شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹
شنبه, 14 تیر , 1399ساعت : 7:55 ق.ظکد مطلب: 17905

کاسه کوزه شیوع دوباره کرونا را بر سر مردم نشکنید

در راستای مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا مطرح شد؛کاشان فردا – بیش از چهار ماه از شیوع کرونا در کشور و در کاشان می گذرد. تصویری از رفتارهای مسئولین و مردم در این مدت نشان می‌دهد که به جز دو ماه اول شیوع این ویروس در اسفند سال گذشته و فروردین امسال، در بقیه روزها به خصوص پس از بازگشایی‌های گسترده و به عبارتی کامل انجام شده، مردم باید با زندگی در کنار این ویروس عادت داده شوند!
با بررسی اجمالی و مختصری که از کنش و واکنش‌های مردم و مسئولین در آن روزها و این روزها برای برخورد با شیوع کرونا این حقیقت بیش از پیش مشخص می‌شود که سیاست رفتار با این ویروس حداقل در ایران و صدالبته در کاشان به نوعی ترویج همزیستی شاید و احتمالا مسالمت‌آمیز تا زمان کشف یک داروی قطعی و یا واکسن برای درمان کروناست.
اما نکته‌ای که در این مختصر باید گفت این است که انداختن تمام مسئولیت بر دوش مردم به دلیل رعایت نکردن مسائل بهداشتی و نزدن ماسک هم به نوعی یک رفتار غیرمنصفانه است.
هموطنان ایرانی و همشهریان کاشانی ما ثابت کردند که در زمان اوج کرونا در دو ماهه ابتدایی شیوع چگونه با فعالیت‌ها و اقدامات جهادی و خودجوش برای گندزدایی معابر، تهیه بسته‌های غذایی و بهداشتی، کمک به نظام درمانی برای تهیه ملزومات لازم به منظور درمان بیماران کرونایی و غیره پای کار آمدند و در کنار زحمات کادر بهداشتی و درمانی به مبارزه با این ویروس پرداختند.

متاسفانه اخبار منتشرشده مبنی بر عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی حدود ۶۰ درصد مردم کاشان یک زنگ خطر برای همه است.

حال و روز امروز کرونا در کشور و در شهر ما متفاوت از روزهای گذشته است.

پیش از این تا به این حد مردم نسبت به شیوع این ویروس بی‌تفاوت نبودند و در زمینه رعایت نکات و دستورالعمل‌های بهداشتی خود را ملزم می‌دیدند ولی حال اینگونه نیست!

پرواضح است که هیچ آینده‌ای از سرنوشت و فرجام این ویروس منحوس را هم نمی‌توان متصور بود. ولی آنچه که در این بین از دیروز تا امروز و فردای کرونا در کشور مانده است حضور کادر بهداشتی و درمانی است که در بیمارستان‌ها برای بیماران هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز در حال خدمت هستند.

به قول یک دوستی افرادی که یکی از بستگان و دوستان آنها اگر جز کادر درمانی باشند چون حال آنها و خانواده آنها را درک می‌کنند خود را ملزم به رعایت نکات بهداشتی برای عدم ابتلا به کرونا می‌دانند.

حال چه خوب است همه ما ایرانی‌ها فکر کنیم که بزرگ‌واران کادر درمان هم خواهران و برادران ما هستند که در جبهه خط مقدم کرونا با این ویروس مبارزه می‌کنند پس خود و دیگران‌ را ملزم به رعایت نکات بهداشتی کنیم.

یعنی حداقل کاری که می‌توانیم انجام بدهیم از آن کوتاهی نکنیم؛ فقط در حد یک ماسک زدن آنهم در اماکن عمومی و سربسته.

به هر حال با مدنظر قراردادن تمامی جوانب و ملاحظات تصمیماتی مبنی بر بازگشایی‌های گسترده اتخاذ شد. نگارنده قصد و نیتی در علل و چرایی این تصمیمات ندارد بلکه سخن ما این است که نباید به گونه ای تلقی شود که به قول معروف همه کاسه کوزه های ناشی از شیوع مجدد این ویروس بر سر مردم شکسته شود.
اگر قرار باشد ماسکی استفاده شود، رعایت فاصله اجتماعی لازم شود و یا هر نکته بهداشتی دیگر برای پیشگیری از شیوع مجدد این بیماری در نظر گرفته شود، باید مدیران و مسئولین هم به عنوان جزئی از همین مردم جز پیشگامان رعایت این نکات باشند.

اینگونه نباشد که از پشت تریبون، مردم را بخاطر شیوع مجدد کرونا به باد انتقاد بگیریم و خود در جلسات اداری و کاری -که بعضا تصاویرش در فضای مجازی منتشر شده- بدون ملاحظات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، برای مردم موعظه خوانی کنیم.
رطب خورده منع رطب کی کند؟

منبع:‌ اهل کاشانم

مطالب مرتبط
 • دکتر سید علیرضا مروجی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان

  کاشان فردا – رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کاشان از بستری‌شدن ۱۷ بیمار آلوده به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در منطقه کاشان خبر داد. دکتر سید علیرضا مروجی اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ام...

 • اشرف جمالدار پرستار بیمارستان بهشتی کاشان و اهداکننده پلاسما

  اهدا کنند پلاسما و پرستار بیمارستان بهشتی کاشان:

  کاشان فردا – سوپروایزر بیمارستان شهید بهشتی کاشان و نخستین اهداکننده پلاسما برای درمان بیماران بدحال کرونایی کاشان گفت: اهدای پلاسما باعث کاهش آنتی‌بادی‌ بدن من در مقابل کرونا نشده است. اشرف جمالدار ...

 • کرونا

  کاشان فردا – روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کاشان اعلام کرد: ۹ بیمار جدید آلوده به ویروس کرونا طی ۲۴ گذشته در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شدند. به نوشته این روابط عمومی؛ در ۲۴ ساعت گذ...

 • نجات جان مادر باردار مبتلا به کرونا با تزریق پلاسما

  کاشان فردا – سرپرست بیمارستان شهید بهشتی کاشان از نجات جان خانم باردار مبتلا به کرونا، با تزریق دو نوبت پلاسما خبر داد. به گزارش روابط عمومی بیمارستان، دکتر محمدرضا شریف گفت: خانم باردار ۳۳ ساله ۲۱ ت...

 • دکتر سید علیرضا مروجی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان

  کاشان فردا – رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کاشان از بستری‌شدن بیمار آلوده به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در منطقه کاشان خبر داد. دکتر سید علیرضا مروجی اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به امروز چهارش...

 • بدون دیدگاه
  پاسخی بگذارید

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.