۹۰ گرم بردیم و حالا قیمت نان با وزن چانه هم‌خوانی دارد.

نان سنگک

پرداخت ۳ میلیارد یارانه مستقیم به کاشانی‌ها در هرماه
خاندایی گفت: قیمت واقعی یک کیسه آرد که ۳۳ هزار تومان بین نانوایی‌های یارانه‌پز توزیع می‌شود، حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است، ولی دولت مابه‌التفاپ‌اش را  یارانه‌ پرداخت می‌کند. دولت به‌طور متوسط در کاشان ماهانه حدود ۳ میلیارد تومان به‌صورت مستقیم به مردم یارانه می‌دهد.

معاون فرماندار کاشان گفت: به‌طور متوسط، ۴۰۰ واحد نانوایی در کاشان فعالیت دارند و در حدود۱۲۰۰ نفر در این واحدها مشغول به‌کار هستند. نان غالب در کاشان سنگک است و ما نانواها را تشویق می‌کنیم که سمت پخت نان سنگک بیایند.

وی افزود: برای نان سنگک سنتی بین ۷ تا ۱۲ درصد آرد مصرف می‌کنند؛ آردی که سبوس کامل دارد، تافتون هم ۱۲ درصد و نان لواش هم ۱۸ درصد. هرچقدر نان‌ها شفاف‌تر و روشن‌تر می‌شوند، آردشان ضعیف‌تر می‌شود و نان تیره‌تر بهتر است؛

خاندایی تاکید کرد: باید مردم بدانند، آردی که در سطح شهرستان توزیع می‌شود، سهمیه خود آن‌ها است. فقط دولت آن‌را به یک نفر داده که در قالب نان پخت کند، مزدش را بگیرد و به آن‌ها بدهد. ما از مردم انتظار داریم نظارت کنند. حمل آرد غیر از شبکه و جابه‌جایی و فروش آرد ممنوع و تخلف است.

حوریه شیوا – مشکات آنلاین

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.