جمعه 27 دی 1398کد مطلب: 14913

درستکاری مردم ژاپنکاشان فردا – اغلب مردم وقتی گوشی تلفن همراهشان گم می‌شود، افزون بر این که ناراحت می‌شوند، بسیار هم غصه می‌خورند، غصه گوشی از دست رفته که احتمالا به آن علاقه داشته‌اند یا عادت کرده بودند، هزینه جایگزینی گوشی جدید، اطلاعاتی که بازیابی آنها بسیار دشوار و زمان‌بر است.

اما کشوری در دنیا هست که حداقل ۸۳٪ مردم آن وقتی گوشی تلفن همراه خود را گم می‌کنند، نه ناراحت می‌شوند و نه فرصت غصه خوردن پیدا می‌کنند، چون گوشی گم‌شده به سرعت پیدا می‌شود.

پلیس توکیو، پایتخت ژاپن در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که در این شهر ۱۴ میلیون نفری، طی سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۵۴۵ هزار کارت شناسایی گم‌شده، با تحویل به ماموران پلیس پیدا شده و که این میزان معادل ۷۳ درصد رقم کل کارت‌های گم‌شده است.

همچنین ۱۳۰ هزار گوشی تلفن همراه، معادل ۸۳٪ کل گم‌شده‌ها توسط پلیس به صاحبان آن‌ها تحویل داده شده و ۶۵٪ کیف پول‌های گم‌شده که افزون بر ۲۴۰ هزار کیف بوده، پیدا شده‌اند.

بیشتر بخوانیم:
+ مردی که ژاپن را ژاپن کرد

این آمار دو گزاره عجیب دارد که هنوز به آن افزوده نشده است: نخست این‌که این درصد از کشفیات تنها در روز نخست مفقودشدن آنها رخ داده است، دوم این‌که توکیو از نظر مردم ژاپن شهری است که مردم آن بیشترین فاصله را با ارزش‌های اخلاقی و مذهبی پیدا کرده‌اند.

گذشته از ارزش‌های فرهنگی و مذهبی، ماموران مهربان و قابل اعتماد پلیس مهم‌ترین عامل رواج درستکاری در میان ژاپنی‌ها هستند، به طوری که نتایج مقایسه دو شهر توکیو و نیویورک نشان می‌دهد در حالی که ۸۸٪ گوشی‌های تلفن گم‌شده در توکیو به ماموران پلیس تحویل داده شد ولی این رقم در نیویورک تنها ۶٪ است. این نسبت در مورد کیف پول ۸۰ به ۱۰ بوده است.

مارک دی وست، استاد دانشگاه میشیگان آمریکا که این بررسی تطبیقی در مورد جامعه ژاپن را انجام داده معتقد است: «اقدام ژاپنی‌ها در بازگرداندن اقلام گم‌شده به صاحبانشان بیش از آن که ریشه در صداقت بالای آن‌ها داشته باشد، ناشی از ارزش‌ها و هنجارهای سنتی این جامعه است.»

همچنین کازوکو بِهرنز، استاد دانشگاه برکلی آمریکا که مطالعه تطبیقی تفاوت‌های تربیت کودکان در ژاپن پرداخته، خاطرنشان می‌کند: «برای ژاپنی‌ها انجام دادن کاری برای کسی یک زیبایی نهفته و یک پاداش آتی دارد و این رویکرد ریشه در تعلق به جمع و جمع‌گرایی گسترده دارد که مهمترین عامل سلامت روان در میان ژاپنی‌هاست.»

بیشتر بخوانیم:
+ بازيافت در شهر كاميكاتسو ژاپن

لینک کوتاه این مطلب:
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

sss