دوشنبه 26 آبان 1399کد مطلب: 21800

دومین واکسن کرونا اعلام موفقیت کرد؛

موفقیت اولیه واکسن شرکت دارویی مدرنا برای کروناکاشان فردا – شرکت آمریکایی مدرنا ( Moderna) اعلام کرد واکسن کرونای آزمایشی‌اش تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی این شرکت داروسازی اعلام کرد: قصد دارد در چند هفته آینده برای گرفتن مجوز اضطراری استفاده از این واکسن، اقدام کند.

این واکسن روی ۳۰ هزار نفر آزمایش شده است. به نیمی از این افراد دو نوبت واکسن با یک فاصله چهار هفته‌ زده شده و به نیم دیگر از شرکت‌کنندگان بعنوان شاهد واکسن بی‌تاثیر تزریق شده است.

بیشتر بخوانیم:
+
گسترده‌ترین عملیات آزمایش واکسن کرونا در آمریکا آغاز شد

دکتر استیفن هوگ، رئیس شرکت مدرنا می‌گوید که پس از آگاه‌شدن از این نتایج کاملا خوشحال شده است: «اصلا انتظار (این نتایج) را نداشتم، فکر نمی‌کنم که هیج یک از ما حقیقتا امید داشت که این واکسن در ۹۴ درصد موارد در پیشگیری از کووید-۱۹ موثر باشد.»

مدرنا گفته است که انتظار دارد پس از طی مراحل دریافت مجوز از مقامات آمریکا ۲۰ میلیون دوز تزریق در کشور آماده داشته باشد.

این شرکت امیدوار است که تا حدود یک میلیارد واحد تزریقی برای استفاده در دیگر کشورهای جهان در سال آینده میلادی آماده کند. مقامات مدرنا گفته‌اند در نظر دارند که به همین منظور مراحل دریافت مجوز از کشورهای دیگر را نیز آغاز کنند.

lتفاوت نگهداری واکسن فایزر و مدرنا
حدود یک هفته پیش شرکت داروسازی فایزر اعلام کرد که واکسن ساخت آنها در بیش از ۹۰ درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است. فایزر این واکسن آزمایشی را با همکاری شرکت بیواِن‌تِک ساخته است.

گزارش شده است که هر دوی این شرکتها از یک روش تازه برای ساخت واکسن استفاده کرده‌اند.

گفته شده است که نگهداری واکسن ساخته شده توسط شرکت مدرنا سهل‌تر است و این واکسن در ۲۰ درجه زیر صفر و برای مدت شش ماه ثابت است و می‌تواند در یک یخچال معمولی تا حدود یک ماه قابل استفاده باشد.

اما واکسن ساخت فایزر نیاز به شرایط بسیار سرد و حدود ۷۵ درجه زیر صفر دارد. این واکسن در یک یخچال معمولی می‌تواند حدود پنج روز قابل استفاده باشد.

نگرانی قابل‌توجهی در زمینه ایمن‌بودن واکسن گزارش نشده است، البته باید در نظر داشت که هیچ چیز، حتی داروی استامینوفن، ۱۰۰ درصد بدون عوارض نیست.

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

sss