شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, 29 فروردین , 1399ساعت : 1:29 ب.ظکد مطلب: 16415

واگذاری اختیارات استانی در مورد کرونا به فرماندار کاشان

حیدر قاسمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهانکاشان فردا حیدر قاسمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان در پاسخ به شایعات مطرح‌شده در فضای مجازی درباره لغو محدودیت کسب و کارهای قبل از نوروز در کاشان توسط اصفهان گفت: استاندار در یک جلسه اختیارات استان را به فرماندار کاشان تفویض کرد.

مشکات آنلاین در حاسیه سفر یک روزه قاسمی به کاشان که چهارشنیه ۲۷ فروردین‌ماه انجام شد با وی گفت‌وگویی انجام داده که کاشان فردا بازنش می‌کند:

وضعیت ابتلا به کرونا در شهرهای استان چگونه است؟
کاشان چون کانون اولیه اپیدمی در استان بود، وضعیتش از لحاظ بستری‌ها و فوتی‌ها بهتر شده و طی روزهای اخیر هم فوتی مثبت نداشته‌ایم.

وضعیت اصفهان در یک هفته اخیر متعادل و روند افزایشی آن مقداری کمتر و نمودار آن تخت شده است.

نگرانی ما این است که با توجه به شروع برخی از فعالیت‌ها، روند شیوع بیماری تشدید شود. شرایط عادی نشده است. این هم به این دلیل است که روش‌ها اصلاح شده است. در غربالگری‌ها افراد مشکوک را به استراحت توصیه کرده‌اند و لذا ورودی بیمارستان‌ها تعدیل شده و فوتی‌ها هم کمتر شده است.

مردم باید مراقبت‌های بهداشتی را به صورت جدی در محل کار و منزل رعایت کنند، به‌ویژه افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند.

نباید آمارهای جدید سبب این ذهنیت شود که شرایط عادی شده است.

گروهی معتقدند وضعیت الان ثمره محدودیت‌های قبلی است و برداشتن این محدودیت‌ها نگرانی خانواده‌ها و کارگران را به همراه داشته است. آیا با کم‌شدن محدودیت‌ها شرایط به روزها اول بر نمی‌گردد؟

اعمال سیاست‌های شدید در دست استان نیست و تفویض اختیاری در این زمینه نداشته‌ایم. البته درست است که در حوزه تصمیم‌گیری ما جدیت شب عید را شاهد نبودیم اما مردم هم تا آثار و عوارض آن را ندیدند، توجه نداشتند. وقتی مردم رعایت کردند سرایت و انتقال کاهش پیدا کرد و دولت هم با محدودیت‌سازی کمک کرد و از طرفی با تعطیلات نوروز هم این روند گره خورد و نمودار ابتلا فروکش کرد. الان هم مشاغل به دو قسمت پرخطر و کم‌خطر تقسیم شده است و فعلا مشاغل کم ریسک شروع به فعالیت کرده‌اند که البته همه ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شده‌اند.

اگر در همین فضا هم مردم مراقبت کنند و نظارت‌ها و کنترل لازم هم باشد، می‌شود بخشی از کسب‌و‌کارها فعال باشند و کنترل هم داشته باشیم. این تصور و جمع‌بندی کشور است. مگر این‌که طی روزهای آینده شرایط و علائم و نشانه‌هایی به دست بیاید که این وضعیت پاسخ‌گو نیست.

ما باید توجه داشته باشیم که زندگی بخشی از مردم به فعالیت روزمره آن‌ها وابسته است و اگر این فعالیت صورت نگیرد، دولت هم نمی‌تواند همه نیازها را تامین کند؛ چرا که درآمدها دچار مشکل شده و هزینه افزایش یافته و کشور هم در شرایط تحریم است. لذا ناچار به فعال‌بودن بخشی از مشاغل هستند.

در هفته آینده بررسی می‌کنند و اگر روند تغییر کرد تغییراتی اتفاق می‌افتد.

ما در دو زمینه اطلاع‌رسانی و تشویق مردم به ماندن در منزل و رسیدگی به قشر نیازمند، همچنان دست نیاز به سمت حوزه‌های اجتماعی و حوزه‌های مردمی داریم.

وزیر گفتند بخشی از اختیارات به استانها تفویض شده است:
تعطیلی مشاغل و مدارس و دانشگاه‌ها برنامه‌ها و سیاست‌های کلی است. وقتی می‌گویند مشاغل کم‌خطر فعال شوند به استان این اختیار را ندادند که اینها را تعطیل کند. یک سری بحث‌های داخلی به استان‌ها تفویض شده است.

تعداد محدودی از کشورها که یک اوج و یک انفجار بیماری را داشته‌اند، طرح محدودیت شدید را اجرا کرده‌اند؛ مانند کاری که ما دوازدهم و سیزدهم فروردین انجام دادیم؛ اما اغلب کشورها و کشورهایی که از ما وضعیت بدتری داشته‌اند، روند فعالیت‌ها را تعطیل نکرده‌اند؛ چرا که روند پایداری این بیماری معلوم نیست. باید از الگوهای سایر کشورها استفاده کنیم مگر اینکه تشدیدی صورت بگیرد که ممکن است برنامه‌های فعلی تغییر کند.

به بحث نظارت‌ها اشاره کردید. رئیس‌جمهور می‌گوید کنترل سفرهای بین استانی وجود داشته باشد اما در کاشان برخی از گیت‌های ورود و خروج به ویژه از طرف قم و تهران جمع شد.
من که صبح آمدم گیت‌ها فعال بود.

احتمالا شما از مسیر بلوار امام رضا وارد کاشان شده‌اید.
ورودی شهر شما گیت وجود داشت.

شما از مسیر بلوار امام رضا وارد شهر شده‌اید.

من این موضوع را از آقای فرماندار می‌پرسم و تاکید می‌کنم که دوباره پیگیری کنند.

نظارت در شهرهای حاشیه‌ای کاشان چندان جدی گرفته نشده است. کارگران فصلی کاشان بدون رعایت بهداشت به کار گماشته شده یا در میدان‌ها تجمع می‌کنند. هنوز برخی از مطب‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. آیا استان این موارد را رصد می‌کند؟
برخی از موارد در جلسه امروز ما مورد بررسی قرار گرفت هرچند که شاید جزئیات اینها مطرح نشد. ما رسانه‌ها را یاور و ناظر ۲۴ساعته خود می‌دانیم. از رسانه‌هایی که تذکر دادند و نقد کردند و در اطلاع‌رسانی کمک کردند تشکر می‌کنم. رسانه‌ها با بیان نقاط قوت و ضعف به ما کمک کنند.

اگر امروز این بیماری در کاشان سیر نزولی به خود گرفته به دلیل همکاری همه نهادها و مجموعه‌های اجتماعی، خیریه‌ها و رسانه‌ها بوده و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

حضور خیرین در کاشان را در موضوع کرونا چطور ارزیابی کردید؟
کاشان و آران و بیدگل از شهرستان‌هایی بوده‌اند که در حوزه کمک مالی و حضور مجموعه‌های خیریه و سمن‌ها و مجموعه‌های مردمی بسیار خوب بوده است که حقیقتا باید از همه مردم کاشان تشکر کرد.

پزشکان کاشانی و مجموعه درمانی شهر هم در این مدت از جان و دل برای درمان مردم مایه گذاشته‌اند و قطعا جامعه ما این جانفشانی را فراموش نمی‌کند.

کاشان شهر کارگری است. شنیده‌ایم که مسئولان شهری به کارفرمایان گفته‌اند اگر برای کارگری مشکلی ایجاد شود، مسئولیتش با آن‌هاست و از طرفی دیگر صاحبان برخی از کارخانه‌ها به کارگران گفته‌اند یا مرخصی بدون حقوق بگیرید و یا مسئولیت ابتلا با خودتان است. وضعیت تعدادی از نانوایی‌ها و حتی مطب‌ها واقعا نگران کننده است. نظارت‌هایی هم که وجود دارد اغلب در سطح مرکز شهرستان است و حاشیه‌ها نظارت قوی ندارند. آیا استان مباحث نظارتی شهرستان‌ها را رصد می‌کند؟
یکی از دلائل حضور ما آشنایی با این اوضاع و احوال بود و این نکات هم مورد تاکید قرارگرفته است. درباره کارگران، توجه داشته باشید که حوزه کارگری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شاخص است. صنعت فرش آن آسیب‌پذیر شده است. قرار شد جلسه‌ای در اصفهان با اتاق بازرگانی و وزارت صمت و حوزه تعاون و کار و دستگاه‌های ذی‌ربط داشته باشیم تا واحدهای فرش ماشینی مورد حمایت قرار گیرند تا این اتفاقات هم در حوزه کارگری کمتر اتفاق بیفتد.

علاوه بر این قرار شد راهکارهای حمایت از حوزه گردشگری و گلاب‌گیری و و اصناف خرد هم بررسی شود.

کاشانی‌ها نگران ایام گلاب‌گیری هستند. آیا امکان دارد که استان محدودیت‌هایی را برای این ایام لحاظ کند؟
قابل بررسی است. نمی‌توانم صراحتا بگویم این اتفاق می‌افتد یا نمی‌افتد. من هم به این دغدغه قائلم که اگر حوزه گردشگری رها شود، ممکن است شرایطی پیش آید. این دغدغه قابل درک و قابل توجه است. راجع به این موضوع قرار شده که بررسی و رصد کنیم و در صورت نیاز تدابیری برای ممانعت از ورود انجام شود به صورتی که این صنعت هم زیان فاحشی نداشته باشند.

انتقادهایی مطرح است که چرا استاندار در اعلام مبتلایان کاشان را منها می‌کرد؟
آقای استاندار در هر جلسه ستاد استانی همواره درباره کاشان تاکید داشته‌اند و هر وقت جلسه داشته‌ایم فرماندار و رئیس دانشگاه به صورت ویدئو کنفرانس در جلسات حضور دارند و مطالب را بیان می‌کنند.

حتی ۲۰ میلیارد از ۷۰ میلیارد اعتباری که از حوزه سازمان برنامه بودجه برای ۲۲ شهرستان استان آمد، به شهرستان کاشان و آران و بیدگل اختصاص پیدا کرد. اگر نسبت را حساب کنید این عدد از تناسب جمعیتی و ریالی بین مناطق با کل استان خیلی بالاتر بود و این با پیگیری استاندار انجام شد.

متولی آمار هم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و کاشان است.

قبل از نوروز در سطح شهرستان تصمیم گرفتند کسب و کارها را محدود کنند. چند روز به عید گفته شد که این تصمیم با اعتراض استان لغو شده و همین موضوع منجر به شلوغی بازار و تبعات بعدی شد. اما هیچ وقت هیچ مسئولی رسما در این باره صحبت نکرد. آیا استان چنین کاری را انجام داده است؟
چنین بحث و چنین مصوباتی را که در کاشان چیزی بسته یا باز شود نداشته‌ایم. این نبوده که بخواهیم در کاشان به صورت مجزا وارد این بحث‌ها شویم.

استاندار هم غیر از تصمیمات و برنامه‌های کلی که از اختیارات ستاد کشوری بوده است، در یک جلسه اختیارات استانی را به کاشان واگذار کرد. اختیارات کشوری را استاندار نمی‌تواند تفویض کند اما اختیارات استانی را به ستاد کاشان و فرماندار واگذار کرد.

مطالب مرتبط
 • دانشگاه علوم پزشکی کاشان

  کاشان فردا – روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کاشان اعلام کرد: ۲۳ بیمار جدید آلوده به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شدند. به نوشته این روابط عمومی؛ در ۲۴ ساعت گذش...

 • دانشگاه علوم پزشکی کاشان

  کاشان فردا – روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کاشان اعلام کرد: ۴۸ بیمار جدید آلوده به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شدند. به نوشته این روابط عمومی؛ در ۲۴ ساعت گذ...

 • دانشگاه علوم پزشکی کاشان

  کاشان فردا – روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کاشان اعلام کرد: ۳۹ بیمار جدید آلوده به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شدند. به نوشته این روابط عمومی؛ در ۲۴ ساعت گذ...

 • دانشگاه علوم پزشکی کاشان

  کاشان فردا – روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کاشان اعلام کرد: ۴۶ بیمار جدید آلوده به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شدند. به نوشته این روابط عمومی؛ در ۲۴ ساعت گذ...

 • کرونا

  کاشان فردا – روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کاشان اعلام کرد: ۳۱ بیمار جدید آلوده به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شدند. به نوشته این روابط عمومی؛ در ۲۴ ساعت گذ...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.