یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
جمعه, 9 خرداد , 1399ساعت : 10:50 ب.ظکد مطلب: 17270

فقه پویا و حقوق زنان

محمدحسین رضایی بارونقیکاشان فردا – قانون‌گذار اساسی جمهوری اسلامی ایران در راستای احترام و منزلت بخشیدن به مقام والای زن، در مقدمه و هم‌چنین در اصول ۳ و ۲۱ قانون اساسی، اهدافی را ذکر کرده و کوشیده است تا توجه ویژه‌ای بر حفظ حقوق زن داشته باشد.

‌ اما همانند سایر اصول قانون اساسی، این اصول نیز یا مهجور مانده، یا به‌طور ناقص اجرا شده و توسط قوانین عادی و یا اجرای ضعیف متولیان امر به حاشیه برده شده و مورد اجحاف ‌قرار گرفته است.

متأسفانه باید گفت جامعه حقوقی نیز در این به محاق‌رفتن حقوق زنان عاری از تقصیر نیست و تنها هر از گاهی و پس از اتفاقی ناگوار که نقصان‌های سیستم حقوقی نمایان می‌شود، به یاد این ایرادات افتاده و مدتی بعد با آرام‌‌شدن جو اعتراضی، این ایرادات و نقصان‌ها به فراموشی سپرده می‌شود.

برای مثال مدتی قبل، پس از خودسوزی سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» در اعتراض به عدم اجازه ورود به ورزشگاه، درخواست و مطالبه جامعه، برابری زنان و مردان جهت حضور در ورزشگاه بود، یا قبل از آن در بحث «اجازه خروج از کشور بانوان» و یا «کودک‌همسری و ازدواج خردسالان»، سرانجام این مطالبات و انتقادات، جز عدم‌تغییر و فراموشی درخواست‌ها چه شد؟

امروز در صدر اخبار اجتماعی و هم‌چنین موضوعات مورد بحث در جامعه و فضای مجازی خبر جنایت دردناک به قتل رسیدن دختری ۱۴ ساله توسط پدرش به چشم می‌خورد که در بررسی دلایل وقوع آن و هم‌چنین مجازات و جلوگیری از وقوع چنین جنایاتی، خلأهای قانونی و ضعف رویه قضایی و حقوقی کشور ما در زمینه حقوق زنان به چشم می‌خورد.

در این پرونده نیز همچون موارد نام‌برده‌شده و موارد مشابهی که رخ داده است، شاهد نقدهای بسیاری به قوانین کشور و مطالبه در راستای رفع این نابرابری‌ها هستیم.

اگرچه مدافعان و مقننین قوانین کیفری و مدنی کشور در پاسخ به تبعیضات و نابرابری‌های حقوقی، استناد و استدلال به فقه اسلامی می‌کنند، اما نباید از این نکته غافل شوند که هدف از تمامی احکام و قوانین دین، ایجاد زندگی آرام، مؤمنانه و سعادت جامعه بشری است و مسلماً نواندیشی در مسائل فقهی و پاسخگویی دین به نیازهای جامعه بر اساس درک تفاوت فرهنگی و مقتضیات جوامع در هر نسل، اصلی مهم و ضروریست که اگر از آن غفلت شود، سرانجام ناخوشایندی خواهد داشت.

پس در درجه نخست بر فقها و بعدازآن بر قانون‌گذران و حقوق‌دانان واجب است تا با توجه به ضروریات جامعه و مقتضای شرایط قرن حاضر و شهروند امروزی، به بازنگری اساسی در حقوق زنان و احقاق حقوق مسلم و بی‌چون‌وچرای آنان یعنی برابری مقام زن و مرد، نه‌تنها در حرف، بلکه در مقام عمل و در چهارچوب قوانین مستحکم و بدون ابهام بپردازند؛ زیرا که قوانین عادلانه و برابر، نخست از ارتکاب جرائم مختلف جلوگیری کرده و مهم‌تر از آن به جامعه و بخش عظیمی از آن آرامش و آسایش ذهنی و روحی اعطا خواهد کرد تا به دور از هرگونه احساس تحقیر و جنسیت‌زدگی به تحقق اهداف مذکور در اصول ۳ و ۲۱ قانون اساسی یعنی رشد، برابری و احیای حقوق مادی و معنوی مقام والای زن بپردازد و این اصول از شعار به سمت عمل پیش رود.

بند ۱۴ اصل ۳ قانون اساسی: دولت جمهوري اسلامي ايران موظف است براي نيل به اهداف مذكور در اصل دوم قانون اساسی، همه امكانات خود را براي این امور به كار برد: تأمين حقوق همه‌جانبه افراد از زن و مرد و ايجاد امنيت قضائي عادلانه براي همه و تساوي عموم در برابر قانون.

* اصل ۲۱ قانون اساسی: دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعايت موازين اسلامي تضمين نمايد.

محمدحسین رضایی بارونقی، دانشجوی کارشناسی‌ارشد حقوق عمومی

منبع: کانال میرنشانه

مطالب مرتبط
 • سید جواد ساداتی‌نژاد نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل

  ساداتی‌نژاد و ۵۰ نماینده مجلس؛

  کاشان فردا – بیش از 50 نماینده مجلس در نامه‌ای به شورای نگهبان تفکیک وزارت تجارت و بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت را مغایر با قانون اساسی اعلام کردند. به گزارش کانال با نماینده مردم؛ در متن این...

 • وحید حاج‌سعیدی روزنامه‌نگار و طنزنویس

  کاشان فردا – شهریور‌ماه امسال، دو رویداد ورزشگاهی غم‌بار در کشور رخ که در یکی؛ دختری که از ورود به ورزش‌گاه منع شده بود، (بنا بر هر دلیلی) در مقابل دادسرا اقدام به خودسوزی کرد و در حادثه دیگری در ...

 • مهدی سلطانی‌راد

  کاشان فردا – این روزها و در فضای غبارآلود مرگ تلخ سحر خدایاری، خوانش برخی تحلیل‌های متصلبانه و به نام روشنگری، آدمی را عجیب در این اندیشه فرو می‌برد که حقیقتاً خاستگاه و ریشه این تحلیل‌ها و برداشت‌های...

 • معادن سنگ، بلای جان پوشش گیاهی و حیات وحش جوشقان قالی

  کاشان فردا – کوه‌های جوشقان‌ قالی که پناهگاه مناسبی برای حیات وحش بوده، یکی پس از دیگری در تصرف پیمان‌کاران معادن در می‌آید و این باعث روانه‌شدن گله‌های حیوانات وحشی به سمت باغات محلی و در خطر قرار...

 • شورای نگهبان

  کاشان فردا ـ براساس اصل 94 قانون اساسی، شورای نگهبان تنها ۲۰ روز برای اعلام نظر درباره مصوبات مجلس فرصت دارد، اما حالا 25 روز از تاریخ اعلام وصول CFT در شورای نگهبان می‎گذرد، اما این شورا همچنان در این ب...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.