پنجشنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹
چهارشنبه, 19 شهریور , 1399ساعت : 9:17 ب.ظکد مطلب: 19614

پدیدارشدن عوارض جانبی ناگوار در یکی از داوطلبان؛

کارآزمایی بالینی «واکسن‌ کرونا» آکسفورد «موقتا» متوقف شد

واکسن کرونا آسترازنکاکاشان فردا شرکت دارویی آسترازنکا، که برای تهیه «واکسن کرونا» با دانشگاه آکسفورد همکاری می‌کند و اینک به مراحل نهائی رسیده است، آزمایش‌های بالینی خود را متوقف کرد. علت آن پدیدارشدن عوارض جانبی ناگوار در یکی از داوطلبان تست اعلام شده است.

به گزارش پویچه‌وله؛ سخنگوی این شرکت داروسازی گفته است که قطع کارآزمایی روی افراد، وقتی عوارضی ناگوار دیده شود، امری «عادی» است. با پیدایش برخی عوارض نامطلوب کارآزمایی متوقف می‌شود تا کل فرایند به دقت از سوی نهادی مستقل بررسی شود.

بیشتر بخوانیم:
+ روحانی از وزارت بهداشت خواست هرچه سریع‌تر واکسن کرونا را خریداری کند

شرکت آسترازنکا تأکید دارد که عوارض نامطلوب تنها روی یک داوطلب ظاهر شده و امیدوار است که پس از انجام بررسی‌های لازم، کار ادامه یابد تا داروی نهایی برای گرفتن پروانه تولید و توزیع آماده شود.

بررسی‌های بعدی باید نشان دهد که شواهد نامطلوب در یک آزمون از عوارض جنبی واکسن بوده یا به طور تصادفی پدید آمده است. در دوره‌ای که این بررسی انجام می‌گیرد، هیچ آزمون تازه‌ای نباید صورت بگیرد.

تولید واکسن موسوم به “AZD1222” که از سوی شرکت آسترازنکا در همکاری با دانشگاه آكسفورد تهیه می‌شود، در بریتانیا، برزیل و آفریقای جنوبی به آخرین مراحل بالینی رسیده است.

گفته می‌شود که این دارو از بخت‌های اصلی برای پیشگیری از نوع جدید ویروس کرونا است و قرار است در سومین مرحله روی هزاران نفر در سراسر جهان آزمایش شود.

سه‌شنبه ۱۸ شهریور (هشتم سپتامبر) ۹ شرکت بزرگ دارویی که به مراحل نهائی تولید واکسن کرونا نزدیک شده‌اند، با امضای وثیقه‌ای متعهد شدند که در پیشبرد تحقیقات خود تنها به ایمنی علمی و استانداردهای پزشکی وفادار باشند و به انتظارات شتابزده و فشارهای سیاسی توجه نکنند.

این گام غیرعادی بدان جهت برداشته شده است که عده‌ای در کشورهای گوناگون و به ویژه در آمریکا می‌کوشند به خاطر اهداف سیاسی هرچه زودتر واکسن را به مرحله بهره‌برداری برسانند.

مطالب مرتبط
 • واکسن کرونا آکسفورد

  کاشان فردا – دانشگاه آکسفورد شنبه اعلام کرد٬ کارآزمایی بالینی واکسن کرونا با همکاری شرکت «آسترازنکا» که به دلیل عارضه جانبی یک داوطلب در بریتانیا متوقف شده بود، از سر گرفته می‌شود. به گزارش آسوشی...

 • مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران

  کاشان فردا – دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران، در یک مصاحبه تولید هر نوع واکسن در ایران را غیرممکن دانسته و گفت که «روی واکسن کرونای تولید داخل زیاد حساب باز نکنید»....

 • نیاز به ۸ هزار بوئینگ برای ارسال واکسن کرونا

  این میزان با فرض یک دوز برای یک نفر برآورد شده است؛

  کاشان فردا – در حالی که واکسن کرونا هنوز به مرحله آخر و تولید انبوه نرسیده، انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی می‌گوید ارسال و جابه‌جایی میزان مورد نیاز «واکسن کرونا» به سراسر جهان بزرگ‌ترین چالشی اس...

 • آغاز واکسیناسیون کرونا در مسکو

  کاشان فردا – مدیر مرکز تحقیقات ملی روسیه گفت: واکسیناسیون گسترده علیه کرونا از شنبه ۵ سپتامبر/۱۵شهریورماه در مسکو آغاز می‌شود. به گزارش تسنیم  “الکساندر گونتسبورگ” مدیر مرکز تحقیقات مل...

 • حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران

  کاشان فردا – رئیس جمهوری اسلامی ایران از وزارت بهداشت خواست تا «هرچه سریع‌تر» اقدامات لازم برای خرید واکسن کرونا را انجام دهد. حسن روحانی یک‌شنبه ۹ شهریور در سخنانی با اشاره به انتشار اخباری درب...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.